ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1909
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


DOB Genel Müdürü Sayın Murat Karahan’a Açık Mektup…Sayı: 1849 - 13.11.2022


Ülkemizdeki opera sanatını geliştirmek, yüceltmek ve biraz da parlatarak halkımızın geneline yayarak sevdirmek amacı ile büyük ümitler ve hayallerle Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü görevine getirilen Sayın Murat Karahan;

Siz bir opera sanatçısısınız!

Sizin bir tenor olarak göreviniz; ba
şınız ve göğsünüz yukarıda, ağzınızı dudaklarınızı ve alnınızı kasmadan ayakta dimdik ve rahat bir şekilde durarak, orkestranın yaptığı kısa bir giriş müziğinin ardından ilgili aryayı en güzel biçimde söylemektir.

Opera;
şarkı söyleyen oyuncuların rol aldığı, orkestra müziğinin eşliğindeki bir tiyatro oyunudur. Opera sanatını ve kurumunu kendi ana disiplininden kopartarak, evrensel kurallarda, değerlerde ve kabullerde yazılmamış sıradan düzenlemelerle popüler kültüre teslim edilen şarkıları, türküleri çalan söyleyen bir kurum haline getirmek yanlıştır! Operaların kuruluş kanununa ve amacına aykırıdır. İsterseniz kendi kuruluşunuz Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü hakkında ki 1309 sayılı kanunu bir kez daha gözden geçiriniz. Cumhuriyetimizin en önemli kazanımlarından olan ve gözbebeği gibi baktığı, koruduğu nadide sanat kurumlarımızdan biri olan operalarımızı lütfen ana disiplininden uzaklaştırmayınız.

Yanlı
ş anlaşılmasın buradan ifade etmem gerekir ki (!); Türk müziğimiz bizim bütün yaşanmışlıklarımızın en yalın ve sade bir şekilde ifade edilmiş şeklidir. Onun evrensel kurallarda değerlerde ve kabullerde yazılmış eserleri ve bestecilerimiz de dâhil olmak üzere hepsi baş tacımızdır gurur vesilemizdir.

İnsan sesi bir müzik enstrümanı gibidir. Hangi enstrümanda uzmanlaşşsa o enstrümanı en iyi şekilde çalmalıdır.

Ses Tanrı’nın muhte
şem bir hediyesidir ve onu doğru yerde, doğru zamanda ve doğru şekilde kullanmak gerekir.  Çok az kişi opera sanatçısı gibi şarkı söyleyebilir. Çünkü bunun için uzun yılları içine alan bir eğitim ve sahne tecrübesi gerekir. 

Opera
şarkıcılarının birçokları için, neredeyse yemek yemek ya da uyumak kadar hayatın doğal bir parçası olan şarkıları türküleri söylemek niye?

İyi tanınmış opera sanatçıları opera disiplininden asla taviz vermeden birer yıldız haline geldi ve bazı hayranları onlara âdeta taptı. Luciano Pavarotti’nin cenazesi bu hayranlığa bir örnektir. Maria Callas La Divina (Tanrısal), Joan Sutherland da La Stupenda (Müthiş) olarak adlandırıldı. Ancak eğer opera sanatçılığı belirli bir popülerlik kazanmışsa bu, dinleyicilerde opera disiplininde hayranlık uyandırması sonucu olmuştur.

Bizler hala bugün ve gelecekte ünlü bir arya seslendiren bir Türk tenor dinleme fırsatımız olur mu diye bekliyoruz. Olursa, bizler durup o güzel sesin ardında yatan e
ğitim ve disiplini düşüneceğiz!

Bunu opera sanatı adına ve disiplininde yaptı
ğınızda, opera sanatçılarının şarkı söylemesini, müzikle sözcükleri harmanlayıp ve şiire bir melodinin kanatlarını takındığınız hissi ile sizleri Cumhuriyetimizi temsil ve ifade eden çağdaş bir sanat kurumunun sanatçıları olmanız nedeniyle, ayakta alkışlayacağız!

Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.