Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1745
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 40 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Ayşe Tütüncü dünya caz festivallerinde - 13.11.2006Ayşe Tütüncü, ‘trio’suyla, 15 ve 16 Kasım 2006 tarihlerinde Uluslararası Londra Caz Festivali’nde, 16 Şubat 2007 tarihinde ise Amsterdam ‘Now’ Festivali’nde gerçekleştireceği performanslarıyla, müziğini dünyaya taşıyacak.
 


Caz piyanisti Ayşe Tütüncü ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil etmeye devam ediyor.

Sanatçı, klasik batı müziği, caz ve yöresel müzikleri kendine has bir üslupla harmanladığı son albümü ‘Panayır’ nedeniyle yurtdışındaki konserlerine devam ediyor.

Bu kapsamda Ayşe Tütüncü Üçlüsü 15 ve 16 Kasım tarihlerinde Londra Caz Festivali’nde çalacak. Sanatçının Londra’da bulunduğu süre zarfında İngiltere medyasına röportajlar vermesi de bekleniyor.

‘Panayır’, Londra konserlerinden hemen önce İngiltere’de satışa çıkacak.

‘PANAYIR’A YURT İÇİ VE DIŞI MÜZİK ÇEVRELERİNDEN TAM NOT
Caz müziğinin önemli isimlerinden Ayşe Tütüncü’nün ‘Panayır’ isimli son albümü geçtiğimiz aylarda EMI’dan yayımlandı. Besteci, aranjör ve piyanist olarak uzun yıllardır beğeni toplayan Tütüncü’nün albümü yurt içi ve dışı müzik çevrelerinden tam not aldı.

Dinleyenlerinin de yoğun ilgisiyle karşılaşan ‘Panayır’ artık dünya müzik mağazalarının raflarında yer alacak.

Albüm, Ekim ayında İngiltere, İtalya, Portekiz, İspanya, Arabistan, Slovenya, Yunanistan, Avusturya, Hollanda Almanya, Polonya, Macaristan, Rusya, Tayvan ve Japonya’da yayınlanacak.

EMI’ın önemli caz müzik firması Blue Note’un dünyada Türkiye’den yayınladığı ilk sanatçı olan Tütüncü müziğini dünya caz müzikseverlerinin beğenisine sunacak.

Ayşe Tütüncü’nün dünya caz kulvarında Türkiye’yi başarıyla temsil ettiği ‘Panayır’ yurt dışındaki önemli ve saygın caz festivallerinin de ilgisini çekti.

Ağustos ayında İtalya Rochella Jonica Festivali’nde çalan piyanist Ekim’de Akbank Caz Festivali’nde çaldı.

Şimdi sırada Londra ve Amsterdam’daki caz festivalleri var.

Ayşe Tütüncü
Beş yaşında kendini müzikle dolu bir odada buldu; bir müzik kursunda, hepsinin elinde değişik enstrümanlar, bir curcunadır çalan çocuklarla dolu bir odada ... Bundan iki yıl sonra konservatuarda piyano öğrenimine başladı; orada da “oda müziği”ni çok sevdi.

1983’te ilk grubu Mozaik’i kurdu; 1995’e kadar dört albüm çıkardılar. “Mozaik” rock, klasik batı müziği ve cazdan oluşan bir füzyon müziğiydi; besininin bir maddesi de yerel topraktı. Mozaik’in yanısıra Kömür grubu da hayli uzun bir süre Ayşe için emprovize çalmanın ve canlı müzik mekanlarında parça yorumlamanın ortamı oldu. Şarkıcı Sumru Ağıryürüyen ile birlikte “kadın şarkıları” söylediği bir konser programı hazırladı. Bir stüdyo müzisyeni olarak Bülent Ortaçgil, Yeni Türkü, Ezginin Günlüğü, Mehmet Güreli ve Bulutsuzluk Özlemi gibi grup ve müzisyenlerin çeşitli albümlerinde yer aldı. 1995’ten itibaren uzun bir süre şarkı yazarı-gitarist Bülent Somay’ın grubuyla çaldı.

Çeşitli kısa film müziklerinden sonra Mehmet Güreli ile “Vapurlar” filminin müziğini (1986), Serdar Ateşer ile birlikte Atıf Yılmaz’ın “Bekle Dedim Gölgeye” filminin müziğini (1991), Ümit Kıvanç ve Bülent Ortaçgil ile “Ordaaa Bir Şehir Var Uzak” müzikalini (1994) ve çeşitli oyun müziklerinden sonra da en son Kumpanya Tiyatrosu için Kerem Kurdoğlu’nun “Sahte Kimlikler 5/ Asrın Entrikası” oyununun müziğini (2000) yazdı.

1995’te kurduğu Piyano Perküsyon Grubu’yla 1999’da Çeşitlemeler albümünü çıkardı ve bugüne değin yurt içi ve yurtdışında çeşitli uluslararası festivallere katıldı.

1999 yılında Lawrence “Butch” Morris’in Conducting Improvisation Orchestra’sında (Yönetilen Doğaçlama Ork.) çaldı. 2002’de Donovan Mixon ile, Akın Eldes ile sahne aldı.

DİSKOGRAFİ
MOZAİK
“Ölümden Önce Bir Hayat Vardır” - Mozaik ’83,
ADA Müzik, 1993 (yeniden yayınlandı)
“Ardından”, ADA Müzik, 1985
“Çook Alametler Belirdi”, ADA Müzik, 1988
“Plastik Aşk”, Piccatura, 1990

MEHMET GÜRELİ ile
“Vapurlar”, Film müziği, ADA Müzik, 1990

PİYANO PERKÜSYON GRUBU
“Çeşitlemeler”, ADA Müzik, 1999

AYŞE TÜTÜNCÜ ÜÇLÜSÜ
“Panayır”, EMI / Blue Note, 2005


www.aysetutuncu.com
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019