ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1821
Şu an 13 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müzikal Devrimi Başlatan Silah: RevolverSayı: - 29.12.2006


1960'ların başında, piyasaya bütünüyle hakim olan rock'n roll'un etkisi altında yoluna başlamış bir grup The Beatles.

Liverpool Cavern Club ve Berlin Star Club'da dönemin rock'n roll üstadlarının şarkılarını çalarak müzik piyasasına ilk adımlarını atmışlardı. 1963 senesinde yayınlanan ilk albümleri "Please Please Me", çok sayıda cover şarkının bulunduğu, zamanın rock'n roll geleneğinin dışında olmayan bir albümdü. Muntazam ütülü, koyu renk takım elbiselerinin kendilerine sağladığı "jilet" gibi görünümleri, attıkları çığlıklarla tezat oluşturuyordu.

İlk plak anlaşmalarını yaptıklarında hiçbiri nota bilmeyen bu dört genç;gitar, bas, davul ve mızıka kullanıyorlardı şarkılarında. Enstrüman yetkinliklerini giderek geliştiren Beatles üyeleri, klasik rock'n roll kalıplarını zorlayan şarkılar oluşturmaya başladılar.

Her yani albümle baraber cover şarkılar azalıyordu. Lennon/McCartney ortaklığının süreklediği gruba George Harrison da besteleriyle katkıda bulunmaya başlamıştı. Harrison Hint müziğiyle ilgileniyor ve Hintli caz üstadı Ravi Shankar'dan "sitar" dersleri alıyordu. John Lennon ise Bob Dylan etkisinde şarkılar yazmaya başlamıştı. 60'ların ortasında, grup üyeleri, halüsilasyonlara neden olan "psikedelik" uyarıcılar kullanmaya başlamışlardı. Derken 1966 baharında daha önceki hiçbir Beatles albümüne (ya da bir başkasının albümüne) benzemeyen, deneysel denilebilecek bir albüm yayınlandı: Revolver.

Revolver albümünde pek çok yenilik denenmişti. Öncelikle albümün kapağı çok ilginçti: Beatles elemanlarının karakalem portreleri ve elemanların lepiska saçları arasında binbir kılıkta Beatles. Belki de bu kapak binbir değişik Beatles'ın bu albümde olduğunu anlatmaktaydı. Şarkılar bir rock'n roll grubu tarafından daha önce denenmemiş , farklı sesler içeriyordu. Örneğin, Paul McCartney'e "en iyi erkek vokalist" Grammy'sini kazandıran Eleanor Rigby tamamenen yaylı çalgılardan oluşmuştu. Çello, viyola, viyolonsel gibi çalgıların McCartney'e eşlik ettiği şarkıda, hiçbir Beatles üyesi enstrüman çalmamıştı. Şarkının animasyon tekniğiyle çekilmiş klibi de bir yenilikti.

George Harrison'ın sitar kulanarak yaptığı ilk şarkı olan "Love You To" da bu albümdeydi. Bir
motown şarkısı sayılabilecek "Got To Get You into My Life"ta trompet, saksafon gibi üflemeliler kullanılmıştı. "Yesterday"in ruh eşi sayılabilecek "For No One"da ise tronbon kullanılmıştı.

Revolver, ayrıca, psikedelik etkilerin görüldüğü ilk Beatles albümü. Harrison'ın ilk LSD deneyiminin anlatıldığı, Ringo Starr'ın muhteşem davul performansıyla zenginleştirdiği Lennon bestesi, "She Said She Said" ve yine Lennon'ın bir tepenin üstünde ilahi söyleyen bin keşişi hayal ederek yazdığı, tamamen ses efektlerinden oluşan, "Tomorrow Never Knows" psikedelik etkilerin en açık görüldüğü şarkılardı.

Görüldüğü gibi yaylı ve üflemeli enstrümanlardan ses efektlerine pek çok yeni ses öğesi rock'n roll ile harmanlanmıştı. Ama asıl büyük yenilik "Yellow Submarine" ile geldi. Ringo Starr'ın vokal yaptığı Lennon/McCartney bestesi "Yellow Submarine" dış seslerin kullanıldığı ilk kayıttı. Bir denizaltıda duyulabilecek sesler, şarkının bazı yerlerinde enstrümanlara eşlik ediyor, şarkının anlatımını güçlendiriyordu. Şarkı çok başarılı olmuş, hatta Beatles üyeleri ikna edilerek "Yellow Submarine" adında bir çizgi film çekilmişti. Beatles üyelerinin kesinlikle beğenmediği, Harrison'ın hakkında "Bu filmin tek iyi yanı bizimle hiç ilgisi olmaması" dediği film, 1999'da yeniden gösterime girdi, soundtrack albümü de farklı şarkılar eklenerek yeniden yayınlandı.

Revolver'ın pek çok yeniliğin denendiği bir albüm ortada. Bu albümü takip eden, 1967 tarihli "Sg. Peppers Lonely Hearts Club Band" albümü, Revolver'la ortaya çıkan dış ses ve orkestrasyonların çok sık kullanınldığı br albüm oldu. Dış seslerin ve büyük orkestrasyonların sürüklediği "Sg Peppers Lonely Hearts Club Band","A Day in The Life", "Good Morning God Morning"; Harrison'ın ikinci sitar bestesi "Within You Without You" ve "For No One"ın ayrıntılı açıklaması sayılabilecek "She is Leaving Home" bu albümde Revolver'ın açtığı yoldan ilerlemiş bazı şarkılar. Sg Peppers albümü, ayrıca, psikedelik etkilerin en çok görüldüğü albüm. Rock'n Roll'un klasik müzikle tam olarak harmanlandığı albüm olan "Sg Peppers Lonely Hearts Club Band" eleştirmenler tarafından "müzikal bir devrim" olarak nitelendiriliyor. Yani kısaca Revolver'dan ateşlenen kurşunun Sg Peppers'ta hedefini vurduğunu söyleyebiliriz.

Amerika'da gazeteci, müzik eleştirmeni ve sanatçılardan oluşan 500 kişinin katıldığı VHI anketinde rock tarihinin en iyi albümü Revolver seçildi. Beatles'ın "devrim" albümü "Sg Peppers Lonely Hearts Club Band" olarak kabul edilir.Devrimin nasıl yapılacağının anlatıldığı albüm ise Revolver'dır. Revolver müziği değiştirmek için atılan ilk kurşunun çıktığı silahtır. İsminin "Revolver" olması bu sebeptendir belki, kim bilir?


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.