ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Türkiye'de Müzik Artık Satmıyor Sayı: - 26.09.2006


Müzik sektörünün can damarı şeklinde nitelendirilen İstanbul Unkapanı'ndaki yapımcılar, şaşaalı eski günlerine dönmek için çıkış yolu arıyor.

1999'da Marmara Depremi ve ardından gelen 2001'deki ekonomik krizle birlikte darboğaza giren; korsan CD'ler ile ev, işyeri ve internet kafelerde çoğaltılan MP3'lerden büyük darbe yiyen Unkapanı'ndaki yapımcıların yüzü bir türlü gülmüyor. Yaptıkları hemen her kasetten zarar eden prodüktörler, ‘nerede yanlış yaptıkları'nın muhasebesini yapıyor.

Krizden en az etkilenen şirketlerden biri olan Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık, müzik sektörüne korsandan daha büyük zararı kalitesiz müziğin verdiğini söylüyor: "Herkes korsandan etkilendik, diyor. Bu doğru; ancak gelişigüzel yapılan albümler de piyasanın bugünlere gelmesinde büyük pay sahibi. Artık müzik dinleyicisi bilinçlendi, her çıkan albümü almıyor. Albümler birbirine benziyor. Söz, müzik ve aranje sanki aynı elden çıkmış gibi." Türkiye'de albüm satışlarının belirgin oranda düştüğünü belirten Saltık, kendilerinin yurtdışı satışlarıyla bu kaybı telafi ettiklerini söylüyor. Hasan Saltık'ın sözlerini, Müzik Yapımcıları Derneği'nin (MÜYAP) 20 gün önce yayımlanan ‘2004 Yılı Raporu da doğruluyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye'de üretilen bin 400 albümün bin 200 tanesinin satış rakamı, 20 binin altında. Her bir albümün ortalama 80 bin dolara mâl olduğu düşünülürse, yapılan bir albüm yapımcısına ancak 50 bin tirajdan sonra kâr bırakıyor. Bu da piyasadaki albümlerin yüzde doksanının hem yapımcısına hem de dağıtımcısına zarar ettirdiğinin göstergesi.

"Peki o zaman, müzik piyasasında neden bu kadar çok albüm üretiliyor?" Bu sorunun cevabını da Türkiye'nin en büyük üç dağıtımcısından biri olan Esen Müzik Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Bakırcıoğlu veriyor: “Piyasadaki krizin sebebi korsan değil, tabii kötü işler yapılıyor. İyi bir albüm yapıldığında onun alıcısı çıkıyor. Yapımcılar, eşine-dostuna, sevgilisine albüm yapıyor. Ancak bazısı saf, umutla yapıyor bu işi. Daha nitelikli iş yapanlar; mesela Kalan Müzik gibi albüm yapanlar kazanıyor.”

Yine müzik sektöründe üretilen her üç albümden birini dağıtan Seyhan Müzik'in sahibi Bülent Seyhan da krizin başka bir boyutuna dikkat çekiyor. "Artık kimse albüm satışlarında patlama beklemesin, bu piyasa eskisi gibi olmaz; ancak müzik de bitmez." diyen Seyhan, albüm fiyatlarının yüksek olmasından şikâyetçi. Türkiye'de albümlerin Avrupa ve ABD'ye göre ucuz olduğunu söyleyen Seyhan, "Halkın kazancı belli. İnternet çağındayız, 300 bin liraya bir boş CD'ye 10 milyonluk albüm kaydediliyor. Bu yüzden insanlar, yeni albüm almaya çok ihtiyaç duymuyor. 2003 ve 2004'te tüm albümlerin tirajları, önceki yıllara göre yüzde doksan düştü." şeklinde konuşuyor.

Geçtiğimiz yıl korsan yasası çıkmadan önce 5 milyon lira olan albüm fiyatlarının neden 10 milyon TL'ye yükseldiği konusunda Seyhan'ın verdiği bilgiler ilginç. Korsan yasası çıkmadan 5 milyon lira olan CD fiyatlarını birkaç firmanın yükselttiğini söyleyen Seyhan, "Bunlardan biri Karizma Müzik, Erol Köse. Uzanlar’ın parasıyla burada iş yaptılar. Birkaç firma da onlara uydu. Sonra devlet Uzanlar'ın şirketlerine el koyunca onlar da buradan gitti. Ama CD fiyatları hâlâ pahalı." diyor. Albüm satışlarından önceki yıllarda olduğu gibi yüksek tirajlar beklemediklerini söyleyen Seyhan, bugün 800 bin sattığını söyleyen birçok ünlünün albümlerinin, 250 binlerde kaldığını belirtiyor. İnternet üzerinden MP3 satışı için hazırlık yaptıklarını ifade eden Seyhan, birkaç ay içerisinde bu satışlara başlayacaklarını söylüyor.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.