ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1821
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Eşsiz Sesli Reşid Behbudov Sayı: - 07.09.2006


Azerbaycan’ın ünlü hanendelerinden Mecid Bebudalı’nın oğlu olan Reşid Behbudov, 1915 yılında Tiflis’te doğar. Çocukluğunda, ailesinden sıkı  bir tiyatro ve müzik terbiyesi alır.  Annesi Firuze hanım onu sık sık temsillere ve konserlere götürmektedir. Neredeyse, kaçırdıkları oyun yoktur. Kulaklarıysa babasının tatlı ezgileriyle doludur. Çünkü baba, şarkı söylemek için gittiği bütün davetlere oğlunu da götürmektedir.

Reşid, bu şölenler ve konserler sırasında babasına gösterilen ilgiye ve saygıya tanık olmakta, buysa babasının sesine duyduğu hayranlıkla birleşmektedir. Babası gibi olmaya özenmesi, pek çok şarkıyı öğrenmesiyle sonuçlanır. Ama söylemek konusunda yeterince cüretkar değildir henüz.  

Bir gün, annesinin kurutmak için serdiği meyvelerle ilgilenmek için dama çıktığında, etrafın sakin olduğunu, aile üyelerinin tümünün kendi işlerine dalmış olduğunu görüp, babasının evde olmamasını da fırsat bilerek, şarkı söylemeye başlar. Bir süre sonra bir de bakar ki annesi ve babası aşağıda dikilmiş, onu dinlemektedir. Bunun üzerine baba Mecid bey oğlunu yanına çağırır ve başını okşayarak “bir daha oku” der. Behbudov bu olayı şöyle anlatır: “Dikkatle dinledikten sonra beni kucakladı. Bundan sonra babam her gün benimle ilgilenmeye ve bana sevdiğim halk şarkılarını öğretmeye başladı. Bana hep “sen çok ünlü bir hanende olacaksın” diyordu.”

1930’dan sonra sahneye çıkmaya başlar. Erivan’da bir caz topluluğunda yer alır. 1938-44 yılları arasında  Erivan Filarmoni Orkestrası’nda çalışır ve aynı zamanda Ermenistan Devlet Opera ve Balesi’nde  sahneye çıkmaya başlar. 1942’de Sovyet ordu birlikleri İran’da konuşlanmaya başladığında burada görevlendirilir. Ordu ve halk için yaklaşık on kentte konserler verir ve büyük ilgi görür. İçinde yer aldığı caz grubuyla birlikte, İkinci Dünya Savaşının en kızgın yıllarında, Nazi faşizminin azgınca  ilerleyişine direnen Sovyet askerlerine konserler verir. “Kırımskaya Boyavaya” askerler arasında çok popüler olur.1946-56 yıllarında Azerbaycan Devlet Filarmonisi’nde, 1953-60 yılları arasında da ara ara  Azerbaycan Devlet Opera ve Balesi’nde  solist  ve teşkilatçı olarak bulunur. 1966 yılında, müzik,  bale, pandomim gibi türleri sentezlemeye çalışan  Azerbaycan   Devlet  Şarkı Tiyatrosu’nu kurar ve burada solist olarak çalışır.

Gerçek ününeyse, 1945 yılında,  Arşın Mal Alan’ın filmleştirilmesiyle sahip olur. Eserin gösterime girmesinden bir yıl sonra Behbudov, Devlet Nişanı alır
Pek çok Avrupa, Güney Amerika, Asya ülkesinin yanı sıra Bulgaristan,  Irak, İran ve Türkiye gibi ülkelerde de konserler verir. Ellinin üzerinde dilde şarkılar söyleyen, konser için gittiği bütün ülkelerde o ülkelerin kendi şarkılarından da birkaç tane söylemeyi ihmal etmeyen Behbudov, özellikle  Rusça söylediği şarkılarla, Rus sanatçıları bile kıskandıracak ölçüde kusursuz bulunmuştur.

Başarısı, onu alışılagelmiş kimi kısıtlamalardan ve dayatmalara maruz kalmaktan korumuştur. 1956 yılında Sovyetlerde Halk Sanatçısı ünvanını kazanan Behbudov, 1989 yılında da  ölmüştür.

Zeki Müren’in, Türk sinemasının siyah beyaz dönemindeki filmlerine benzeyen pek çok filmde başrol oynayan ve bolca şarkı söyleyen Behbudov,  klasik operadan halk şarkılarına kadar uzanan geniş bir repertuara sahip, çalışkan ve ayrıntıcı bir müzisyen olarak tanınır.

Kızı Reşide Behbudov da, tıpkı Reşid ve babası Mecid gibi müzisyendir .


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.