Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 34 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Mozart'ın veda bestesini Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası seslendirdi. - 12.03.2008Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), Wolfgang Amadeus Mozart'ın veda bestesiyle sanatseverleri selamladı.

Mozart'ın aldığı sipariş üzerine yazmaya başladığı ancak tamamlayamadan hayata veda ettiği "Requiem", orkestranın bu akşamki konserinde seslendirildi.

Orkestrayı Bilkent Senfoni Orkestrası müzik direktörlüğünü de yürüten Şef Emil Tabakov'un yönettiği konserde, Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu da sahne aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'ndaki konserde, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü sanatçıları Soprano Feryal Türkoğlu, Alto Ferda Yetişer, Tenor Ayhan Uştuk ile Bas Tuncay Kurtoğlu seyirci karşısına çıktı.

Konser, sanatseverlerden yoğun ilgi görürken orkestra büyük alkış aldı. Konser sonunda CSO bis yaparak eserden bir bölümü seslendirdi.

Eserini tamamlayamadan öldü

CSO'nun bu haftaki konserinde seslendirilen "Requiem"in hüzünlü bir öyküsü var.

Mozart, 5 Aralık 1791 tarihinde saat 01.00 sularında Viyana'da öldü. Hastalığının artmasıyla sipariş olarak aldığı son çalışması Requiem'e başlayan sanatçı, söylenegelen rivayete göre, kendi ölümünü düşünerek bu besteyi yaptı.

Eserin büyük çoğunluğu Mozart'ın sağlığında yazılırken, genç bestekar ve Mozart'ın öğrencisi Franz Xaver Süssmayr, Mozart'ın eşi Constanze Weber tarafından Requiem'i bitirmesi için görevlendirildi.
 
Ancak besteyi tamamlaması için ilk görevlendirilen Süssmayr değildi, Constanze öncelikle Joseph Eybler'e başvurdu ancak Eybler bu işi beceremeyerek görevi reddetti.

Bu yapıtı Kont von Walsegg'in sipariş ettiği belirtilirken, müzik otoritelerinin hemen hemen tamamının Requiem'in "ölümü anlatan en iyi eser" olduğu konusunda yorumları bulunuyor.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020