ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Mazi kalbimde yaradır Sayı: - 19.10.2006


Bu hikâyede üç kişi var: Dansa hükmedecek, kederini itiraf edecek bir erkek. Baştan çıkaracak, baştan çıkarılmaya direnecek, sonunda baştan çıkarılacak bir kadın. Ve bunlara tanıklık edecek bir bakış... Bu hikâye tangoya ait. Arjantin tangosunun ateşi, 20. yüzyılın başlarında tüm Avrupa'yı kasıp kavururken, Batılılaşma süreci içindeki Türkiye de bu etkiden nasiplenir. 1920'lerde Türkçe tangolar birbirinden güzel besteler ve Türkçe sözlerle yorumlanır, plaklara alınır. Zaman içinde ayrışarak ve Türk sanat müziğinden de etkilenerek daha Türk bir tango olur. Orkestralar kurulur, düzenlenen balolarda bu ezgilerle tango yapılır. Dönemin en güzel tangoları ise hâlâ kulaklardadır.

Cengiz Onural, Murat Aydemir ve Derya Türkan'ın da aralarında bulunduğu, Türk sanat müziğinin genç kuşak yorumcularından oluşan İncesaz'ın yeni albümü 'Mazi' müzik-severlerin huzurunda, bu kez unutulmaz tangolarla... Tangoları duru vokal tekniğiyle yorumlayan Dilek Türkan ise grubun solisti.
Toplam 13 parçanın yer aldığı albümün kaydı elektronik seslerden uzak ve tüm sazların tınısı en parlak biçimde kulağı dolduruyor. Türk müziğinin bu güzel, uyumlu sesleri ve ritmi, tanbur, kemençe, kanun, viyolonsel hatta buzuki ve gitarla hayat buluyor.

Albümün ilk şarkısı ve albüme adını veren 'Mazi' bir Necip Celal bestesi. Celal'in bu bestesi aynı zamanda ilk Türk tangolarından biri olarak bilinir. 1928 yılında bestelediği ve sözlerini Necdet Rüştü Efe'nin yazdığı 'Mazi'nin yorumu 1932'de unutulmaz seslerden Seyyan Hanım tarafından plağa okunmuş, hâlâ kulaklardan silinmemiştir. Dilek Türkan'ın yorumu bu nedenle pek de kolay değildi. Ama aldığı eğitim ve ses terbiyesi, kelimelerin en duru biçimde çıkmasına, enstrümanlarla uyumuna ve böylelikle başarılı yorumuna olanak vermektedir.

Müzisyenlik yeterince nitelikli olan uzmanlara özeldir, onlarla da özel olur. İncesaz genç kuşak Türk müziğinin önemli yorumcularını bir araya getiren bir grup. Yenilik müzik kültürünün merkezi olarak görülür. Müzik kültürünün kilit kişileri ise bu bağlamda bestecilerdir. Besteleriyle albüme yenilik kazandıran Onural ve Aydemir'in enstrümantal altı bestesi yer alıyor.

Albüme aynı zamanda tanbur ve lavtasıyla renk katan Murat Aydemir, Tanburi Cemil Bey'i ekol, tını olarak günümüzde temsil eden Necdet Yaşar'dan üslup, teknik, tını gibi birçok konuda ders alma şansına erişmiş bir müzisyendir. Kemençe ile şarkılara duygu katan Derya Türkan, Kudsi Erguner'in de içinde olduğu birçok projede yer alıyor. Bu çalışma, gerek içerik gerekse de yorum açısından son dönem Türk müziği albümleri arasından sıyrılacaktır.

Mazi/İncesaz/Kalan Müzik


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.