ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Mucize Ses: Aynur Doğan Sayı: - 11.10.2006


İnsan sanat yoluyla birçok duyguyu ve düşünceyi anlayabilir ve kendini bir anda çok farklı bir evrenin içinde bulabilir. Yeter ki anlatılan duygular ve fikirler samimi olsun ve içten gelerek ifade edilsin.

Bundan yaklaşık bir yıl önce tesadüfen bir ses sanatçısını dinledim: Adı Aynur Doğan’dı ve Kürtçe türküler okuyordu. Daha önce hayatında hiç Kürtçe şarkı dinlememiş olan ben, Aynur’u dinledikten sonra Kürt müziğiyle ilgilenmeye ve Kürt dengbejlerinin yani ozanlarının çalışmalarını bulup dinlemeye başladım. Kısacası Aynur’un o mükemmel sesi ve yorumu benim için daha önce yabancısı olduğum çok zengin bir kültürün ve dünyanın kapılarını açtı.

Şimdi Aynur Doğan’ın sesini her gün on dakika olsun dinlemeden gününü geçiremeyen biri oldum.

Öncelikle Aynur Doğan gerçekten çok ama çok iyi sese sahip: Sesinin çok güzel bir rengi ve inanılmaz derecede geniş bir oktavı var. Ancak Aynur Doğan’ı asıl özel ve önemli kılan sadece o Tanrı vergisi mükemmel sesi değil: O şarkılarını o kadar hissederek ve yürekten okuyor ki ben Aynur’un  hiç anlamadığım bir dilde söylediği ağıtları dinlerken her seferinde gözlerimden yaşların süzülmesine engel olamıyorum.

Aynur şarkılarını sadece seslendirmiyor onları yaşıyor da. Kısacası sadece sesiyle değil tüm yüreğiyle okuyor şarkılarını. İşte bence onu asıl özel ve önemli kılan da bu…

Türkiye’nin pop starları İngilizce albüm yaparak Yurt dışında tanınmaya çalışırken Aynur okuduğu Kürtçe şarkılarla Avrupa’da geniş bir hayran kitlesi edindi ve albümleri Avrupa’nın pek çok ülkesinde etnik müzik alanında en çok satanlar sıralamasına yükseldi. Bununla da kalmadı kendi ana dilinde söylediği şarkılarla ünlü Time dergisine bile kapak oldu.

Demek ki duyguların ve sanatın dili yok. Eğer bir şeyi gerçekten inanarak ve tüm yüreğinizle yapıyorsanız hangi dilde sanat icra ederseniz edin insanlar sizi anlıyor ve dinliyor. İşte Aynur Doğan bu sözlerin en canlı kanıtı. Özel ve mucize ses Aynur Doğan’ın o ufak tefek bedenine sığdırdığı yüreği de mucizelerle dolu.

 

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=4721


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.