Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 50 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Hocaların hocası Prof. Nimet Karatekin vefat etti! - 17.07.2014Hocaların hocası, Ankara Devlet Konservaturı Piyano ana sanat dalı eski başkanı Prof. Nimet Karatekin bu sabaha karşı 92 yaşında vefat etti. Cenazesi 18 Temmuz 2014 Cuma günü, Bebek Camiinden Öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Aşiyan Mezarlığında, İstanbul'da toprağa verilecektir...

 


Çok sayıda ö
ğrenci ve gerçek müzisyen yetiştiren merhum Prof. Nimet Karatekin'in öğrencileri arasında Rengim Gökmen, İnci Özdil, Emre Şen, İbrahim Yazıcı, Naci Özgüç gibi önemli sanatçılar vardır.


Piyanist Prof. Nimet Karatekin 1921 yılında
İstanbul'da dünyaya geldi. 1934'te Musiki Muallim Mektebi'ne girdi. Burada Ferhunde Erkin ile piyano, Necdet Remzi Atak ile keman ve Azize Işık ile şan çalışan Karatekin, daha sonra 1940 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’ne girdi. Ferhunde Erkin'in piyano, Liko Amar'ın oda müziği, Necil Kazım Akses'in armoni öğrencisi olan Karatekin, 1944 yılında okulun yüksek bölümünü bitirdi. Aynı okulda piyano öğretmeni olarak göreve başlayan, Ulvi Cemal Erkin ve Hidalgo ile bir süre çalışan sanatçı, Muazzez Gökmen ve Suna Korad gibi tanınmış müzisyenlere eşlik etti. Pek çok resital ve konserler veren Karatekin, sonraki yıllarında kendini tamamen piyano öğrencisi yetiştirmeye adadı. 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölüm Başkanlığı’na getirilen Nimet Karatekin, 1996 yılında emekli olana dek pek çok sanatçı ve akademisyen yetiştirdi. Öğrencileri klasik müzik alanında yurtiçi ve yurtdışında çalışmalarını sürdüren Karatekin'e 2007 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Hacettepe Üniversitesi’nin “Hizmet Ödülü” sunuldu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020