ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1821
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Radiohead ile yeniden...Sayı: - 11.01.2007


İngiliz Q dergisi iki yıl önce okurlarının oylarıyla "Dünyanın En İyi Müzik Grubu"nu seçmişti. Bu payeye kim layık görülmüştü dersiniz? Sondan bir önceki albümleri "OK Computer" ile tüm dünyada tam 4,5 milyon adet satan "Radiohead".

Radiohead'in yeni albümü "Kid A" ise geçtiğimiz yılın Mart ayında piyasaya çıktı ve ortalığı kasıp kavurdu. Grup dünyanın en iyi grubu olunca, albüm de "dünyanın çıkması en çok merakla beklenen albümü" oluyor haliyle. Depresif, içe kapanık görünüşlü ve kimilerince bir dahi olarak nitelendirilen solistleri Thom Yorke en çok öne çıkan üyesi olsa da Radiohead beş kişiden oluşuyor. Ed O'Brien (gitar), Phil Selway (davul) ve Greenwood Kardeşler Jonny (gitar) ve Colin (bas).

90'lara damgasını vuran Radiohead, R.E.M'in 80'li yıllarda yarattığı etkiye benzer bir cazibe alanı yarattı. Daha doğrusu son albüme gelene kadar öyleydi. "Kid A"e şimdiye kadar ihmal ettiğini düşündükleri "eğlence" kavramını sokan Radiohead üyeleri, albümün kayıtları esnasında pek de eğlenememiş doğrusu. Hayli sancılı bir kayıt süreci geçiren albümü kaydetmeye 1999'da Paris'teki bir stüdyoda başlamışlar. Kesmemiş, Kopengah'ta devam etmişler oradan da kendi yuvalarına dönmüş. Sonuçta albümün kayıtları grubun İngiltere'nin Gloucestershire şehrindeki kendi stüdyosunda tamamlanmış.

Son albümde günün müzikal trendlerine daha bir yaklaşan Radiohead elektronik müzikle hiç olmadığı kadar haşır neşir olmuş mesela. Hatta bu nedenle grup içinde küçük bir kriz çıkmış ama neticede albümde bilgisayar aleminin hünerlerinden bolca yararlanılmış. Bunun etkilerini özellikle Thom Yorke'un son derece karakteristik ve uniseks vokalini dinlerken hissetmek mümkün. York'un sesi, hepsinin sözlerini kendisinin yazdığı 10 şarkılık albümün bazı parçalarında kadın, bazı parçalarında çocuk sesine dönüşüyor.

ÖNCEKİ ALBÜMLERİ
OK Computer-1997
The Bends-1995
My Ironlung-1994
Pablo Honey-1993


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.