ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1921
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Ave Maria’yı birde ondan dinleyin bana hak vereceksiniz / Kiri te Kanawa Sayı: - 13.09.2006


Ave Maria’yı onun kadar güzel söyleyen başka bir soprano var mı bilmiyorum. Nedense TRT-3 de hep ondan çalarlar bu şarkıyı...

sesi ve güzelliğiyle hayranlık uyandıran unlu lirik soprano..1944 yeni zelanda doğumludur, babası maori yerlisidir fakat gercek ailesi tarafindan evlatlik verilmis ve daha sonra gercek ailesi olacak aile tarafindan evlatlik olarak buyutulmustur..1971'de londra operasindaki le nozze di figaro operasindaki kontes roluyle bir gecede ün sağlamış, tüm kritiklerden tam not almıştır..1981'de prens charles'in dugununde şarkı söylemiş, daha sonra kraliyet ailesi tarafindan da "dame" ünvanıyla ödüllendirilmistir..

hala en cok beğenilen sopranolar arasında başta gelmekte..lirik sesinin tam uydugu mozart operalari ve strauss eserleri repertuarinin ana kismini olusturur..

tum dunyada yapilan 2000 yili kutlamalari sirasinda yeni zelanda'da gunes dogarken sahilde senfoni orkestrasi ile arkasinda dogan safak ile beraber soyledigi arya unutulmaz enstantenelerden biridir sanirim..

maria callas ve montserrat caballe ile opera camiasinda yayilmiş olan "iyi soprano cirkin olur" soylemini yikarak gecer, inanilmaz duru bir ses ve guzellige sahiptir. mozart ve strauss yani sira, bach'in oratorio'lari ve mass'leri de hanimefendi*'nin e$siz yorumladigi eserler arasindadir. bunlarin yani sira, me$hur operalar olan tosca, aida gibi eserleri de elbette soyler. ayrica ingiliz kulturunu de aldigi icin ingiliz halk eserleri olan youll never walk alone, coventry carol gibi eserleri de seslendirir. ortacag'da olsa ugruna nice duellolar yapilacak ve canlar verilecek bir hanimdir. kulunuzuz m'lady kanawa...

sabahin ilk işiklarından once beni ziyarete gelip, bir melek olarak ave maria, dove sono soyleyen, gozya$lari icinde birakan, ardindan elimden tutup bir genc kiz edasi ile alip goturen, kutsal sesi ile god rest ye merry gentlemen ve good king venceslas soyleyen ilahi varlik. my own personal seraph...*

maorili bir babası ve irlandalı bir annesi olan kanımca sonradan güzelleşen, sesi hoparlörleri zorlayan hanım.

meeting venus filminde soprano rolündeki glenn close'un söyler göründügü aryalar da (tannhäuser, elizabeth) kiri te kanawa tarafindan seslendirilmistir.

yastık niyetine kullanılabilecek gerdanları olan sopranoların yanında dış görünüşüyle de ilgi çeken biridir .onu sadece aryalar söylerken değil,caz yorumlarken de dinleyebiliriz.cazı sadece fon müziği olarak dinleyen birisiyseniz, michel legrand şarkıları ve legrand'ın ona adadığı "magic"i dinlerken, büyük bir ürperti duymazsınız belki ama sesine hayran kalabilirsiniz tereddütsüz.

2001'de izmir müzik festivali programında efes antik tiyatroda konser vermiş diva.

aya irinideki konserini uçağı kaçırdığım için izleyemediğim sopranodur. hayranlık duyulası bir kadındır.

zehra yıldıza benzettiğim bir lirik güzelliktir...

1990 yılında yeni zelanda'nın auckland kentinde 140.000 ki$iye konser veren soprano.

mufitsemih@mynet.com

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.