ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Rebetiko...Sayı: - 15.01.2007


Hüzün, coşku birarada
Yanında özlem ve aşk ile sunulur...


Nasıl olur da bir müzik dinleyeni hem hüzünlendirir, hem de coşturur? Nasıl olur ikisi aynı anda, birarada? Nasıl olur hem oynamak, hem ağlamak isteği?

İlk kez dinlediğinde bu müziğin hiç de yabancı bir ezgi olmadığı hissine kapılıyor insan.

Yabancı değil, çünkü eski Yunan, Bizans ve Batı Anadolu'nun sesleridir kulaklarımızda dans eden...

Ve yorumcunun coşku dolu, bir o kadar da hüzünlü sesi alıp götürüyor dinleyeni Pire'ye, İzmir'e, Ege Adaları'na, İstanbul'a...

1900'lerin ta başlarında ilk kez Pire'de duyulan bu müzikte önemli olan, yorumcunun içindeki özlemi, duyguyu, acıyı olduğu gibi aksettirebilmesidir.

Kendine özgü argosuyla, işlediği aşk-kıskançlık-kadın-hapis vb. konuları ile sanki New Orleans Blues müziğini çağrıştıran ögeleri de saklar içinde.

Ama o "buzuki" sesinde Akdeniz ikliminin sıcaklığını emmiştir notalarına... Doğu Akdeniz'de yaşayan uzun bir geçmişe sahip Bizans ve Yunan kültürünün, Batı Anadolu uygarlığı ile harmanlanmasından doğan özel bir üründür o...

Ve bu özel üründe Ege'nin iki yakasındaki insanların uzun geçmişleriyle birlikte yaşayan, "rebetiko" gibi biraz hüzünlü ve buruk ama coşkulu ve görmüş-geçirmiş bir dostluğu duyarsınız dalgın-hülyalı...

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.