ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1944
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Kültür bakanlığı sınavında. Ankara thm koro şefi kızını aldı. Urfa korusu şefi kayın biraderini aldı. İstanbul korosu şefi oğlu ve yeğenini aldı. ilginizi çekerse detay verebilirim
ttnet arena - 09.07.2024


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Virtüözlerin dahi kazanamadığı sınav…Sayı: 1944 - 06.07.2024


Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Elâzığ, Mersin, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun, Sivas ve Şanlıurfa illerinde bulunan sanat birimlerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesinin (B) fıkrası kapsamında "Sözleşmeli" olarak çalışmak üzere yapılan başvurular neticesinde "Sanatçı Alım Sınavı"na girmeye hak kazanan 6.916 adayın girdiği, 18 Nisan 2024 tarihinden 28 Nisan 2024 tarihine kadar süren 4B Sanatçı alım sınavının sonuçları açıklandı.

Sazını virtüözite düzeyinde çaldığı halde sınavı kazanamayanlar var.

Bunlardan birisi de; bir kar
şılaşmamızda Trabzon’da ikamet ettiğimi öğrenen Sayın Göksel Baktagir; “Trabzon bizim için çok önemli, çünkü orada ………………..var” diyerek Trabzon’da serbest çalışarak yaşamını kazanan bir ud virtüözünü işaret etmişti.

GTSM’nin en zor, en girift saz eserlerini dahi büyük bir ustalıkla ve rahatlıkla, gelene
ğinden ve ses lezzetinden asla taviz vermeden icra eden bu virtüöz genç sanatçı nasıl bir sınavsa artık bu sınavı kazanamadı.

Burada adının geçmesini istemeyen bu de
ğerli virtüöz kardeşimizin sınavı kazanamadığını kişisel sosyal medya hesabından yaptığı “Kültür bakanlığının düzenlediği sanatçı alım sınavını malesef kazanamadım bundan sonra müzik hayatımı noktalıyorum müzik yaşantımı ud ôğrencilerime zaman ayırarak geçirmeyi düşünüyorum bu süreçte bana desteklerini esirgemeyen herkese sonsuz teşekkür ederim iyiki varsınız.” paylaşımından öğrendim.

Bu sınavı bir virtüöz icracı dahi kazanamıyorsa, kimin ya da kimlerin kazanabildi
ğini çok merak ediyorum.

Ve inanın bu saçma durum kar
şısında bu satırları yazarken dahi sinirden gülüyorum. Sahi virtüözlerin kazanamadığı sınavı kimler kazanıyor? Bunun bir cevabı olmalı!

Cevabı aranan bu çok saçma durum, ülkenin geldi
ği liyakatten uzak saçma sapan noktayı gösteriyor! Bu saçma sapan durum, “burası Türkiye işte…” sözleri ile dahi geçiştirilemeyecek kadar önemli bir durum.

Virtüözlerin dahi kazanamadı
ğı bir sınav...

Saçmalı
ğa bakın...


Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.