ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Klasik müziğin en iyi ‘yüz’ü Sayı: - 28.09.2006


Klasik müzik adına yapılan derlemeler her zaman ilgi odağı olmuştur. Büyük ustaların en iyi eserlerine bir veya birkaç albümde ulaşmak her müzikseverin rüyası olsa gerek.

Sonbaharı yaşadığımız bugünlerde klasiklerin o büyülü dünyasını açan bir derleme daha kazandı müzikseverin rafları. Emi Classics serisinden çıkan “Best Classics 100 Vol 2” çalışması, bizi klasik müziğin ustalarıyla yeniden buluşturuyor. Hem de en iyi eserleriyle.

Üç yaşına geldiği zaman kendisinden beş yaş büyük olan ablası Maria’nın çaldığı klavsen parçalarını belleğine yerleştirip kendi kendine çalmaya başlayan Mozart, o zaman bütün eserlerinin klasikleşeceğini bilemezdi. Fakat o günlerde Wolfgang’ı dinleyen ünlü düşünürler Voltaire ve Goethe, bu küçük çocuğun bir gün sanatının en büyük ustaları arasına katılacağından emin olduklarını söylüyorlardı. Dört beş yaşında daha parmakları piyanoya bile yetişmeyen Beethoven, babasının zorlamaları karşısında gözyaşı dökerken, bir gün eserlerini çalabilmek için milyonlarca kişinin konservatuarların yolunu tutacağını tahmin edemezdi. Kaderleri Mozart ve Beethoven’a ve onlar gibi büyük ustalara iyi bir hayat sunmadı belki; ama en dürüst ve vefalı dost olan tarih, bu ustalara hak ettikleri değeri vermeye başladı.

Bugüne kadar klasikler çoğu kez derlendi, toplandı. Yüzlerce kez müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Fakat, ‘Ben klasik müzik seviyorum, en iyileri bir arada istiyorum.’ sözüne karşılık verecek bir arşiv çalışmasıyla değil. EMI Classics’in önceki sene başlattığı “100 Best” serisinin meyveleri de birer birer Türkiye’ye geliyor. 2004 yılında çıkan klasik müzikseverlere büyük mutluluk yaşatan “BEST CLASSICS 100” albümünden sonra serinin devamı olan “BEST CLASSICS 100 Vol II” de Türk klasik müzikseverlerin raflarındaki yerini almaya başladı. Eyül ayının başında Türkiye’ye gelen albüm, birincisinin eksik bıraktığı ünlü bestecilerin eserlerini de içeriyor. Birinci albümde olmayan Wagner, Orff ve Mussorgsky gibi bestecilerin en iyi eserlerinden seçmeler arşivlerdeki yerini alıyor. Birincisi gibi 6 CD’den oluşan bu özel klasik müzik arşivi, dinleyicisine yedi saati aşan kesintisiz bir klasik müzik ziyafeti sunuyor. Bu 100 en iyi klasiği dinlerken, Beethoven’in ‘ölümsüz aşkı’nı hissedebilir, Mozart’ın tüm olumsuzluklara rağmen “Ben, ülkesini teftişe çıkan küçük bir kralım.” derken içinde büyüyen acı fırtınalarını, müziğin dingin ritimlerinde bulabilirsiniz. Best Classics Vol II albümü, klasik müzikseverlerin kimseye vermek istemeyecekleri bir albüm.

Best Classics 100 Vol 2’de yer alan bazı eserler

Shostakovich

Waltz No.2 (Jazz Suite No.2)

Stravinsky

Le Sacre du printemps – Danse sacrale (L’élue)

Vivaldi

L’inverno (Le quattro stagioni) – II Largo

Beethoven

Piano Sonata No.8 in C minor ‘Pathétique’ Op.13 – II Adagio cantabile

Mozart

Serenade in G ‘Eine kleine Nachtmusik’ K525 – II Romanze (Andante)

Mendelssohn

Wedding March (A Midsummer Night’s Dream)

J.S Bach

Cello Suite No.1 in G BWV1007 – I Prélude

Mozart

Horn Concerto No. 4 in E flat K495 – II Romanza (Andante cantabile)

Debussy

La Fille aux cheveux de lin (Préludes Book I)

Schubert: Ständchen D957 No.4

Beethoven

Minuet in G

Prokofiev

Peter and the Wolf (extract)Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.