Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1748
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 80 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Ünlü bestekar Selahattin İçli vefat etti - 14.10.2006“Zeytin Gözlüm”, “Gül Açılsın Dudağında Gülüver”, “Hüzün Zaman Zaman Deli Dalgalarla Gelir”, “Ayrılık Var Çıkan Falda” gibi Türk Sanat Müziği eserlerine imza atan ünlü bestekar Prof. Dr. Selahattin İçli, İstanbul'da vefat etti.

Geçirdiği ağır kalp krizi nedeniyle bir süredir Florance Nightingale Hastanesinde tedavi gören Prof. Dr. İçli (83), gece yarısı hayatını kaybetti. Prof. Dr. İçli'nin cenazesi, 16 Ekim Pazartesi günü, emekli olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarının bulunduğu Taşkışla binası önünde yapılacak tören ve Teşvikiye Camii'nde öğle vakti kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabirstanlığında toprağa verilecek.

160'IN ÜZERİNDE ESER ÜRETTİ
İstanbul'da hayatını kaybeden ünlü bestekar Prof. Dr. Selahattin İçli, 17 yaşında başladığı bestecilikte 160'ın üzerinde eser üretti.

6 Ekim 1923'te İstanbul'da dünyaya gelen Selahattin İçli, ilkokulu Susurluk'ta, ortaokul ve liseyi de Balıkesir'de bitirdi. 1949 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olan İçli, ertesi yıl askerliğini yaptıktan sonra 1953 yılına kadar İstanbul'da özel bir hastanede ve bir şirkette çalıştı. İçli, daha sonra Susurluk Belediye Tabibi, Susurluk Şeker Fabrikası Tabibi ve Borasit Madeni Tabibi olarak 1961 yılına kadar Balıkesir'de bulundu.

Aynı yıl tekrar İstanbul'a gelerek yerleşen İçli, bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra 1967 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu İstanbul Hastanesinde görev aldı. 1981 yılında bu hastanede Başhekim Yardımcılığı görevinden ayrılan İçli, İstanbul Devlet Türk Musikisi Konservatuvarında sanatçı öğretim görevlisi ve başkan yardımcısı oldu. Konservatuvarın İstanbul Teknik Üniversitesine bağlanması üzerine 1986 yılında profesör unvanı alan İçli, Kompozisyon Bölümü Başkanlığına atandı.

1955 yılında Pınar Atasay ile evlenen İçli, 1958 yılında baba oldu.

MÜZİKLE YAKINLIĞI
Selahattin İçli'nin müzikle yakınlığı, çocukluk yıllarında babası İbrahim İçli'nin etkisi ile oldu. Hem anne, hem baba tarafından kardeş çocukları olan udi bestekar Şerif İçli ve İbrahim İçli, 1914 yılında Beşiktaş Musiki Kulübüne devam etmeye başladılar. Neyzen İhsan Bey'in hoca olduğu bu ocaktan yetişenler arasında Hakkı Derman da vardı. Babasının müziğe olan ilgisi ve zengin repertuvarı nedeniyle oğlu Selahattin'in kulağı, daha çocukluk yaşlarından itibaren Türk musikisinin klasik ve güncel eserleriyle doldu.

İçli, ilk gençlik yıllarında kendisini bestekarlığa götürecek önemli temel unsur sayılabilecek oldukça geniş bir repertuvara sahip oldu.

Lise öğrenimi sırasında müziğin birçok bilgilerine henüz yeteri kadar sahip olmamakla birlikte bazı beste denemeleri yapan İçli, ilk şarkısını 17 yaşında besteledi. Güftesi, Faruk Nafiz Çamlıbel'in “Hıyaban” isimli şiirinden alınan Hüseyni makamındaki bu şarkının Şerif İçli tarafından beğenilmesi, Selahattin'i yeni besteler yapma alanında çalışmaya sevk etti.

1942 yılında büyük hayranlık duyduğu ve babasının da yakın arkadaşı olan Selahattin Pınar'la tanışan İçli, onun bestekarlık konusundaki bilgi ve görüşlerinden feyz almaya çalıştı.

Selahattin İçli'nin üniversite öğrenimi, tıp fakültesindeki derslerinin yanı sıra musiki üzerinde yoğun olarak çalıştığı bir eğitim devresi oldu. 1943'teki kuruluşundan itibaren 10 yıl kadar İstanbul Üniversitesi Korosunda bulunan İçli, Kanuni Ekrem Karadeniz'in özel derslerine devam etti. İçli, bu dönemde birçok müzik çalışmalarına ve konserlere sesi ve uduyla katıldı.

17 yaşından itibaren müzikte bestecilik alanını seçen ve faaliyetini yoğun olarak hep o yönde sürdüren Selahattin İçli, 2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre “Hüzün”, “Bir Sabah Bakacaksın”, “Merhaba Ümid”, “Zeytin Gözlüm”, ”Bir Seni Bir Gülü Öptüm”, “Bir Destan Dolaşır” ve “Çoktan Beri Bir Kız Tanırım Ben Sarıyer'de”nin de aralarında bulunduğu 160 beste üretti. İçli'nin, bu dönemden sonra da 15 kadar beste ürettiği tahmin ediliyor.

Çeşitli ansiklopedi, gazete ve dergilerde makale, fıkra, araştırma ve eleştiri türünde 400'ün üzerinde yazısı yayınlanan İçli, 1998 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını aldı.


Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019