ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Anadolu Güneşi Müzik Topluluğu&Anatolian Sun Quartet ile Tenor Ömer Türkmenoğlu ve Neyzen Fatih Erenler’in İslamabad KonserleriSayı: - 15.09.2006


Anadolu Güneşi Müzik Topluluğu& “Anatolian Sun Quartet” ile Tenor Ömer Türkmenoğlu ve Neyzen Fatih Erenler’in Pakistan Büyükelçimiz Kemal Gür’ün daveti üzerine İslamabad’da verdiği iki konser olağanüstü bir müzik ziyafetine dönüştü.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden doğan Anadolu Güneşi; Türkiye’nin zengin kültür hazinesinden seçtiği  halk ezgilerimizi deneysel bir üslupla seyircilere sundu. Anadolu Güneşi, iki konserde de kültür haritamızın oldukça kapsamlı ve derinlikli yönleriyle gelişen eşsiz güzelliğini çalgısal ifadeyle doyumsuz bir biçimde sergiledi.

Devlet Opera ve Balesi sanatçısı, Bilkent’li Tenor Ömer Türkmenoğlu, Anadolu Güneşi ile birlikte sunduğu programında; Kerkük ve Azeri ezgilerinin en güzel örneklerinin yanı sıra, çeşitli  bölgelerden seçtiği halk ezgilerimizi seyircilere üstün bir yorumla sundu. Sanatçının Kerküklü oluşu nedeniyle doğal yöre tavrını, olağanüstü şan tekniği ile birlikte son derece etkileyici biçimde birleştirerek ortaya koyması, konserlere ayrıcalıklı bir ifade kazandırdı.
Devlet Türk Dünyası Müzik Topluluğu’ndan neyzen Fatih Erenler ise ney, kaval çeşitleri ve tar’daki ustalığını; çalgıların kendine özgü ses renkleriyle bezediği halk ezgilerimizde ortaya koydu.

7 Eylül 2006 gecesi Büyükelçimizin konukları, diğer ülkelerin Büyükelçileri ve eşleriydi. Anglo - Sakson ülkelerden Latin ülkelerine değin geniş bir coğrafyaya yayılan ülkelerin Büyükelçileri; konserlerin sonunda verilen resepsiyonda,  izledikleri müzik ziyafetine ilişkin olumlu izlenimlerini, Büyükelçimize ve sanatçılarımıza aktardılar.

8 Eylül 2006 gecesi ise, bu kez Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, Pakistan Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet komutanları ile üst düzey Pakistan Bürokratları eşleriyle birlikte Büyükelçimizin seçkin konuklarıydı. Aynı gece, bir başka amaç için Pakistan’da bulunan bir Amerikan televizyonu da konserin önemli bir bölümünü Amerika’da yayınlamak üzere kaydetti.

Bir buçuk saatlik zengin müzik programı, Türkiye’yi yakından tanıyan Cumhurbaşkanı Müşerref’in aşina olduğu ezgilerimizden  Büyükelçimizle birlikte seçilerek özenle oluşturuldu. İzleyiciler konser sırasında ve sonrasında coşkularını sanatçılarımızla içtenlikle paylaştılar. Öyle ki! Cumhurbaşkanı Müşerref, çok sevdiği Üsküdar türküsünü duyduğunda sahneye çıkıp türküyü sanatçılarımızla birlikte söyleme isteğini içinde duyduğunu söyledi.

Konser sonrası verilen yemekte Cumhurbaşkanı Müşerref;  Büyükelçimize ve  sanatçılarımıza hitaben yaptığı nazik konuşmanın ardından sunduğu hediyelerle de sanatçılarımızı onurlandırdı. Sanatçılarımız da Bolu halkı adına Bolu Belediye Başkanı tarafından Cumhurbaşkanı Müşerref’e armağan edilen göz nuru Kızık kilimini kendisine sundular.

Cumhurbaşkanı Müşerref,  “Mutlaka gelmelisiniz!” ifadesiyle sanatçılarımızı birkaç ay sonra yapılacak olan Pakistan Uluslar arası Sanat Akademisinin açılışında konser vermek üzere ülkesine tekrar davet etti.

Dört yıllık görevi süresince 600 dolayında sanatçının Pakistan’da konser vermelerini sağlayıp, bu ülkeyi adeta bir sanat merkezine çeviren ve böyleceTürkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlayan Büyükelçi Kemal Gür’ün düzenlediği önemli konserler içinde, bu anlamlı ve unutulmaz konserlere imza atan Kemal Bilsel Sarısözen (Bağlama)&Uğur Alpagut (Keman)&Can Kahramansoy (Piyano)&Uğur Alim (Vurmalı) ve Ömer Türkmenoğlu ile Fatih Erenler, Pakistan’daki sanat elçiliklerini en etkili bir biçimde gerçekleştirmenin doyumu içerisinde ülkemize dönmüşlerdir.

Eylül ayı içerisinde, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile Bilkent Üniversitesi’nde seri konserlerine devam edecek olan sanatçılarımız; 16 Ekim’de Çukurova Müzik Dostları Derneği’nin açılış konseri için Adana’da ve 28 Ekim’de ise, Macaristan’da Szeged Sonbahar Festivali’nde konserlerini sürdürecektir.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.