ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Opera Nasıl Yönetilmeli?Sayı: - 11.10.2006


Ülkemizde opera ve bale sanatını kalkındırmak imkânsız kadar zorlaşmıştır. 1938’den beri opera-baleye sadece bir kez yatırım yapılmıştır: “Istanbul Opera Sarayı” binası (1969).

Sonra da bu bina derhal yakılarak uzun yıllar tamirde kalmış, akustiği yanlış olarak tekrar temsillere açılmıştır. Daha sonra A.K.M. uygulamasına geçilerek önceleri opera-bale kurumu kiracı konumuna düşürülmüş, kısa bir süre sonra da “sığıntı” pozisyonuna geriletilmiştir. Şimdi bu bina da eskimiş olduğundan artık yenisinin hemen yapılması kaçınılmaz olmuştur. Ankara’ya, İzmir’e halâ bir opera-bale binası yapılmamıştır. Antalya’da ise adı opera olan bir kurum olmasına rağmen bina bile yoktur. Bu durum dünyada başka örneği olmayan bir traji-komedidir!

Hükûmetlerimiz opera-bale sanatına başkaca yatırım yapmamıştır. Son 18 yıldan beri de kadro vermemeyi normalleştirmiş, (Tansu Çiller hükümetlerinden beri) bu sanat kollarını hızla kırmaya başlamıştır. Hiçbir kültür bakanı, müsteşarı, opera bale genel müdürü ve opera şube müdürü bu konuda ağızını açmamış, hepsi yetersiz ve güçsüz olarak tarihin tozlu sayfalarında unutulmuştur heyhat!. Hiçbir opera bale genel müdürü malî ek kanun tasarısı talebinde bulunmamış bu suretle devlet opera ve baleleri sadece kuruluş kanunuyla çalışan çağ dışı bir konuma sürüklenmiştir.

Bu kurumlarımızın üç türlü bütçesi vardır:
1) İşletme Bütçesi,
2) Yatırım Bütçesi,
3) Cari Harcamalar Bütçesi.

Sağlıklı olması için işletme bilimine göre devlet kurumlarında oranlar şöyle olmalıdır:

• İşletme için bütçenin azami % 40’ı.
• Yatırım için bütçenin % 50’si.
• Cari Harcamalar için bütçenin %10’u.

Oysa günümüzde devlet opera ve balelerinin bütçesi şöyle:
İşletme Bütçesi %95!!!
Yatırım Bütçesi % 0!!!
Cari Harcamalar %5!!!

İnanılır gibi değil, değil mi?. İşletme ve kamu idaresi ders kitaplarına göre bu oranlar o kurumun battığını (yok olduğunu) göstermektedir!

Özellikle 1980’lerden sonra makro anlamda konuyu bilmeyen, idrak edemeyen beyinler opera ve balemizi yönetme cüretini gösterdikleri içindir ki bu hale düşülmüştür. Ne hazin! Aslında devletimizin diğer bir çok kurumu Avrupa-Amerika standartlarında çalışabilmektedir. TRT, THY. Ziraat Bankası örnekleri uzatılabilir.

Mikro düzeyde opera-bale idareciliği yapmak ne kurumlara ne de müdürlük ve genel müdürlük yapan o kişilere bir fayda sağlamıştır. Aslında takke düşmüş kel görünmüştür! Kurumlarımız can çekişmektedir. Mesela sponsorsuz dekor kostüm parası bile bulamamaktadır. Tuvaletlerden elleriniz sırılsıklam çıkmak zorundasınız! Ne kağıt havlu var, ne de kurutma makinesi! Operamızın pisliği nedeniyle dizanteri olanlar var meselâ.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.