ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1821
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Tartışmalı opera sahnede / Idomeneo Operası sahnelenirken, dışarda küçük çaplı gösteriler de yaşandı Sayı: - 08.01.2007


Radikal İslamcıların saldırısına hedef olabileceği endişesiyle Alman Operası’nın programından çıkardığı Mozart’ın Idomeneo Operası’nın, yaşanan uzun tartışmaların ardından ilk gösterimi dün Berlin’de gerçekleşti. Idomeneo Operası’nın ilk gösterimini Jülide Mollaoğlu izledi...

Wolfgang Amadeus Mozart’ın bestelediği Idomeneo, Alman Operası sahnesinde tekrar seyirci ile buluştu. Ortada somut bir tehdit olmamasına rağmen, köktendinci Müslümanların saldırısına uğrayabilir endişesi ile programdan kaldırılan Opera’nın yeniden gösterimine ilgi yoğundu. Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, bazı Müslüman örgütlerin temsilcileri ile siyasetçiler, salonu dolduran yaklaşık 1600 izleyici arasındaydı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen, salona giren herkesin tek tek arandığı gösterimde, korkulan tepkiler gelmedi. Ancak son sahnede, çuvalın içinden Hz. Muhammed, Hz. İsa, Buda ve Yunan mitolojisinde adı geçen deniz tanrısı Poseidon’un kesik başları çıktığında, Hristiyan olduğunu söyleyen bir seyirci “buna son verin” diye bağırdı, birkaç kişi de salonu terk etti.

“Herkes beğenmek zorunda değil”

Gösterim sonrası izleyicilerin tepkisi ise birbirinden farklıydı. İslami temsilciler, Opera’yı “saygısızlık” olarak değerlendirirken, uzun uzun alkışlanan oyun sonrasında İçişleri Bakanı Schaeuble ise operanın herkes tarafından beğenilmesinin şart olmadığını söyledi.

Schaeuble, “Bunun tekrar oynanması çok iyi oldu, böylelikle herkes kendi yargılarını oluşturabilir. Kimse bu oyunu beğenmek zorunda değil. Herkesin, İslam Konferansı’na katılanların da, beğensek de beğenmesek de, bu operanın programdan kaldırılmaması gerekir demesi çok güzeldi” dedi.

Alboğa: Saygısızlık

Eylül ayında yapılan İslam Zirvesi’nde de Idomeneo Operası’nın programdan kaldırılması tartışılmış; Bakan Schaeuble, zirveye katılan Müslüman örgütlerin temsilcilerine Opera’yı birlikte seyretmeyi önermişti. Bu öneri doğrultusunda, operayı izleyen, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Dinlerarası Diyalog Görevlisi Bekir Alboğa, gösteriyi saygısızlık olarak nitelendirdi.

Alboğa, “Hz. Muhammed Allah değil, Hz. İsa’yı Hristiyanlar tanrılaştırıyorlar, Buda da ilahlaştırılıyor, ama Hz. Muhammed bizim için bir peygamber. Onu da ilahlaştırmışlar. Bunlar bizim tevhid anlayışımıza ters ilkeler. Tabii ki, dini duygulara müthiş bir saldırı var. Rencide var, saygısızlık var” dedi. Ancak Alboğa, bunların bir fantaziden ibaret olduğunu, bu yüzden de oyunu ciddiye almamak gerektiğini vurguladı. Berlin İslam Federasyonu Başkan Yardımcısı Burhan Kesici de opera binasına gelmesine rağmen oyunu izlemedi.

“Bir bardak suda fırtına”

Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat ise Müslüman örgütlerin temsilcilerinin bu operanın politize edildiği yönündeki görüşlerini eleştirdi. Kolat, “Sekülerleşen bir toplum mu istiyoruz, yoksa daha çok dinselleşen, dini değerleri ön plana çıkartan bir toplum mu istiyoruz, bunu tartışmamız gerekiyor. Aslında arkadaşlarımız operayı politize ederek, kendileri kendi tuzaklarına düşmüş oluyorlar” dedi.

Kolat, operanın dini eleştiren yanları olduğunu belirterek, gösterim sonrasında şu değerlendirmeyi yaptı: “İnsan arkasına dönüp baktığında şu hisse kapılıyor: Bir bardak suda fırtına kopartılmış.”

Programdan kaldırılmıştı

Berlin’de yer alan Alman Operası, radikal islamcıların saldırısı olabilir gerekçesiyle, Mozart’ın Idomeneo Operası’nı eylül ayında programdan kaldırmıştı. Opera yönetimi, Hz. Muhammed’in başının kesilmesi sahnesinin tepki toplamasından kaygı duymuştu. Alman Operası yönetiminin oto-sansür uygulaması, siyasetçilerin ve sanatçıların tepkilerini topladığı gibi, sanatta özgürlük ve müslümanlara bakış gibi konularda tartışmalara yol açtı. Bu tepkiler üzerine, opera yeniden programa alındı.
  

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.