ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1944
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Kültür bakanlığı sınavında. Ankara thm koro şefi kızını aldı. Urfa korusu şefi kayın biraderini aldı. İstanbul korosu şefi oğlu ve yeğenini aldı. ilginizi çekerse detay verebilirim
ttnet arena - 09.07.2024


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


‘İkinci bir açıklama’ ne zaman gelecek?Sayı: 1862 - 21.02.2023


On beş gün önce Şubat ayının hemen başında, 6 Şubat 2023 Pazartesi sabahı saat:4.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli, on ilimizi direkt etkiyen ve yazıyı yayınladığım saatlerde 41 bin kişinin hayatını kaybettiği yüz yılın depremi sonucu, Kültür ve Turizm Bakanlığı bir genelge yayımlayarak, ikinci bir açıklamaya kadar Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün tüm etkinliklerini durdurmuştu.

Depremin üzerinden 15 gün geçmi
ş olmasına rağmen, hala şiddetli depremlerin bölgede devam etmesi ve can kaybının her geçen gün artması sonucu ‘ikinci bir açıklama’nın gelmemesi normal görülürken bir süre daha da gelmeyeceği kendini belli ediyor.

Ama burada sorun
şu.

Kültür ve Turizm Bakanlı
ğı’nın bakanlık teşkilat ve bağlı kuruluşlarındaki tüm etkinlikleri durdurması, klasik sanat ile eğlence algısının karıştırılmasının nedeni değil midir?

Klasik sanatlar neden e
ğlence olarak algılanıyor?

Hele hele klasik müzi
ğin eğlence olarak algılanması yaratılan hangi algının sonucudur?

Bir kulis ara
ştırması yaparak “ikinci bir açıklamanın” ne zaman gelebileceğinin izini sürdüm ve elde var sıfır. Orkestralarımızın henüz, en azından önümüzdeki 15 günlük süreç için bu konuda bir bilgileri yok ve program oluşturmakta belirsizlik yaşıyorlar.

Klasik müzi
ğin eğlence müziği olarak algılanması kesinlikle yanlış bir algı sonucu olduğunu söylemeye bilmem gerek var mıdır?

Editör’den yazılarımda defaatle yazdım! Klasik sanat erbabı sanatçılar kendi sanatlarını icra etmeliler. Sanatımızı icra edece
ğiz diye nicelik üzerine çalışma yapmamalılar. Ara sokaklara sapmamalılar.

Kâhtalı Mıço’yu kendilerine rol model almamalılar. Ne
şet Ertaş geceleri düzenlememeliler. Erol Sayan çalmamalılar.

Yukarıda yazdıklarımın hepsine tanık olduk çok
şükür. Bir orkestramızdan bir prova kaydı geliyor, bakıyorum Erol Sayan şarkısı provası yapıyor. Kahtalı Mıço için konser düzenliyorlar, opera sahnesinde Neşet Ertaş güzellemeleri yapılıyor, falan falan...

Bu müzik türlerine kar
şı değiliz tabii ki. Onlar da bizim değerlerimiz. Ama yeri klasik sahne değil, uygulayıcıları da sanatları klasik sanat yapmak olan klasik sanatçılar değil.

İşte yapılan bu müzikal eylemler, kapitalizmin yarattığı popüler kültürün kıskacında olan dinleyici tarafından eğlence olarak algılandığından, klasik müzik, bir senfoni ya da konçerto da eğlence olarak algılanıyor.

Popüler kültürün etki alanından en uzakta gibi görünen yüksek kültür ve kapsadı
ğı sanatsal ifadelerden biri olan senfonik müzikteki popülerleşme eğilimlerinin sonucu bu eğlence anlayışını getirmektedir.

‘Matem gününde e
ğlence olmaz’ formel mantığı sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığımız ‘ikinci bir açıklamaya kadar’ tüm klasik müzik etkinliklerini durdurdu.

Oysa bilinmelidir ki, yüksek kültürün önemli bir parçası olan klasik müzik, matem müzi
ği üzerine kurgulanmış tarihsel geçmişe sahiptir.

Klasik müzik konserlerinin ba
şlamasını sağlayacak ‘ikinci bir açıklama’yı bekleye duralım, orkestralarımızın program belirsizliği devam ederken, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası 3 Mart 2023 Cuma günü flütist Christina Fassbender'i konuk edeceğe haberleri ulaştı.

Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.