ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Radiohead ile yeniden...Sayı: - 11.01.2007


İngiliz Q dergisi iki yıl önce okurlarının oylarıyla "Dünyanın En İyi Müzik Grubu"nu seçmişti. Bu payeye kim layık görülmüştü dersiniz? Sondan bir önceki albümleri "OK Computer" ile tüm dünyada tam 4,5 milyon adet satan "Radiohead".

Radiohead'in yeni albümü "Kid A" ise geçtiğimiz yılın Mart ayında piyasaya çıktı ve ortalığı kasıp kavurdu. Grup dünyanın en iyi grubu olunca, albüm de "dünyanın çıkması en çok merakla beklenen albümü" oluyor haliyle. Depresif, içe kapanık görünüşlü ve kimilerince bir dahi olarak nitelendirilen solistleri Thom Yorke en çok öne çıkan üyesi olsa da Radiohead beş kişiden oluşuyor. Ed O'Brien (gitar), Phil Selway (davul) ve Greenwood Kardeşler Jonny (gitar) ve Colin (bas).

90'lara damgasını vuran Radiohead, R.E.M'in 80'li yıllarda yarattığı etkiye benzer bir cazibe alanı yarattı. Daha doğrusu son albüme gelene kadar öyleydi. "Kid A"e şimdiye kadar ihmal ettiğini düşündükleri "eğlence" kavramını sokan Radiohead üyeleri, albümün kayıtları esnasında pek de eğlenememiş doğrusu. Hayli sancılı bir kayıt süreci geçiren albümü kaydetmeye 1999'da Paris'teki bir stüdyoda başlamışlar. Kesmemiş, Kopengah'ta devam etmişler oradan da kendi yuvalarına dönmüş. Sonuçta albümün kayıtları grubun İngiltere'nin Gloucestershire şehrindeki kendi stüdyosunda tamamlanmış.

Son albümde günün müzikal trendlerine daha bir yaklaşan Radiohead elektronik müzikle hiç olmadığı kadar haşır neşir olmuş mesela. Hatta bu nedenle grup içinde küçük bir kriz çıkmış ama neticede albümde bilgisayar aleminin hünerlerinden bolca yararlanılmış. Bunun etkilerini özellikle Thom Yorke'un son derece karakteristik ve uniseks vokalini dinlerken hissetmek mümkün. York'un sesi, hepsinin sözlerini kendisinin yazdığı 10 şarkılık albümün bazı parçalarında kadın, bazı parçalarında çocuk sesine dönüşüyor.

ÖNCEKİ ALBÜMLERİ
OK Computer-1997
The Bends-1995
My Ironlung-1994
Pablo Honey-1993


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.