ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1944
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Kültür bakanlığı sınavında. Ankara thm koro şefi kızını aldı. Urfa korusu şefi kayın biraderini aldı. İstanbul korosu şefi oğlu ve yeğenini aldı. ilginizi çekerse detay verebilirim
ttnet arena - 09.07.2024


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Dramaturgdan Genel Sanat Yönetmeni Olur mu?Sayı: 1939 - 22.06.2024


Net söylüyorum, olmaz.

Çünkü dramaturg genel sanat yönetmeninin sanat yönetimini destekleyen unsurlardan birisidir.

Dramaturji uzmanı ki
şilere Dramaturg denir. Fransızca ‘dramaturge’ sözcüğünden gelmektedir.

TDK'ye göre dramaturg; Oyun yazma kurallarını bilen, yazılan bir oyun sahnelenirken oyun yazma kuralları bilgisinden yararlanılan kimse, oyun yazarı, tiyatro yazarı
şeklinde açıklanmaktadır.

Dramaturgun görevi, oyunla
ştırılmış olsun ya da olmasın, eserleri belirli ölçeklerdeki kalıplara sokarak bir tasarım yapmak, ışıktan sese, dekordan herhangi bir tirada kadar oyun içinde bütünlüğü sağlamaktır. Dramaturg, bunları yaparken yaratıcılığını kullanır. Dramaturji; rejiye ve dramaturgluk da yönetmenliğe benzese de farklı şeylerdir.

Genel Sanat Yönetmeni ise ana kompozisyonda konuya esas olan ana karakter oyuncu ve di
ğer oyuncularla ilgili tüm çevresel faktörlerin seçimi, yönetilmesi ve uygulanması işiyle sorumlu kişidir.

Tanımlardan da anla
şılacağı üzere ikisi çok ayrı kavramlardır ve birisi diğerini destekleyen bir unsurken destekleyen desteklediği kavramın yönetimindedir. Ona tabi olarak çalışır.

Ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük tiyatro kurulu
şu olan Devlet Tiyatroları’ndan bir dramaturgun Genel Müdür yani Genel Sanat Yönetmeni olarak atanmasına iki kez rastlanmış olup, ilki 1983 yılında Turgut Özakman’ın Devlet Tiyatrosu Genel Müdür Başyardımcılığından terfiyen atanması, diğeri de 2005 yılında Mine Acar’ın vekâleten atanması sonucunda gerçekleşmiştir.

1983 yılında Turgut Özakman’ın genel müdürlü
ğü Devlet Tiyatrosu sanatçıları arasında nasıl karşılandı, ne gibi bir çalkantıya neden oldu onu bilmiyorum ama Mine Acar dönemini bizatihi yaşamış birisi olarak, bu atamanın ciddi tepkiye neden olduğunu söyleyebilirim. Başrejisör, sanat yönetim kurulları, edebi kurul ve tüm bölge müdürleri istifa ettiği gibi, bu müdürlerin yerine atanacak sanatçı bulunamaması dikkat çekicidir. Hatta emekli olmuş davet üzerine reji yapan rejisörler dahi bu boykota katılmış, atamayı protesto etmişlerdir. Hiyerarşik sıralamaya göre bölge müdürü olarak atanan sanatçı onu atayan genel sanat yönetmeninden rütbece üst düzeyde. Böyle kadük bir durum hasıl olmuştur.

Dramaturgun genel sanat yönetmeni olarak atanmasını bir senfoni orkestrasından örnek vererek açıklayacak olursak, orkestranın A’dan Z’ye bütün girift yönlerini bilen Luthiyeri orkestraya
Şef yapmak gibi…

Sayın Yücel Erten’in önceki gün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla gündeme giren İzmir Şehir Tiyatroları’nın geleceği konusu öyle görülüyor ki, İzmir Şehir Tiyatrolarını çalkantılı günler bekliyor.

Kaynaklarımdan edindi
ğim bilgiye göre, kişisel sosyal medya hesabında “Bu kentin tiyatrosunu temize çekeceğiz.” diye ulu orta yazan, bununla yetinmeyip yine sosyal medya hesabından “Bir tiyatronun yapacağı en son iş, oyun sahneye koymaktır. Özellikle kurumsal bir yapı içinde.” diye saçmalayıp bir de bu saçmalama eylemini ısrarla savunan, dramaturjiyi rejisörlük sanan kişi Sayın Başkan Cemil Tugay’ın Temmuz 2024 ayı itibariyle tiyatronun kurucu yönetmeni Sayın Yücel Erten’in yerine getirmeyi düşündüğü kişi.

Bir konu
şma sırasında A kadrosundan bir sanatçıya arkadan “geri zekâlı” diyerek hakaret eden belediye çalışanını görevden alıp o A kadrosu sanatçıya telefon açarak özür dileyen Aziz Kocaoğlu gibi başkanlardan, siyasi popülizm peşine koşarak filizlenmiş ve artık iyice kök salmaya başlamış sanat kurumunun dallarını kırmaktan çekinmeyen siyasilerin görev başında olduğu günleri yaşamak!

Ba
şta yazdığımı tekrar yazıyorum dramaturgdan genel sanat yönetmeni olmaz. Çünkü dramaturg genel sanat yönetmeninin sanat yönetimini destekleyen unsurlardan birisidir. Çünkü ikisi aynı görünse de ayrı kavramlardır. Çünkü dramaturg reji yapmaya yetkin değildir.

Belediye meclislerinin el kaldırıp indirerek yaptı
ğı yönetmeliklerle hayat bulmaya çalışan belediye sanat kurumları değer bilmezliğin engizisyonu altında inim inim inliyor.

Not: De
ğerli Hoca'nın sitemi üzerine; yazıyı yazdığım sırada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili bir açıklama geldi. Yuvarlak, gelir geçer içi boş ifadelerden oluşan, kamuoyunda oluşan tepkinin gazını almak üzerine kurulu kerhen yapıldığı anlaşılan bu açıklamayı ayrı bir yazıda değerlendireceğim!


Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.