ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Avrupa'da Gotik Metalin Kısa Tarihi Sayı: - 07.11.2006


Paradise Lost, 1991'de "Gothic" albümünü çıkardığında, kimse bu ikinci albümlerinin bizleri yepyeni bir türle; "gotik metal"le tanıştıracağını bilmiyordu. Bu albümde Paradise Lost, doom ve death metalden elementler kullanıp, bunlara Nick Holmes'un erkeksi ve Sarah Marrion'un duru seslerini eklemişti. İngiltere'ye kalsaydı, bayan vokaller fazla ilgi görmediğinden bu hikaye burada biterdi elbet. My Dying Bride ve Anathema bayan vokalsiz bu işi sürdürenlerin başını çektiler (Arada Sarah diye birini kullandıysalar da şu anda kimse nerede olduğunu bilmemekte bu kişinin..).

Avrupa'nın diğer ülkelerinde durum farklıydı tabii ki. 1992'de Hollandalı grup The Gathering, Bart Smits'in kükrediği ve Marike Groot'un şakıdığı ilk albümleri Always...'i yayımladı. 1995`teki üçüncü albümleri "Mandylion"la bir devrim gerçekleştirdiler: Bart kovuldu ve "Anneke Van Giersvergen" tahtı ele geçirdi.

Aynı yıl, Theatre of Tragedy adlı grup Norveç'te ilk albümlerini yayımladı. Albümde Raymond I Rohonyi ve Liv Kristine Espenaes yine yumuşak bayan ve sert erkek vokali örneklemelerine katkıda bulundular. Grubun 1996 çıkışlı albümü Velvet Darkness They Fear, 1994'te yayımlanan The Third and The Mortal demosu Sorrow ile birlikte Norveç açısından satır başı sayılırlar. Bu çalışmalarda geleneksel müzikle birleşen sert gitar rifleri hem grupların, hem de grupların ürettikleri müzik olan "gotik metal"in daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamanın yanı sıra; ülkeyi de oldukça etkiledi. Netekim Norveçli grupların çoğu röportajlarında Paradise Lost'un adını ansalar da, çoğu kendileri gibi Norveçli olan gizemli vokal Kari Rueslatten ve grubu The Third and The Mortal'a çok şey borçludurlar. Bayan vokalli, dark metal yapan gruplar Norveç'te yükselişe geçerler. İçlerinden biri, etkileyici vokalisti ya da başka bir deyişle "attractive frontwoman"ı Vibeke Stene ile biraz daha yükselir. Bu grup, Tristania'dır. Takip eden gruplar Sins of Thy Beloved, Madder Mortem ve Sirenia oldular. Norveç hala Paradise Lost'un bayan ve erkek vokalleri karıştırma geleneğini takip ediyor; fakat bu genellemeye Madder Mortem ve Trail of Tears katılmamakta. Trail of Tears, çok sevgili bayan vokalini gruptan atıp yerine Green Carnation'dan Kjetill Nordhus'u getirdiler.

Hollanda cephesinde 1997'de ilk albümleriyle Within Temptation göze batan gruplardandır. Vokalist Sharon den Adel başlarda onların da Paradise Lost'tan etkilendiğini itiraf ediyor. After Forever, Autumn ve Epica'nın ise aynı yıl Angels Fall First albümünü çıkaran Nightwish'ten etkilendiğini düşündüğünü söylüyor. Finlandiyalı grup Nightwish sırasıyla Oceanborn (1999), Wishmaster (2000), Century Child (2002) ve Once (2004) albümleriyle kendine hatırı sayılır bir kitle oluşturdu. Within Temptation ise 2000 tarihli Mother Earth albümünün getirdiği başarının molasını 2004`ün sonuna kadar sürdürürken; peşinden pek çok grubu sürüklemeye başlayan Nightwish, Avrupa`yı fethetmeyi kafasına koymuştu.

Tamamı Hollanda kökenli olan After Forever 2000, Autumn 2001, Epica ise 2003`te kuruldular. Fakat kurulur kurulmaz Epica'ya, hiç de hoş olmayan "Replica", Türkçeleştirmek gerekirse "KOPYA" takmaadı takıldı.

Peki ya Avrupa'nın geri kalanı? Fransa'da Penumbra, Hırvatistan'da Ashes You Leave, İtalya'da ise Lacuna Coil Avrupa'da adını sıkça duyuran diğer gruplardandır. Almanya'da gotik metal popüler bir tür olmasına rağmen, ülke Flowing Tears dışında adı duyulmuş başka bir gruba ev sahibi olmamıştır. Lüksemburg'da Erben der Schopfung (daha sonra grubun adını insancıl davranıp "Elis" olarak değiştirdiler), Avusturya'da ise Nightwish'in birebir kopyası "Edenbridge" boy göstermiştir.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.