ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Kemandan viyolaya geçişSayı: - 20.07.2006


Keman ve Viyola yaylı çalgılar ailesinin iki yakın enstrumanıdır.Keman ve Viyola fiziki ve teknik kullanım özellikleri açısından birçok benzerliğe sahiptir.Türkiye dışındaki bir çok üniversitede profesörler yan çalgı olarak viyola çalışmak isteyen keman öğrencileriyle karşılaşırlar. Çoğu kemanın yanında viyola eğitimi de vermektedir. Türkiye'deki bazı müzik eğitimi kurumlarında da keman eğitimcileri viyola derslerine girmek durumunda kalmaktadır. Bu durumu oluşturan etkenlerin en başında ülkemizde yetişen viola eğitimcilerinin az sayıda olması yer almaktadır.

Keman'dan Viyola'ya geçen öğrencilerin bazılarında ton üretimi, artikülasyon ve vibrato gibi konularda geri kalma durumları gözlenebilir.Bu durum genellikle keman ve viola arasındaki farklılıklar değil de benzerlikler üzerine odaklanmaların sonucudur.Keman ve Viyola arasındaki farklılıkları tam olarak anlayamamak ve viyolaya kemanın büyüğüymüş gibi yaklaşmak en büyük engeldir.

Keman'dan Viyola'ya geçişte düşünülmesi gereken ilk konu uygun enstrümanın seçimidir.Arka kısmı ve yay uzunluğunu gözönünde bulundurmanın yanı sıra, enstrümanın gerçek gövde yapısı hesaba katılmalıdır.Özellikle de tuşenin yapısı düşünülmelidir.Bu son konu sıklıkla gözardı edilir ama enstrümanın çalınabilirliğinde ve sol elin rahatlığında büyük fark yaratır. Örneğin dar avuç içine sahip bir insan dar ve daha eğilimli bir tuşeye sahip bir viyolayı ,yüksek pozisyonlarda daha büyük bir kolaylıkla çalar. Vücudun enstrumana uyumlu olması, viyolistin müziksel deneyimini çok daha kolaylaştıracak ve kaza riskini azaltacaktır.

TON ÜRETİMİ:

Bir öğrenci fiziksel olarak enstrümanın kontrolüne sahip olduğunda ton üretimi yapılabilir. Yay hızının değişmesi ve sağ kolun eğilimli duruşu ton üretimi mekanizmasının iki önemli konusudur.Genellikle viyola yayı,keman yayına oranla birazcık daha yavaş ve daha fazla güç ile hareket eder.Bu yaklaşım viyolonselcinin yaklaşımına benzer.Viyola yayındaki hareketin yavaşlığı, viyola yayının keman yayından daha ağır olmasından kaynaklanmaktadır.Tonun
derinliğine ulaşmak için ön kolun döner hareketini bir avantaj olarak kullanmak gerekir. Eğilimli duruşa konsantre olmak sayesinde,daha az bir resonans ve olası kaza ile sonuçlanabilecek baskı uygulamasındansa doğal kol ağırlığı kullanılabilir.

Aşağıdaki iki alıştırma öğrencilerin anlamasına yardımcı olabilir.

1)Kol ağırlığını baskı uygulamadan artırmak için ön kolun eğilimli duruşunu fiziksel olarak hissetmek.

2)Yayı daha yavaş hareket ettirmek.

Ton üretimindeki diğer aşama tel üzerindeki yay vuruşlarında çeşitlilik geliştirmektir.Bunun için viyolistlere Ivan GALAMİAN'ın "Princıples of violin playing and teaching" adlı kitabı tavsiye edilebilir.Çünkü bu kitabın içersindeki alıştırmalar sayesinde öğrenciler hız,basınç ve ses veren noktayı çeşitlendirme yeteneklerini geliştirmeye başlayabilirler.Kreutzer ve Mazas'ın etütleri mükemmel bir seçimdir.Bununla beraber viyola için orjinal olarak yazılmış bazı etütlerden korkmamak gerekir.(Campognoli ve Bruni gibi)Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.