ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1939
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bir Hafta Sonu ve Bayram Öncesi YazısıSayı: - 20.10.2006


Geldim sevgili dostlar, birkaç günlük yokluğumda hiçbir şeyin aksamaması için elimden geleni yaptıktan sonra, halk deyimiyle gazetenin akışını “otomatiğe” bağladıktan sonra yollar düşmüş ve bugün itibariyle de sizlerle yeniden buluşmuş oluyorum.

Birkaç günlük kısa bir yolculuktu. Ancak hava şartlarının ağırlığına gittiğim şehirlerin sosyal yaşam ağırlığı da eklenince bir hayli “ağır” geçen bir seyahat oldu.

Hani hep söyleriz. Ya da ben söylerim, yazılarımda da mutlaka yeri geldikçe kullanırım. Şöyle başlar bu cümle: “Efendim, ülkemizin günden güne ağırlaşan koşulları içinde…” diyerek devam eder.

Gelin görün ki bu birkaç günlük seyahat içinde ülkemizin şartlarının yanı sıra birey olmanın şartlarının da bir hayli ağırlaştığını gördüm. Kültür merkezlerinin bir, bir yerel yönetimlere devredilişini gördüm en azından. Öyle ki o koca, koca kültür merkezlerini Kültür Bakanlığı’ndan devralan yerel yönetimler yani belediyeler, sonra o kültür merkezlerinin ilk sahibi olan Kültür Bakanlığı’na kafa tutar konuma gelmişler neredeyse. Oysa dilimizde çok güzel bir özdeyiş vardır: “Mal sahibi mülk sahibi hani bu yerlerin ilk sahibi” gibisinden…

Efendim kendi kendilerine yeni şartlar koşmuşlar, bu şartlarımızı yerine getirmezseniz kapılarımızı size açmayız edaları içinde hizmet vermeyi amaçlıyorlar. Evet, istenilen şey yavaş, yavaş da olsa yerine getiriliyor. Yani sosyal devlet ilkesi ortadan kaldırılıyor artık.Sosyal devlet ilkesi sadece vatandaşın, ilacını, emeklilik güvencesini vermek falan değildir bana göre. Kültür Merkezleri de bu sosyal düzenlemenin içindedir

İşte bunları gördüm birkaç günlük gezi içinde…

***

Gün geçmiyor ki, yeni bir festivalin başladığını, yeni bir konserin olacağını hatta yeni bir sanatçının yeni bir albümünün yayımlanacağını ya da yayımlandığını duymayalım, radyo ya da televizyon da…

Şimdi bu iyi mi sorusunu sorayım ben hemen?

Valla iyi olsa gerek.

Neden böyle temkinliği yanıt verdiğimi de açıklayayım bu arada: Çünkü festival sözcüğü gerçek anlamının dışına çıkarılarak iyice sulandırıldı, günün birinde bu festival bolluğu içinde birisi ya da birileri kalkıp Patlıcan Musakka ya da Patlıcan Oturma festivali yaparsa hiç şaşmayalım.

Festival her şeyden önce organizasyonu açısından üzerinde çok düşünülmesi ve çok çalışılması bunun yanı sıra belli bir derinliğinin ve yüksekliğinin olması gerektiğini şahsin düşündüğüm geniş kapsamlı bir sanat etkinliğidir.

Festival sözcüğünün başına bir kent ya da kasaba adı koyup ardından “kültür ve Sanat” sözcüklerini ekleyip, bir iki yerel sanatçı ile açık havada arabesk konserleri düzenlemekle festival olmaz düşüncesindeyim.

Efendim neden böyle bir girizgâh yapıp sözü bu kadar uzattığımı da söyleyeyim mi?

Çünkü hep böyle yapılıyor, özellikle yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte bu tür festivallerin artığını görüyor, bunun için bir iki kelam edelim derken kasım ayına on kala ancak düşüncelerimizi açıklayabiliriz.

Pardon yani…

***

Efendim malumunuz, pazartesi günü benim çok sevdiğim ve özellikle tatlı olduğunu hep bildiğim dinin bayramlarımızdan birine Ramazan Bayramına diğer adıyla Şeker Bayramımıza kavuşuyoruz. Çocukluğumda bu bayramımızın benim için çok önemli hatıraları vardı. Özellikle babam bayram namazından gelene kadar tuttuğum oruç ve babam bayram namazından geldiğinde onun elinden aldığım şekerle bu orucu açmak bana çok büyük bir zevk bugünkü entel deyimiyle keyif verirdi.

Pazartesi günü ilk gününü yaşayacağımız bayram nedeniyle bayram süresince Mavi Nota’da bayram tatili yapacak ve 26 Ekim Perşembe gününden itibaren yayınına devam edecek.

Bu vesile ile tüm Mavi Nota okurlarının, dostlarımın Şeker Bayramını en içten dileklerimle kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Müfit Semih Baylan
EditörYazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.