ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1936
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


edit piyaftan sonra tanıdığım en bi minik serçe / Sezen AksuSayı: - 08.09.2006


söz yazarı, besteci, prodüktör

türkiyenin gelmiş geçmiş en iyi sanatçılarindan.

önemli olan boy diil işlevsellik lafının en iyi kanıtı..

delirmeden önce, romantik şarkılarıyla genç sevdalıların "abla"sı olmuş, müzik piyasasına iyi/kötü bi dolu insan hediye (!) etmiştir.

yine ergen genç kızların ve hatta bi çok kadının idolü olurken, erkeklerin de sürekli arzuladığı bi güzelliktir... bi ara "minik serçe" olan lakabı, "tombul serçe"ye dönüşmüş, olsa ve şimdi yaşlanmış, sesi sigaradan iyice kaybolmuş olsa da yadsınamaz, kaliteli bi sanatçıdır.

en iyi albumlerinden biri sezen aksu 88

tüm arabeskçilerin yaptığını yaparak yıllar yılı ağdalı şarkılara duygu sömürmüş, hareketli şarkılarında ise nefis sözleri ile düşündürtmüş, şimdiki pop müziğin "olmazsa olmaz" ı olarak gösterilen insan.

bir çok kişi "o olmasaydı pop müzik burda olmazdı" der.

ulan burda olmasın zaten!

en başarılı türk kadın müzik sanatçısı. her şarkısı ayrı bir "duygu oyucu" özelliğe sahip. dinne, dağıl mode.

eskidendi denilecek şahis veya kimse... artık bir best of yapıp bırakmasının zamanı geldide geçiyor.

sevenin ciddi boyutlarda sevdiği, sevmeyenin yerden yere vurma moduna girebildiği, yaptığının altına (iyi ya da kötü tartışılır) çatır çatır imzasını atan dobra hatun.

ikinci bahar'ın meşhur bölümünde hepimizi uçuran kadın.

en azından uçurulmamıza yardım eden kadın.

minik serçe, yalnızca söylediği bir şarkı.

seni istiyorum da öyle.(?)

sezen aksu 88 albümünde ise seni kimler aldı diye bir şarkı yoktur. adı geçen şarkı gülümse albümündedir. sezen aksu 88 ise en damar sezen albümüdür.

aslında sezen'in işlevi çoktur, yazmaya lüzum yoktur.  örneğin katil olmak üzere olan daphne bir sezen şarkısı dinlerse elini silahına götüremeyebilir!

25 yıldır aralıksız yazmış, söylemiş, konuşulmuş, bazen iyi bazen kötü, ama hep üretmiş, doktorunun deyişiyle "can büyük beden küçük sığmamış", seveni de çok sevmeyeni de, ama saygı duyulası kadın..

80 li yılların sonuna doğru şinanay yavrum hopa şinanay sarkısıyla pop furyasını başlatan 90 ların sonuna doğru ise kız seni yerler ham yaparlar tarzıyla seviyesizligin sınırlarını zorlayan ticaret kadını.

turkiyenin en seksi (guzel demedim dikkat edin) kadını desem abartmış olmam herhalde?

piyasada onun binde biri kadar kaliteli iş yapamayan kopyalarının bulunduğu mükemmel insan.her ne kadar artık eski  sezen aksu degilse de..

bu sezon açıkhava'da konser vermeyip üzüntü yaratan insan, park orman'da verdiği konserlerin bilet fiyatlari 25 milyondan başlıyomuş

başını gögsüme sakla sevgilim diyerek birlikteliği, beraberliğin anlayışı, paylaşımı beraberinde getirdiğini belirten kadın.

muhtemelen sayısız sevgililerinden çıkarsamadır gözlerinin güzelliği.

tekel`den üstün hizmet plaketi alması gereken hatun.

tanriı tarafından (şeytan mı demeliydim?) dünyaya insanları alkolik yapması için gönderilmiş şahıs.

ben, türkiye`nin gelmiş geçmiş en iyi sanatçısı da derim.

kendi mütevaziliğini oğluna* aktaramamış sanatçı

sevmediğim, sevmeyeceğim neredeyse her kişi sevmesine rağmen. popcunun biri işte!

edit: yok israr etmeyin sevmeyecem.

"saymadım, sayamadım sensiz geçen yılları; ne inkar ne itiraf, bu yalnızca sitem... " diyen, kendisi hakkında da bu dizeler söylenesi, şarkıları "hissederek - yaşayarak" söyleyen minik serçe.

bir şair. ömer hayyam'ın ondan yüzlerce yaş küçük ve de kadın olanı.

türkiye'nin kadınlarını küçümsemeye kalkacak her gafilin karşısında abide gibi duran isim. hem kadınlığıyla, hem de sanatıyla. kendisini zayıflıklarıyla beraber olduğu gibi kabul edip yaşayabilecek güce ve cesarete sahip, kimselere kendini sevdirmek gibi bir derdi olmayan, zaten bu yüzden de çılgınca sevilen küçük kız. herkesin kalbinde saplı duran bir sezen aksu şarkısı mutlaka vardır. 'benimkinde yok' diyen, mahsusçuktan yapıyordur.

allahın varsa ile, "yarabbim bu ne güzel ses boyle" dememe sebep olan. düşünen, çalışan üreten güzel insan.

kasım yağmurları, son sardunyalar gibi şarkılarının türünü tayin edemesem de, bu şarkılara hastayım diyebilirim.

kavaklar, istanbul hatırası, el gibi, geçer ve dahi ismini şimdi sıralayamadığım bir sürü damar şarkısı olan. damarlarımda hissettiğim albümleri piyasaya sunan* düşünür, feslefeci kadın..

idol-hayran olayının ötesinde; düşündüklerini düşündüğüm, hissettiklerini hissettiğimi sandığım, özdeşleşebileceğime inandığım sayılı kişilerden...

yılbaşı konserinde millete kırmızı don fırlatan*, espritüel, teatral yeteneği müthiş (ki "bineli bene ilişiyi", repliği hala kulaklarımdadır), müzikalin kalitesine damga atabilmiş müzikçi. mızıkçı değil müzikçi...

evi dergaha dönmüş, yeni yeteceğine inandığı yeteneklere elveren.. veli insan...

minik olmasının yanında manik olabilen, ve manik anlarına da bayıldığım serçe...

serçe benzetmesini en az edit piyaf kadar hak eden insan. neden "serçeleri bu kadar seviyorum ki?" sorusunun şu sıralar beynimde yankılanmasının nedenlerinden biri...

teknoloji ile arasının pek iyi olmadığını (ki basın sözcülerinden teki "o cep telefonunun bile sadece yes ve no düğmelerine basar" diyerek tüm şevkimi kırmıştı) duyduğumda üzüldüğüm..

üzülsem de sevmeye devam edeceğim sanatkar...

söz müzik sezen aksu

mufitsemih@mynet.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.