Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1748
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 46 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Perihan Altındağ Sözeri sonsuzluğa uğurlandı - 11.04.2008Erenköy’deki evinde vefat eden Türk Sanat Müziği sanatçısı Perihan Altındağ Sözeri’nin cenazesi toprağa verildi.

Teşvikiye Camisi’nde düzenlenen cenaze töreninde, Sözeri’nin karanfillerle süslü tabutunun üzerine “Neroş” yazılı bir çelenk bırakılırken, yanına da sanatçının bir fotoğrafı konuldu.

Sanatçının kızı Leyla Gündem, damadı Nazmi Gündem, torunları Mehmet Gündem ve Demet Baytekin ile gelini Nilay Sözeri taziyeleri kabul etti. Leyla Gündem, gözyaşları içinde annesinin tabutu önündeydi. Bülent Ersoy da Sözeri’nin naaşı önünde bir süre dua etti.

Basın mensuplarının annesinin ölümüne ilişkin sorularını cevaplandıran Gündem, “Hem çok üzgünüm, hem çok mutluyum hem de çok gururluyum. Bu
kadar sevilen ve sayılan bir annem var. Artık hem Türk milleti hem de biz onu kalplerimizde yaşatacağız” dedi.

Sanatçı Ali Rıza Binboğa, tarihe ve sanata not düşen insanlar olduğunu, bunlardan birinin de Perihan Altındağ Sözeri olduğunu söyledi. Binboğa, Sözeri’nin kendinden sonra gelen birçok sanatçının yorumuna katkıda bulunduğunu belirterek, “O, ülkemizde hemen hemen herkesin çok severek dinlediği bir sanatçıydı. Kendi başına bir kişilik arz eden Sözeri’nin bir yorumcu olarak saygın bir yeri vardı. Ülkelerin sanatları hep böyle insanlara ihtiyaç duymuştur ve ülkelerin sanatları da böyle yücelmiştir. O da sanatımıza katkıda bulunup, sanatımızı daha da yüceltmiştir. Kendisine rahmet diliyorum” diye konuştu.

Sanatçı Mustafa Sağyaşar, Sözeri’nin Türk musikisini en iyi şekilde icra ettiğini ve geride güzel anılar bıraktığını söyledi. Sağyaşar, müziğe ilk başladığı zamanlarda Sözeri’nin yeni çıkan plaklarını ve radyodaki konserlerini hayranlıkla dinlediğini belirterek, “Ona saygım her zaman sonsuzdur. Çok büyük bir sanatçıyı kaybettik. Herkese baş sağlığı ve sabır diliyorum” dedi.

Sanatçı Adnan Şenses ise Sözeri ile dostluğunun 1955 tarihine dayandığını ifade ederek, Sözeri’nin kendisinin Kristal Gazinosu’nda ilk solisti olduğunu söyledi. Şenses, Sözeri ile uzun zaman çalıştığını, kendisini çok sevdiğini ve büyük saygı duyduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Müzeyyen Senar, Perihan Altındağ Sözeri, Safiye Ayla, Zeki Müren gibi sanatçılarla gurur duydum. Musikiye bir daha böyle bir sanat toplumu gelmeyecek. Gelmediği gibi her geçen gün maalesef Türk Sanat Müziği yozlaşıyor. Ona üzülüyorum. Çok güzel musikimizi bıraktılar. Ne hale geldi. Sözeri her halde üzüntü içinde vefat etmiştir.”

ERSOY VE SAĞYAŞAR YANYANA GELDİ

Bu arada, cenaze töreninde Mustafa Sağyaşar ile yan yana gelen Bülent Ersoy’a, aralarındaki tatsızlığın bitip bitmediğinin sorulması üzerine, Ersoy, “Biz kocaman bir aileyiz. Aile içerisinde de geçimsizlikler olabilir ama bunlar kol kırılır yen içinde kalır misali. İnsanlar bunu kendi aralarında hallederler. Biz de o andaki tezahürlerimiz nedir belli olmaz. Ama ondan sonra saygı çerçevesinde beraber oluruz. Şu anda olduğumuz gibi” dedi.

Sözeri’nin cenazesi öğleyin kılınan cenaze namazının ardından, sanatçılar ve sevenleri tarafından cenaze arabasına konulurken, Leyla Gündem annesini “Anneciğim seni seviyorum” sözleriyle uğurladı. Perihan Altındağ Sözeri’nin cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.
 
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019