ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1944
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Kültür bakanlığı sınavında. Ankara thm koro şefi kızını aldı. Urfa korusu şefi kayın biraderini aldı. İstanbul korosu şefi oğlu ve yeğenini aldı. ilginizi çekerse detay verebilirim
ttnet arena - 09.07.2024


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yücel Erten açıklaması üzerine bir Analiz!Sayı: 1940 - 24.06.2024


İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kurucu Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten'in Başkan Cemil Tugay'ın kendisiyle görüşmemesi üzerine sosyal medya paylaşımı ile kırgınlığını kamuoyuna duyurmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi bir açıklama yapmıştı.

Açıklamayı birkaç kez okudum. Yuvarlak, gelir geçer içi bo
ş, durumu ayaküstü idare ettiren ifadelerden oluşan, kamuoyunda oluşan tepkinin gazını almak üzerine kurulu kerhen kurulmuş cümleler öbeğinden başka bir şey göremedim.

Sayın Tugay Kar
şıyaka Belediye Başkanlığı döneminde selefi olan başkan Hüseyin Mutlu Akpınar’ın büyük bir emekle kurmuş olduğu Karşıyaka Oda Orkestrası’nı göreve geldiği 2019 yılında belirsizliğin içine sürükleyerek, orkestranın kurucu şefleri Rengim Gökmen, Hakan Şensoy ve sanat yönetim kurulunda bazı sanatçıların istifaları ile sonuçlanan süreç, klasik müzik camiasında herkesin çok iyi bildiği bir realitedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu 2009 yılından 2019 yılına kadar 10 yıl Seferihisar Belediye Başkanlığı görevini sürdüren “toplumsal cinsiyet eşitliği ve adil bir yaşam anlamına gelen demokrasiyi inşa etmek” için yola çıkmış, bunun için kültür ve sanat bilincine sahip Tunç Soyer’in kurulmasına önayak olduğu bir sanat kurumudur!

Kurucu Genel Sanat Yönetmeni de; bu yıl 62. sanat yılını kutlayan, 80’den fazla reji yapmı
ş Yücel Erten’dir.

Yazımıza konu olan bu açıklama; kurulu
şunun üzerinden üç yıl geçmiş, bu süreç zarfından 10’dan fazla saygın tiyatro ve sanat ödülü almış olan bir tiyatro topluluğunun soluğunu kesmek, nefessiz bırakmaktır.

Aynen geçmi
şte KODA’da olduğu gibi.

Öncelikle bol miktarda liberalizm içeren sözcükler seçilerek kurulmu
ş bu cümlelerle işaret edilen, ciddi anlamda “yerelleşme” çabasıdır. Kopenhag merkezli liberal ideolojinin on yıllardır ülkemize dayattığı, dar kafalılık politikasıdır.

Oysa tiyatro bir dünya sanatıdır. Yerelle
şmeden ziyade dünyayı örnek olarak yoluna devam eden bir sanattır, tüm klasik sanatlar gibi.

Tüm bile
şenler; nedir? Kimlerdir? Kurulan cümlelerde işaret edilen tiyatro dünyası nedir? Anlatılmak istenen neden bu kadar muğlak ve yuvarlak ifade edilmiştir?

‘Açıklanmak istenen bir
şey var ama bunu şimdilik açıklamıyoruz siz anlayın’ anlamına gelen cümleler, açıklamayı yapan makama yakışıyor mu? Bu ifadeler muhatapları hafife almak değil mi?

Satır doldurmak için yazıldı
ğı apaçık olan ‘tüm bileşenler’ ve ‘tüm tiyatro dünyası’ gibi içi boş kavramlarca hangi sanat (tiyatro) politikası belirlenecektir? Değerli Yücel Erten üç yıl içinde sahneye koyduğu oyunları ile 10’dan fazla saygın tiyatro ödülü alırken, oyunları kapalı gişe oynarken bir tiyatro politikası belirliyememiş midir de, belediye tarafından yeniden politika belirlemeye ihtiyaç duyulmuştur? Hem de içi boş bu kavramlarla!

Haftalardır sosyal medya hesabı üzerinden isim vermeden ulu orta yardıran
şahsiyet, belirlenecek bu belediye politikalarının baş aktörü ya da rejisörü müdür? Eğer öyleyse vah belediyenin sanat politikalarına! Eserleri ile kendini tekrar etmiş, bu yolla sahneye, ışığına, perdesine uzak durmuş bir zihniyet değerli hocanın yoktan var ettiği bir sanat kurumunu aynı düzeyde ya da ivme kaybettirmeden nasıl yönetecek?

Açıklamada bir kuruldan söz ediliyor. Bir kurul bir sanat kurumunu nasıl yönetir? Sanatta demokrasiye yer yoktur. Sanat krallıktır! Sanat politikaları da bu krallık ile yönetilir. Sahne ibadethanedir. Karnaval yeri de
ğil! CRR’de İBB tarafından yapılan büyük yanlışla gerçekleşen Murat Cem Orhan faciasının bir yenisine mi imza atılacak?

De
ğerli hoca İzmir’de 70 yılda yapılamayanı başardı! Bu başarıyı gerçekleştirirken, o inanılmaz tarifsiz sanat açılımlarını yaparken; ‘kurula davet edildi ama o kurulu işgal edip tek adam olarak yönetimi ele aldı’ minvalinde ulusal çizgiyi çoktan aşş bir yönetmen sanatçı için yakışıksız, çirkin dedikoduları yapan gölge şahsiyetlerin kıskacındaydı! Görülen o dur ki, belediyenin bu açıklaması bu gölgelerin iştahını kabartmış. Vampir gibi pusuda bekliyorlar!

Belediyelerin her alanda oldu
ğu gibi, sanat alanında da gerçekleştirdikleri, temsil ve hizmet ettiği halk içindir! Bu nedenle belediyeler her alanda olduğu gibi sanat alanında da halka saygısızlık yapamazlar! Saygılı olmaları iyiyi, güzeli, doğruyu, niteliği gerçekleştirmekle olur.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kurucu Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten'in Başkan Cemil Tugay'ın kendisiyle görüşmemesi üzerine sosyal medya paylaşımı ile kırgınlığını kamuoyuna duyurmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu açıklama; renkli sahne ışığını sahne estetiği sanan sözde tiyatro ve sanat adamlarının iştahını kabartır, onları mutlu eder.

İşte bu sözde tiyatro ve sanat adamları ile varılacak hedef, başarısızlıktır, yıkımdır, halka saygısızlıktır!

Sayın Yücel Erten’in unvanlara ihtiyacı yoktur! Ancak bu ülkenin tiyatro sanatının ve kurumlarının ça
ğdaşlaşma ve daha fazla çağdaşlaşma adına ona ihtiyacı vardır!


Müfit Semih Baylan
Editör


İzBŞB’nin açıklaması…


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.