ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1944
Şu an 13 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Kültür bakanlığı sınavında. Ankara thm koro şefi kızını aldı. Urfa korusu şefi kayın biraderini aldı. İstanbul korosu şefi oğlu ve yeğenini aldı. ilginizi çekerse detay verebilirim
ttnet arena - 09.07.2024


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Atatürk Artık Aramızda Olmasa da Varlığı ve Ağırlığı Hala Devam Ediyor.Sayı: 1914 - 01.01.2024


Futbolun artık başlangıçta demiryolu işçilerinin öğlen molasında hoş zaman geçirdikleri futbol olmadığını biliyoruz. Ancak futbolun hoş zaman geçirilen bir spor oyunu olmanın ötesinde her şey olduğunu yaşanan gelişmelerden izleyerek analiz edebiliyoruz.

Eski adı ile Cumhuriyet kupası, yeni adı ile süper kupanın 29 Aralık 2023 tarihinde iki yerel
İstanbul takımının Türkiye’de oynamaları gereken maçının Türkiye dışında ve üstelik futbola çok uzak bildiğimiz Sudi Arabistan’da oynanmasını duyduğumda çok anlam vermemiştim. Takım tutmadan sporu önemseyen bir yurttaş olarak ülkemizin siyasallaşan her olgusunun bir sonucu olarak gördüm. Ancak akşam bazı haber kanalları süreci hiç görmezken bazı kanalların süreci an be an izledikleri konuşuluyordu. Sonunda anladık ki, maç, maç olmanın ötesine geçmiş ve iki ülkenin geçmişi, temel yönetim anlayışı, ülkelerin bölgede enerji temelli güç olma durumu gibi birkaç konu masada spor üzerinden çekişme konusu olmuş.

Atatürk Sonsuzlu
ğa Geçmiş//karışş Olsa da, Halen Geçmişin ve Geleceğin Sorunlarının Çözümünde Masada ve Birleştirici Güç Olduğunu Gösteriyor.

29 Aralık 2023 gecesi, futbolun futbol olmanın ve üzerine yüklenen misyonun ötesinde, tarih içinde ya
şanmış birçok hesapların, iç ve dış politikanın merkezine oturtulduğu görüldü. Akşam ilerleyen saatlerde maç konusunda,  masada ve sokakta iki ülke arasındaki uluslararası düzeyde krizin ötesinde, ülkelerin yönetim anlayışı ve toplumsal değerleri konuşuluyormuş. Her ülkenin kendi kültürel ve yaşam değerlerine küçümsenmeden saygı duyulması temel ilke edinilmelidir. Bu düşünce ekseninde ülkemizin ortak paydası olan Cumhuriyetin kurucu lideri ve bilge/deha insanı Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünsel varlığı bazıları tarafından sorun olarak görülmüş. Yakın geçmişte, Osmanlı döneminde, Arap yarımadasında yaşanan savaşların bir yansıması olabileceği hissi ile Mustafa Kemal’in ismi üzerinden mesajlar verilmeye mi? çalışılıyor anlayamadım. Ancak bir sorunun olduğu görülüyor!

Tarihi süreçte o günün ko
şullarında yaşanan savaşlar sonrası Türkiye’nin benimsediği cumhuriyet gibi, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu sistemi pek çok Ortadoğu ülkesinin çok da benimsemediği biliniyor/hissediliyor. Yoksa Atatürk’ün fotoğrafının bulunduğu tişört ve Atatürk’ün dünyada benimsenen “yurtta barış ve dünyada barış” veciz ifadesi neden sorun olsun. Anlaşılan Mustafa Kemal’in kurduğu devletin kültür, sanat, eğitim ve ülkesel tutumu dolaylı olarak konu/sıkıntı edilmiş olmalı.

Dün gece bir kez daha anladık ki bilgi ve görgüye dayalı stratejik liderlik çok önemliymi
ş. Büyük insanlar, artık yaşamıyor olsalar da,  bilgi ve tutumları ve başarıları ile hep yanımızda, hep içimizdeler ve ruhları halen yaşıyormuş. Tam da bu durumda Atatürk’ün  "Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir." Ve "Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" ifadeleri ile aramızda olmasa bile düşünceleri ve tavrı ile sorun çözmeye ve birleştirici olmaya devam ediyor. 

Her
Şeyin Para Olmadığı Gösterilmiş Oldu
Dün ak
şam bana göre siyasi ve tarihi çekişmelerin ötesinde, yine cumhuriyetin temel kazanımı olan eğitim sistemimin kazandırdığı değerler paraya yenik düşürülmedi. Maç krizi, Suudi Arabistan’ın son yıllarda bol para ödeyerek ülkelerinin kültüründe çok da yeri olmayan futbol cenneti yaratma projeleri de, ülkenin ortak kurucu lideri ve değerleri konusunda taviz vermeyen 2 takımımızdan herkese ciddi bir ders almış oldu. Ülkenin iki köklü takımı maçı para için oynamadıklarını ve değerlerinden taviz vermeyeceklerini gösterdiler. Umarım 29 Aralık 2023 gecesindeki birçok dersi içeren tavır/tepkinin ülkemizin insanlarına kazandırdığı ve sahip oluğumuz akıl ve bilim ilişkisi ile ne denli yararlı olduğu herkes tarafından anlaşılır. Bu maçın uluslararası spor ve diğer diplomatik alanlarda ne tür sonuçlar getireceğini de ilerde göreceğiz.

Futbol Sporun Ötesinde Her
Şey Olduğunu Biliyoruz.
Yetersiz Beden e
ğitimi derslerinin başta çocuklar olmak üzere, insan ruh sağğı açısından sorunlu olduğunu sık sık işlerim. Spor yerine öğrencileri test çözmeye yönlendirmenin sakıncalarını eğitimciler gerekçeleri ile işliyorlar. Kitle spor dahil, amatörce sporun yapılmasının çok daha yararlı olduğunu savunurum. Ancak sporun yalnız spor kalmaması ve çok sık eleştirdiğimiz holdingleşmesi ve pek çok ülkede gözlenen mafyatik yapılanması çoğu insanı spordan soğutuyor. Hele birde son dönemde yaşanan şiddet olayları futbol konusu tek başına toplumun keyif ile izleyeceği tek spor olmaması konusu tartışılmalı.

İnsanların tek sevinç kaynağı sor olmamalı, sanat ve felsefi nitelikli etkinliklerin öncelikle desteklenmesini, toplumun entellektüel gelişimi ve mutluluk kaynaklarının yaşamın bütünlüğü içinde olmasını savunuruz. O zaman 29 Aralık’ta yaşanan sürecin arka planı daha iyi anlaşılır, öngörüler daha sağlıklı yapılır diye düşünüyorum.

Yeni Yılınız Kutlu Olsun
Sporun yalnızca spor olarak insan beden ve ruh sa
ğğı için önemli bir etkinlik olarak keyifli zaman geçirmek için bir oyunun ötesine taşınmamasını şahsen dilerim. Bu vesileyle, insanların, toplumların ve ülkelerin birbirlerinin değerlerini olduğu gibi kabul ettiği, diğer canlıların varlıklarını da dikkate alarak kimsenin kimseyi düşman olarak görmediği, insana yakışır bilgi ve bilinç ekseninde sağlıklı bir yaşam için mutluluğu, kıvancı, bereketi ve huzuru paylaşarak yaşadıkları yeni bir yıl dileriz. Yaşamın içinde acıyı, tasayı ve kederi paylaşarak azaltacağımız, bilgiyi, düşünceyi, sevgiyi ve mutluluğu paylaşarak çoğaltacağımız, yaşamı dolu dolu yaşayacağımız mutlu bir yıl dileriz ...

İbrahim Ortaş
iortas@cu.edu.tr


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.