ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1936
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Azgın bir azınlığın sanata, spora ve yaşam tarzına saldırısı!Sayı: 1890 - 07.09.2023


“Kimsenin yaşam tarzına müdahale etmiyoruz, herkes dilediği gibi yaşıyor” deniliyor ama yaşam tarzına müdahale için herşey yapılıyor. Bu durum 28 Mayıs 2023 seçiminden sonra daha da yoğunlaşarak ve artarak kendini gösteriyor.

Sanatta, sporda, rutin günlük ya
şamımızda, herşeyde görüyoruz bu durumu!

Şimdi bu satırlarımı okuduğunuz da eminim aklınıza A Milli Kadın Voleybol  Takımı oyuncularımız hakkında yapılan süpekülasyonlar gelmiştir, Ebrar Karakurt hakkında twitter’da Hashtag açılması gelmiştir, İstanbul Feshane’de İBB tarafından açılan resim sergisine saldırının ardından soruşturma açıldığı gelmiştir, halka açık yerlerde içki ruhsatı olan işletmelerin dahi içki satamayacağı gelmiştir!

Ama asıl merak etti
ğimiz şey, Sayın devlet büyüklerimizin Dünya ve Avrupa Şampiyonu olan A Milli Kadın Voleybol Takımızı kabul edip onlarla kamuoyuna bir fotorğraf verecek mi?

Yani bunu bile konu
şuyoruz bugün, maalesef!

Çünkü
şampiyonluğıu Türkiye değil de, Sırbistan kazansın diyenler olmadı mı? Oldu. Çünkü A Milli voleybolcularımız ülkemizin modern tarafının yüzü iken; Sırbistan’ın kazanmasını isteyenler , Kurtuluş Savaşı sırasında “keşke Yunanistan kazanzaydı da hilafet devam etseydi” diyenlerin devamı  idi.

Kızlarımızın ba
şarısı ile övünecekleri yerde, İstiklal Marşımızı Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’de okutup bayrağımızı göndere çektirmelerinden sevinç duyacaklarına, bir ay arayla kazanılan iki şampiyonluğu Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan etmelerine sevinmiyoruz; neymiş efendim bunlar bizden değil, bizim gibi yaşamıyor, herkes bizim gibi yaşamalı diyerek ülkeyi bölmeye çalışıyorlar!

Bu sporda hayat tarzına müdahalenin en belirgin örne
ği değil mi?

İBB tarafından İstanbul Feshane’de açılan ve 400 eserin sergilendiği sergi, Radikal İslamcı basın kuruluşlarının kışkırtması sonucunda basıldı.

Sebep?

Efendim üç tane resmi be
ğenmemişler.

Neden Be
ğenmemişler?

Cinsel içerik varmı
ş!

Gazeteci
İsmail Saymaz’ın haberine göre, İBB’nin bu sergisi için “resimler yüzünden halkı kin ve düşmanlığı alenen tahrik ve aşağılama” nedeniyle soruşturma açıldı.

Sanata ve sanatçıya bu kadar dü
şmanca davranmanın hangi dönemlerde olduğunu biliyorsunuz sanırım! Sadece Türkiye’de değil, dünyada da. Dünya deyince aklımıza hemen Nazi Almanya’sı geliyor, Stalin SSCB’i geliyor, Musolini İtalya’sı geliyor, Franco İspanya’sı geliyor….

Opera ve bale bizim gelene
ğimiz değildir diyen yakışıklı gazeteciye okkalı yanıt bizzat Kültür ve Turizm Bakanlığı bakan yardımcısından geldi, Osmanlı Padişahları örnek verilerek hem de!

Azgın azınlı
ğın konu edildiği bu örnekleri klasik müzik eserlerinin türkülerimiz ile kıyaslanması üzerine, orkestralar neden ilahi çalmıyor gibi uçuk sorularla çeşitlendirebiliriz!

31 Mart 2024 yerel seçim tarihi yakla
ştıkça bu tür olayların artacağı konusunda cidden endişe ediyorum.

Bu ahval ve
şerait altında kimse de çıkıp, biz kimsenin hayat tarzına müdahale etmiyoruz da demesin. Bu işler bal gibi yaşam tarzına müdahaledir!

28 Mayıs seçiminden sonra, biraz da ekonimik nedenlerin bastırması sonucu, ça
ğdaş dünya ile işleri düzeltme sürecine giren ülkemizin, yerel seçim sürecinde asla çoğunluk olmayan sadece seçim fırsatını oy şantajı ile kendi lehlerine çevirmeye çalışan azgın bir azınlığın o yana, bu yana sürüklediği bir devlet yönetimi olmalalı diye düşünüyor, devlet yöneticilerimizin bu konuda özenli davranacaklarını umut ediyorum!

Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.