ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Arman RatipSayı: - 17.10.2006


Tarih boyunca tüm dünyada besteciler kendi eserleriyle ülkelerini insanlarını en yüksek seviyede temsil etmiş...

Yıllardır piyanist-besteci olarak sadece kendi eserlerinizi çalıyorsunuz. Neden ?

Benim misyonum eserlerimi dünyaya tanıtmak. Tarih boyunca tüm dünyada besteciler kendi eserleriyle ülkelerini insanlarını en yüksek seviyede temsil etmiş, yüceltmiş ve müzik veya kultur-sanat dalında en güzel tanıtımı gerçekleştirmişlerdir. Onların eserleri dünyaya yayılmış sanat eserleri olarak sonsuza dek yasayacaktır. Bende misyonumu çok yüksek basarı düzeyinde gerçekleştırmek için büyük uğraş veriyorum.

Piyanist-besteci olarak geçmiş yıllarda özellikle ingiltere'de büyük basarılara imza atmış ve üne kavuşmuştunuz, Şimdi bu başarılar zincirinin yeni halkalarının daha da büyük başarılara doğru gittiğine mi tanık oluyoruz ?

Evet o Doğrudur. Yeni ve olumlu gelişmeler var. Eserlerim tanınmış yabancı piyanistler tarafından çalınıyor. Bunlar arasinda, ingiliz, Rus, Romen, Hollandalı ve Türk piyanistler var.Bu arada yabancı ülkelerde konserler vermek için davetler alıyorum.Son olarak 11 Ekim 2003 tarihinde Bükreş'e davet edildim ve orada bir piyano resitali verdim.Londra ve arkasından istanbul konserleri var. 2 CD'im Aralık 2O03 ayında piyasada satışa sunulacak.Biri Türk Folk Müziği düzenlemelerimden bir demet. Diğeri ise ** New Music " kategorisine giren Uzay Müziği bestelerimin CD'si. Bu çalışmalar ve bu CD'ler tanıtım açısından çok çok önemli.Hem Türkiye'de, hemde İngiltere Avrupa ve ABD'de konserler vermek için girişimlerim var. Bunlar gerçekleşince tümünüde açıklayacağım. Evet, müzik kariyerimde olumlu gelişmeler yasadığım bir döneme girmiş bulunuyorum.

Siz KKTC'de en çok röportaj yapılan sanatcısınız. TV, radyo, gazete ve dergilerde sık sık size ilişkin röportaj ve haberlerinizi okuyoruz. Bazı gazetelerde, dünyada nota bilmeyen tek piyanist-besteci olarak lanse edildiniz. Konuya ilişkin bize bilgi verebilirmisiniz ?

Nota bilmeyen değil, nota okuyamayan olmalıydı.Benim hatam. Nota okuyamiyorum ve yazamıyorum. Evet, çok fazla röportajlar yayınlanıyor. Benimle röportaj yapan gazeteci , yazar, TV ve radyo programları yapımcı ve sunucu gazeteci arkadaşlarıma çok çok teşekkürler.

Çok önemli bir konuyu daha aydınlatmanızi rica edeceğiz. Nota yazamadiğinıza göre, eserleriniz nasıl notaya alındı ?

Bu, çok ilginç bir olaydır. Yıl 1997. Yazılmayan tüm eserlerimi notaya aldırmak istiyorum. Doksanlı yıllarda gelişen teknoloji ile bilgisayar piyanoya bağlanıyor ve piyanoda çaldığınız eser hemen , o anda printer'den

yazılmış olarak çıkıyor.İste bende o yıl Türkiye'nin en iyi 3 bilgisayar uzmanından birine gidiyorum ve bestelerimin bu sistem ile notaya alınmasını istiyorum. Çalışma başlıyor, ancak bilgisayar benim Avant-Garde, ultra-modern, New Music türündeki eserlerimi yazamıyor. Her şeyi birbirine karıştırıyor. Kısacası, olmuyor. Büyük bir hayal kırıklığı içinde KKTC'ye dönüyorum.

Ancak kısa bir sure sonra, profesyonel müzisyen olan Gürcistanlı Katie Dneladze hanım ile tanışıyorum. Ona bu sorunumdan söz ediyorum. Katie hanım, tüm konserlerime geldiğini, eserlerimi çok beğendiğini, Ve tüm eserlerimi notaya alabileceğini söylüyor. Ben, inanamıyorum. Ancak O bestelerimi notaya almaya başlıyor. Milli piyango'dan en büyük ikramiye'yi kazanmış gibi oluyorum.Ben çalıyorum, O yazıyor...Sadece piyano eserlerim değil. 2 piyano konçertom ve piyano-orkestra için yazdığım Üsküdar Çeşitlemeleri de dahil olmak üzere tüm eserlerim notaya alınmıs oluyor.İnanılmaz ve muhteşem bir olay. Müzik kariyerimin donüm noktası diyebilirim.

Gerçekten inanılmaz bir olay. Simdi birazda eserlerinizden söz edelim isterseniz. Biyografinizde okudum. Tam 4 kategoride eserleriniz var, New Music kategorisi - sizin uzay müziği eserleriniz bu kategoriye giriyor. Edindiğimiz bilgilere göre bu tür müzikte " improvised music " yani doğaçlamalı müzik büyük önem yaşıyor. Bazı müzık elestirmenleri sıze " Büyük Doğaçlamacı " dıye hitap edıyor.

*
Türk Folk Müziği Düzenlemeleri,

*Avant-garde jazz ve Türk Cazı,

*
Romantik eserler.

Bize bu dört kategoride nasıl beste yaptığınızı anlatırmısınız ?

Sırayla kategorilere göre yanıt veriyorum size.

New Music ( Yeni Müzik Türü ) ki benim uzay müziği diye adlandırdığım eserler bu kategoriye giriyor.Avrupa'da ve ABD'de yaygınlaşmaya başlayan bir müzik akımı. Çocukken rahmetli amcam Sn. Ahmet Raif Taney bana ABD'den astronomi ve uçan dairelere ilişkin kitap dergi ve bilgiler gönderiyordu,Bunlar daha o yıllarda bana ilham kaynağı oldu,Daha sonraları ve son 20 yıldır uçan daireler olaylarını büyük bir titizlikle bilimsel olarak araştiriyorum.Konunun dünya çapındaki uzmanları ile görüşmeler, röportajlar yaptım. Araştırmalarım, ingiltere Avrupa , Türkiye ve KKTC'de devam etti.Kongrelere de katıldım.Başka yıldız sistemlerinde yasayan uzay uygarlıkları ve bu uzay uygarlıklarının dünyamızı ziyaretleri ( ki bu ziyaretler defalarca kanıtlanmıştır.) bana büyük heyecen veriyor. Bizim dünyamız veya küçük gezegenimiz için kuşkusuz en önemli konu bu. ilham kaynağı uzaydan geliyor.

Türk Folk müziği düzenlemelerim. Türk Folk Müziğini düzenlemelerimle birer klasik piyano eseri sekline dönüştürüyorum. Bunu Lizst'de, Bartok 'da ve başka besteciler de yapti. Bunların birer kalıcı eser olarak modern piyano literatürüne geçeceğine inaniyorum. Bu düzenlemelerim konserlerimde büyük ilgi görüyor. Güzel Türk insaninin yaşamı, sevgisi ve büyüklüğü benim ilham kaynagım.

Avant-Garde jazz ve Türk cazı. Avant-garde jazz eserlerim ve bunlarla birlikte yaptığım doğaçlamalar, doğaçlama sanatının doruğu. Türk Cazı ise hem kendi eserlerim, hemde yine Türk Folk müziğinin caz düzenlemeleridir, ilham kaynağı insan duyguları ve insan olayları. Türk cazında ise ilham kaynağı Türk Folk Müziği.

Romantik eserlerim baştan başa aşk duygularını anlatıyor., aşk ile yoğunlaşıyor. Aşık olan, aşk duygularını yaşayan her insani etkileyecek eserler, ilham kaynağı aşk duyguları...


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.