ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Eurovision Şarkı Yarışması ve TürkiyeSayı: - 15.11.2006


Türkiye'nin 1975 yılında Seninle Bir Dakika ile başlayan Eurovion macerası, 2003'te Sertap Erener'in Every Way That I Can ile kazandığı birincilikle, yepyeni bir boyut kazandı.

Umutlarla, sevinçlerle, ama çoğunlukla da hayal kırıklıklarıyla geçen bu uzun yılların ardından, Türkiye için yarışmada yeni bir dönem başladı. Bu kez İstanbul'da yapılacak olan büyük finalde, Türkiye adına Athena yarışacak. Türkiye, Mayıs 2004'te İstanbul'da gerçekleştirilecek olan Eurovision Şarkı Yarışması'nda bu "dev adamlar"dan başarılı bir sonuç bekliyor.

NASIL TANIŞTIK
Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması ile 1973 yılında tanıştı. Türkiye'nin henüz katılmadığı yarışma TRT televizyonu tarafından ilk kez o yıl canlı olarak yayınlanmıştı. Yarışmayı, Lüksemburg adına katılan Anne Marie David, Tu Te Reconnaitras adlı şarkısıyla kazanmıştı. Anne Marie David Türkiye'de çok sevildi. Önce Eurovision'da birinci olan şarkısı, o sıralar adı yeni duyulmaya başlanan genç şarkıcı Nilüfer tarafından Göreceksin Kendini adıyla Türkçe seslendirildi. Ardından David Türkiye'ye geldi, Türkçe plaklar yaptı. Özellikle Neşeli Gençleriz, en sevilen pop şarkıları arasına girip bugünlere kadar ulaştı...

1974 yılında Eurovision'da Türkiye yine yoktu. Ancak, 74'ün birincisi İsveç'li grup Abba, Waterloo adlı şarkısı ile tüm dünya ile olduğu gibi Türk seyircisiyle de bu yarışma sayesinde tanışıyordu. Abba, o yıl yarışmada aldığı birinciliğin ardında dünyanın en önemli pop müzik gruplarından birisi oldu. Plakları satış rekorları kırdı; konserleri doldu, taştı...

Örovizyon, Örevizyon, Erovizyon, Erevizyon... "Eurovision" sözcüğünü okurken bir türlü dilimiz dönmüyordu ama yarışmayı benimsemiştik bile.

YARIŞMANIN GEÇMİŞ
Eurovision Şarkı Yarışması'nın elli yıla yakın bir geçmişi var. Üye ülkelerde pop müzik alanında üretimi desteklemek, televizyon kanalları arasında program alışverişini sağlamak, ülkeler arasındaki teknik bağlantıları kontrol etmek ve geliştirmek ve hepsinden önemlisi ortak bir kültür ortamı sağlamak gibi amaçları olan yarışma, ilk kez 1956 yılında İsviçre'de düzenlendi. Ve o zamanlardan bugüne kadar aralıksız devam etti.

Eurovision Şarkı Yarışması, başlangıcından bugüne kadar pek çok şarkıyı, şarkıcıyı, grubu dünya çapında ünlü yaptı. Pop müzik piyasasının Avrupa yakasında çok önemli bir yer edindi. Yarışma bugün hala özel kulüpleriyle, fanlarıyla, meraklılarıyla ve her yıl dünyaya tanıştırdığı yeni şarkıları, şarkıcılarıyla anlam ve önemini koruyor. 70'li yıllardaki kadar olmasa da, yarışma hala müzik piyasasında söz sahibi.


Kaynak: www.kirkbeslik.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.