ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Pekinellerin gündemi DavosSayı: - 19.12.2006


Luzern ve Zürih’te yeni yıl konserleri verecek olan Güher ve Süher Pekinel’in, aynı programı Dünya Ekonomik Forumu’nda da seslendirmesi gündemde ...


Dünyaca ünlü piyanistlerimiz Güher - Süher Pekinel, 31 Aralık’ta Luzern’de,  1 Ocak’ta da Zürih’te verecekleri yeni yıl konserlerine hazırlanıyorlar. Pekineller’in yeni yıl konser programını 24 - 28 Ocak 2007 tarihleri arasında Davos’ta düzenlenecek olan Dünya Ekonomik Forumu kapsamında da seslendirmeleri söz konusu. Şu anda yurtdışında olan Pekinel kardeşlerle çalışmaları üzerine görüştük.

Luzern Festivali önerdi
20 Kasım’da Luzern Piyano Festivali’nin ve İsviçre DRS 2 Radyosu’nun birlikte kutladıkları 50. yıldönümlerinin açılış konserini verdiniz ve canlı yayımlanan bu konser ayrıca 22 ülkeye de dağıtıldı. Dünyaca ünlü piyanistlerin yer aldığı bu organizasyona katılımınız nasıl gerçekleşti?

Güher Pekinel: Bu davet bize Luzern Festivali tarafından önerildi. Avrupa’da son dönemde yaptığımız konser ve CD kayıtlarımızın uluslararası alanda son derece olumlu eleştiriler almasının bunda etkisi olduğunu düşünüyoruz.

İngiliz Oda Orkestrası ile 6 konserlik bir turneye çıktınız. Turne sırasında nasıl tepkiler aldınız?

G.P.: İngiliz Oda Orkestrası ile yıllardır aralıklarla konserler veriyor ve artık birbirimizi iyi tanıyoruz. Turnemizin son iki konserini İspanya’nın Ovedo şehrinde ve Londra’da Sir Colin Davies ile noktalayacağız. Böyle bir bağ son derece önemli. İyi geliştiği zaman bu bağ, hayat boyu sürebiliyor. İngiltere gibi müziğin çok bilinçli takip edildiği bir yerde her konserin en yüksek düzeyde dinleyiciyi etkilemesi gerekiyor.
Nitekim, bir konserden sonra önemli bir konser serisinin direktörü karşımıza çıkabiliyor. Müzik dünyası küreselleşme nedeniyle gittikçe küçülürken, iyi ve kötü haberler son derece çabuk yayılıyor. 

Aralık sonunda İsviçre’den Zürih Oda Orkestrası ile birlikte Luzern Kültür ve Kongre Salonu ile Zürih Tonhalle’de de yeni yıl konserleri vereceksiniz. Sizin için önemi nedir?

Süher Pekinel: Avrupa’nın tanınmış kültür merkezlerinde gerçekleştirilen yeni yıl konserleri, halkın arzuladığı sanatçıları tekrar duyma fırsatını veren prestijli konserlerdir. Bu açıdan bizi heyecanlandırıyor. Luzern Kültür ve Kongre Salonu’ndaki konser 31 Aralık’ta; Zürih konserimiz ise 1 Ocak’ta.

Yeni yıl konserinizin programını 24 - 28 Ocak 2007 tarihleri arasında Davos’ta düzenlenecek olan Dünya Ekonomik Forumu kapsamında da seslendirmeniz söz konusu... Bu konuda bir gelişme var mı?

G.P.: Şu anda görüşmeler sürüyor. Bu konseri son derece önemsiyoruz. Çünkü, Türkiye’nin dünya kültürüne entegre olduğunu kanıtlayan, şimdiye kadar Türkiye açısından Davos’ta ilk defa gerçekleşebilecek sembolik bir birleşimin göstergesi olacak bu oluşum için orkestra İsviçre’den, solistler Türkiye’den ve şef Çin’den geliyor.
Çeşitli kültürlerin birikiminin bir nefeste birleşerek klasik müzik yoluyla uyumu ve beraberliği sergileyeceği bir sunum olacak. Türkiye’de haksız bir mağduriyete maruz kalıyoruz

Sizi yakın zamanda Türkiye’de de dinleyebilecek miyiz?

G.P.: Maalesef Türkiye’de Bilkent ve İstanbul festivalleri dışında piyanolardan kaynaklanan sorunlar yüzünden konser veremiyoruz. İki ay önce Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdiğimiz konsere Sayın Doğramacı Bilkent Üniversitesi’nin piyanosunu göndererek yardımcı oldu. Bu sorunlar bizi yıpratırken, hiçbir ülkede yaşamadığımız haksız bir mağduriyete de maruz kalıyoruz.

Ne gibi?

G.P.: Bodrum Festivali’nde büyük bir haksızlık yaşadık. Çok güvendiğimiz ve desteklediğimiz İstanbul Festivali, titizliğimizi bilmesi ve sözleşmemizde yazılı olmasına rağmen Bodrum Festivali’ne 5 senedir kullanılmayan, telleri paslanmış, caz piyanistlerinin bile çalmak istemediği bir piyanoyu kiraladı.


 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.