Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Gülsin Onay, seslendirdiği eserlerle bütünleşti. - 14.08.2011Dünya çapında kariyere sahip Devlet Sanatçımız Piyanist Gülsin Onay, 8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Eklisia’da bir konser verdi. Klasik müzikseverlerin her zaman gözdesi olan sanatçıyı izlemek için Eklisia’ya gelenler unutulmaz bir Gülsin Onay konseri daha izleme fırsatı buldu.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi’nin ana sponsorluğunda devam eden 8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında gerçekleşen Gülsin Onay konserinin etkinlik sponsorluğunu Salmakis Resort Otel yaptı.

 

Seslendirdi eserlerle bütünleşti

Klasik müzik dünyasının en önemli eleştirmeleri arasında yer alan Peter Cosse’nin “Duyarlı bir kesinliğe ve zekice bir parıltıya, en hassas şeyleri bile maharetli parmaklarına neredeyse gülümsercesine emanet etme yeteneğine sahip ve tutkulu bir sanatçı. Hayal gücü yüksek, mükemmel bir piyanist” dediği Gülsin Onay, Eklisia’da verdiği konserde yine hayranlarını büyüledi. Haydn, Schubert, Saygun ve Liszt’in bestelerinden derlediği bir repertuarla seyircinin karşına çıkan Onay, mükemmel yorumu ve yumuşak tuşeleriyle seslendirdiği eserlerle bütünleşti.

 

Gülsin Onay, güçlü bir repertuarla izleyicinin karşısına çıktı

Eklisia’da gerçekleşen, iki saati aşan konserde ve 500 civarında klasik müzikseverin katıldığı gecenin birinci yarısında Gülsin Onay, ilk olarak J. Haydn’ın “Andante Con Variazioni, F Minor, Hob.XVII No.6” adlı eserini seslendirdi. Sanatçı ardından F. Schubert’in “Sonata in C Minor Op. Posth. D958 Allegro - Adagio - Menuetto: Allegro – Allegro” başlıklı eserlerini yorumladı. Seslendirdiği eseri anlatım gücüyle de izleyiciye aktarmayı başarabilen nadir piyanistlerden olan Gülsin Onay, programın ikinci yarısına, eserlerini en az bestecisi kadar güçlü yorumladığı A.A. Saygun’un “Sonatine Op.15 (1937) Allegro - Adagio, con noto - Horon (Prestissimo)” adlı eseriyle başladı. Hocası Saygun'un, dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, konser programlarından ve albüm kayıtlarından hiç eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde bugüne kadar sayısız ülkede seslendirdi. Gülsin Onay, gecenin sonunda, kapanışlarda seslendirmeyi sevdiği F. Liszt’in konser etüdü ve Dante Sonatına yer verdi. Sanatçı “Concert Study No.2 “La Leggıerezza” Après Une Lecture Du Dante, Fantasia quasi Sonata” adlı eserlerle programını bitirdi.  

 

3 kere bis yaptı

Program sonunda klasik müzikseverler Gülsin Onay’ı uzun süre ayakta alkışladı. Bunun üzerine tekrar sahneye gelen sanatçı, bis yaptı. Onay, kendisinin de çok sevdiğini söylediği L. Von Beethoven’in “Ayışığı Sonatı”nı seslendirdi. Seyircinin yoğun alkışlarıyla tekrar sahneye gelen Onay, bu defa F. Chopin’in “Nocturine Op. 9 No. 2 mi bemol majör”üne yer verdi. Ancak Gülsin Onay’ı sahnede görmek isteyen seyircinin talebine sanatçı bu defa Bach Busoni ile cevap verdi. 

 

Tüm dünyada aranılan bir piyanist

Müzik kariyeri Venezüella'dan Çin'e uzanan bir coğrafyada 5 kıtada 59 ülkeyi kapsayan Gülsin Onay,

dünyanın önde gelen şefleri ve orkestralarıyla yine dünyanın en tanınmış konser salonlarında konserler verdi. Sanatçı Berlin, Varşova Sonbaharı, Granada, Würzburg Mozart Festivali, Newport, Schleswig-Holstein, İstanbul, Miami gibi dünyanın önemli müzik festivallerinin de eleştirmenlerce beğenilen, aranan bir ismi olma özelliğine sahip.

 

Son yıllarda Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı olarak kabul ediliyor. Polonya Hükümeti Gülsin Onay'ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırdı. Kendisine adanmış olan Saygun'un 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner ve Tabakov'un konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Saygun'un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosunu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhiddin Dürrüoğlu-Demiriz Bosphorus isimli piyano eserlerini sanatçıya ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz Marc-Andre Hamelin Gülsin Onay için Prelude ve Denis Dufour ise Avalanche'ı bestelemiştir.

 

Yorum gücünün yanında repertuar zenginliği

Müzik otoritelerinin sadece teknik ustalığı değil “sınırsız enerji ve hem zeki hem de duyarlı bir yorum gücü ile donatılmış olağandışı bir piyanist” olduğu konusunda da birleştikleri Gülsin Onay'ın 20'ye yakın albüm kaydı, sanatçının yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. Gülsin Onay'a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. 1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Yurtiçi ve dışında pek çok yardım konseri veren Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. Sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası verildi. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi'nin de Sürekli Sanatçısıdır.

 

Sponsorlar

8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi ana sponsor olarak destek veriyor.

Ayrıca, Bosch, Salmakis Resort and Spa ve Engel & Voelkers festivalin Etkinlik Sponsorları olarak yer alıyorlar. Festivale sponsorluk yapan diğer kurum ve kuruluşlar ise şöyle: A2  ses, Arion Hotel, Club Hotel Zemda, The Marmara – Bodrum, Amavi – Gümüşlük, Hollanda Kraliyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, Çağdaş Peyzaj, Valtur Tatil İşletmeleri, İbak Homes, THY, Yarımada Gazetesi, İge Giysi ve Tasarım ve Bebek Güzellik Salonu, Günbatımı Restaurant. 

 

 

8.  Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali Konser Programı

 

7 Temmuz –   Bodrum Kalesi - İzmir Devlet Senfoni Orkestrası – Frank Wakelkamp ( Viyolonsel )

11 Temmuz – Christine Wolff (Soprano) ve İbrahim Yazıcı ( Piyano)

14 Temmuz -  Eklisia Yaz Müzik Okulu Şan Konseri

15 Temmuz -  Misha Dacic -  (Piyano) ‘Bir Liszt Gecesi’. Liszt’in 200. Doğum Yılı Konser

17 Temmuz – Bodrum Kalesi - Zeynep Tanbay Modern Dans Topluluğu

23 Temmuz – Julian Gorus – (Piyano)

29 Temmuz-   Eklisia Yaz Müzik Okulu Piyano Konseri

30 Temmuz – Ilya Itin – (Piyano)

3 Ağustos     Ilya Itin – Gülsin Onay  - (Piyano) ‘2 konçerto–2 virtüöz - 2 piyano’. Liszt’in 200. Doğum yılı Konser

8 Ağustos   -   Peter Katin  - (Piyano)

10 Ağustos –  Hakan Dinekli - Doğaçlamalar (Piyano)

11 Ağustos -   Emin Fındıkoğlu Dörtlüsü

12  Ağustos  - Eklisia Yaz Okulu Piyano Konser

13 Ağustos -   Gülsin Onay -  (Piyano)

17 Ağustos –  Jackie Jaekyung Yoo  - (Piyano)

19 Ağustos  -  Eklisia Yaz Okulu Flüt Konseri

20 Ağustos -   Gülşen Tatu - Ümit İşgörür - Eren Levendoğlu

4 Eylül      -      Alexander Baillie -  (Viyolonsel)

7 Eylül      -      Bodrum Kalesi - Burhan Öçal ve Paganini Trio

8 Eylül      -      Eklisia Yaz Okulu Viyolonsel Konseri

13 Eylül   -       Escher Quartet

14 Eylül    -      Escher Quartet

 

Bilet Satış

Eklisia Gümüşlük 0 507 349 59 68

Biletix – www.biletix.com

 

Bilet fiyatları

25tl – 20tl – 15tl – 10 tl

 

İletişim

0 507 349 59 68

www.gumuslukfestival.org

gumuslukfestival@gmail.com

 

Konserlerin başlama saatleri 21:30

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021