ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Unutulmaz Rollerin Bas Sesi... Sayı: - 17.10.2006


Birçok kaynakta çoksesli müzik alanında Batı'nın hâyli gerisinde olduğumuz ifade edilir. Osmanlı döneminde atılan ve 'aceleci' olarak tanımlanabilecek adımlar ise; kurumsal ya da genel anlamda başarı işaret edebilecek düzeyde olmasa da önemlidir. Bu durumda bireysel başarılara dayanan gelişim göze çarpar. Cumhuriyet dönemi ise; hem bireysel, hem de kurumsal, diğer yandan hem ulusal, hem de uluslararası başarılardan öte çoksesli müziği en doğru biçimde ele alınmasına vesile olmuştur. Cumhuriyet'in olanakları ile yurtdışında eğitim gören ilk kuşak müzik adamlarının öğrencilerinden biri olan Ayhan Baran da 'bir Cumhuriyet Sanatçısı' olarak opera alanında bilinen en ünlü birkaç isimden biridir.

Opera sanatçısı; Baran 'solist ve rejisör olarak Türk Operası'na yaptığı unutulmaz katkıları, Türk bestecilerin şan eserlerini yorumlamadaki üstün başarıları ve dünyanın en önemli sahnelerinde Türkiye'yi en üst düzeyde temsil etmiş olması'ndan ötürü 2004 yılı Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Onur Ödülü Altın Madalyası'na layık görüldü. Gazeteci-yazar Şefik Kahramankaptan tarafından kaleme alınan Bel Canto'nun Efsâne Ustası başlıklı armağan kitap da; Aralık 2005 tarihinde SCA Yayınları'ndan çıktı. Geçen yıllardaki armağan kitapların aksine; bu kez bir compact disk de kitaba eklendi. CD; Devlet Sanatçısı Ayhan Baran'ın 50. Sanat Yılı Konseri'nin kaydını içeriyor. Şef Naci Özgüç idaresindeki Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası; Baran'ın (bas) yanı sıra Feryal Türkoğlu'na (soprano) eşlik ediyor.

Yazar Kahramankaptan; etkinliklerini arşivleme huyu olmayan ve kimilerini de unutan Baran ile ilgili kitabı hâyli geniş bir araştırmadan sonra oluşturmuş. Üstelik sanatçının 'ikna edilemeyecek kadar' tevazuya sahip olması ve aktarılması gerekli bilgileri vermekten kaçınması da zorluğu pekiştirmiş.

Yaramaz bir çocukluk dönemi
Özellikle yurtdışında 'unutulmaz rollerin bas sesi' olarak tanınan Ayhan Baran; resim, heykel, fotoğraf ve mimari alanlarında da ustalık göstergesi çalışmalara sahip önemli bir isim. 3 Nisan 1929'da Jandarma Subayı bir baba ile ev hanımı bir annenin üç çocuğundan biri olarak Ankara'da dünyaya gelmiş, haşarı ve yaramaz bir çocukluk dönemini yurdun farklı yerlerinde geçirmiş olan Baran, liseden itibaren Ankara'da yaşamaya başlamış. Kaçak olarak konservatuvar sınavına girmiş, kazanmış, eğitim görmüş ve ardından da kendine özgü ses tonu ve tekniği ile Türk sanatında önemli başarılara imza atan önemli bir isim hâline gelmiştir. Türk opera sanatında dönüm noktası birçok yapımda ya da eserde değişmez isim olan Ayhan Baran; özellikle türkülere getirdiği özgün yorumu ile tanınmasının yanı sıra konservatuvarda yetiştirdiği, bugünün ünlü opera sanatçısı öğrencilerinin, yakın dostlarından veya geçmişte ilişkili bulunduğu isimlerin dilinden ayrıca anlatılıyor.

Yazar; kısıtlı zaman diliminde yaptığı söyleşilerde, literatür araştırmasında karşılaştığı her türlü bilgiyi değerlendiriyor. Dipnotlarla desteklenen yazım ile ilgili göze çarpan tek kusur; kimi isimler hakkında küçük tanımlamaların da dipnotta verilmesi. Halbuki metinde geçen isimlerin dipnottan çıkarılarak kitap sonunda alfabetik olarak listelenmesi okuma kolaylığı ve metne akışkanlık sağlayacağı bellidir. Bir de aktarılan meseleler içinde adı geçse de kim olduğuna dair hayati bilgiye ihtiyaç bulunmayan isimlerin (ansiklopedik) tanıtımları da aktarılmış.

Kitap; Baran'ın mütevazı, mükemmeliyetçi yönünün sağladığı başarının yanı sıra prensip ve özel hayatı ile ilgili kimi tercihlerinden ödün vermemesine kadar özgeçmişini gözler önüne sererken 'sanatçı' ile 'insan Ayhan Baran'ı da tanımlıyor. Sahne kariyerine dahi tercih edecek kadar önem verdiği deniz tutkusu, vazgeçemediği soğuk duşu, öğretici olarak emsallerinde rastlanmayan yaklaşımı, dostları ve özellikle öğrencileri ile kurduğu samimiyetin farklılığı ile Ayhan Baran; merak edilecek ya da okunduğunda ilgi çekecek bir öyküye sahip.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.