ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1939
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müzik Kongresi Yapacaktık!Sayı: - 09.10.2006


Ama henüz yapamadık. Daha doğrusu planladığımız süre içinde gerçekleştiremedik. Oysa çok heveslenmiş çok istemiştik bu projeyi gerçekleştirmeyi.

Hayır, hayır sakın söz konusu projeyi rafa kaldırdığımızı falan düşünmeyin. Zatı-âlim yürürlüğe koyduğu hiçbir projeden vazgeçmemiştir şu ana kadar.

Müzik kongresini üniversitelerin açıldığı şu günlerde gerçekleştirmeyi düşünmüştüm. Ancak gelin görün ki istediğim süreç bu yönde işlemedi.

Öncelikle bu işi gerçekleştirmek için ekonomik kaynak gerekliydi. İzlediğiniz şu sitenin ekonomik gücünden başka elimde hiçbir ekonomik yaptırım olmadığı ortadayken tabii ki sizlere geçen yazılarımda anlattığım gibi bir müzik kongresini gerçekleştirmek ekonomik bir gücün var olması ile olabiliyordu ancak.

Şimdi bana sorabilirsiniz, A Müfit bey kardeşim, bunu bilmiyor muydun? Tabii ki biliyordum ancak bunun için sponsor denilen kaynaklardan yararlanılması gerektiğini de biliyordum. Bir yandan projenin kâğıt üstündeki kısmını gerçekleştirmek için çalışırken, yani bilim kurulu, konuşmacıların seçimi vesaire gibi konular üzerine çalışırken, bir yandan da işin maddi, haydi açık söyleyeyim, parasal yönünü de gerçekleştirmek için, daha açık deyimiyle, bu iş için bana karşılıksız para verebilecek birini ya da birilerini bulmak için ortalığa düştük işimize gelen kapıları tıkırdatmaya başladık.

Bazı kapılar, neden geldiğimizin anlaşılması üzerine sanırım, açılmadı. Bazı kapılar biraz gıcırtılı bir şekilde açıldı, kibarlık belasına yüzümüze tebessümle bakılıp, A Müfit bey neden geldiniz, şu anda okul aile birliği toplantım var oraya gitmek zorundayım, ardından pazara gideceğim sonra da telefonuma kontür alacağım beni lütfen bağışlayınız ifadelerine takılınıp ayakta birkaç dakika konuşulup sonra eli boş oradan dönmek durumları. Daha, daha sonra yüzümüze açılan bir kapıdan, gelecek konuşmacıların uçak biletlerini en azında rica edip sonucu beklediğimizde hiçte beklemediğimiz bir tutumla karşılaşılıp, yahu Müfit Bey biliyorum siz Galatasaraylısınız ama bizim Ziya hoca ne yapacak acaba Trabzonspor’da, bu konuda değerli görüşlerinizi almak isterim sorusu her ne kadar bizim ziyaret konumuzla ilgili olmasa bile cevaplandırılıp değil uçak bileti, halk otobüsü bileti bile alamadan orayı terk etmek.

Yukarıdaki kısa anlatımım aslında bilim, sanat ve bu gibi diğer işlere ve bu işleri gerçekleştirmek için çalışanlara aslında nasıl bakıldığının Aziz Nesin tarzıyla anlatımı olsa gerek.  Yaklaşık üç aydan beri bu kongre üzerine çalışıyorum, telefonlar açıp bilgi alıyorum, görüşleri değerlendiriyorum, bir ekip oluşturmaya çalışıyorum.

Ama nafile. Çünkü işin bir de ekonomik yanı var. Bunu çözmeden bu müzik kongresi olamaz. Birçok saygın bilim adamını Trabzonlara getirip, organizasyon aksaklığına kurban edemem.

Ancak bu müzik kongresinin olmayacağı anlamına gelmiyor tabii. Bu iş mutlaka çözülecek ve bu kongre mutlaka yapılacak. Daha önceki projelerimizin gerçekleştiği gibi. Zamanı geldiğinde sizlere gazetemizden gerekli açıklamalar yapılacak.

Napolyon ne demiş, Para, Para, Para…

Napolyon’un dediği gibi para olmadan hiçbir şey olmuyor!

***

Okullarda öğrenci terörü başlıklı yazıma bir şey daha eklemek istiyorum: Bu yazımda ben sosyolojik bir inceleme altında bu gençliğin veliler tarafından yaratıldığını iddia edip bu konu üzerinde durmuştum. Ancak biraz düşününce velilere biraz haksızlık ettiğim kanaatine vardım. Çünkü televizyonlarda yayımlanan okul dizilerinin hemen hepsinde, okulda olmanın gerçek amacı dışında tüm haytalıklar iyi örnek gösterilerek anlatılıyor. Sanırım bu dizilerinde öğrenci terörü üzerinde çok büyük etkisi var.

***

Bu duyurum da yazarlara, gazetemizin yazı rezervi yine azalmaya başladı. Yeni yazılar gelmezse birkaç gün içinde kepenkleri çekeceğiz. Bu tembellik müzikçilere hiç ama hiç yakışmıyor. Topu, topu bir gazeteniz var şurada. Haydi, sevgi dostlar çıkarın kalemlerinizi ya da oturun klavyenizin başına yeni yazılarınızı gönderin. Çünkü bu tembellik hiç yakışmıyor size.

Hepinize iyi haftalar…


Müfit Semih Baylan
EditörYazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.