Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

“Şimdi’den Uzakta” (Far from now) - 16.04.201027.Uluslararası Ankara Müzik Festivali bir Uluslararası işbirliğine ve ilk sahnelenişe ev sahipliği yapıyor.  İsrail ve Hollandalı koreograflar Uri Ivgi ve Johan Greben ile başkentimizin gururu Modern Dans Topluluğu 27. Festival için biraraya geldiler ve günümüzün belirgin bir durumunu ele alan “Şimdi’den Uzakta” (Far from now) adlı eserinin prömiyerini yapmak üzere heyecanla yarını bekliyorlar.

Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin katkılarıyla gerçekleşecek etkinlik 17 Nisan Cumartesi akşamı saat. 20.30'da Opera Sahnesi'nde

Söz yaratıcıların...“Şimdi’den Uzakta” (Far from now) Perde açılmadan önce izleyicileri etkilemek istemediğimiz ve yeni şeyleri izlerken tamamen açık bir zihinle takip etmenin, izleyicinin hayal gücünün onlara rehberlik etmesini sağlamanın güzelliğini bildiğimiz için genellikle koreografi hakkında fazla konuşmayız.

Bize ilham veren sürekli arayış içinde olan insanlardı. Bir şeyler bulmaya çalışan ancak ne olacağını ya da ne olabileceğini bilmeyen biraz umutsuzluğa düşmüş insanlar. Çalışmalarında genellikle bilinmeyenleri ve kaybolmuşlukları hatırlatmaya çalışan Fransız sanatçı Christian Boltanski'den ilham aldık. 

Modern Dans Topluluğu dansçıları ile çalışmak gerçek bir şölendi.  İlk günden itibaren tüm dansçılar fikir ve çalışmamıza inanılmaz şekilde uyum sağladılar. Meraklı ve öğrenmeye açık olarak bu işten keyif alarak, büyük bir azimle katıldılar. Yapmak istediklerimizi her zaman denemeye ve yapmaya hazırdılar. Yapabileceğimizin en iyisini göstermemizde de bize yardımcı oldular. Bu yoğun ve güzel çalışmanın yanı sıra, birbirimize olan sıcak ve nazik yaklaşımımız da bir sonraki günü iple çekmemize neden oldu. Koreograf olarak zamanın çoğunu seyahatle geçiriyoruz… Yeni ülkeler, yeni insanlar ve bu kısa ama öz zamanlarda yeni kültürler tanıyoruz. Gerçekten çok iyi ve üretken bir zaman dilimini paylaştık.

Eseri tam anlamıyla doğuyla batının buluşması olarak betimleyen MDT Sanat Yönetmeni Bürge Öztürk Kayaca'da yurtdışında eserleri çeşitli topluluklarca sahnelenen, aynı zamanda profesyonel dansçı ve koreograflara eğitmenlik ve koçluk yapan iki koreograf 1992 yılında birbirlerinin eserlerinden etkilenerek beraber çalışmaya başlamış.  Kendileriyle 2010 Şubat ayında çalışma şansına eriştik. Yaşanan yoğun ve yorucu prova süreci hem MDT hem de koreograflar için son derece zenginleştirici ve ufuk açıcı bir deneyime dönüştü diyor.
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021