ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Devlet Sanat Kurumlarındaki 4B’li Sanatçılar Kadro Bekliyor.Sayı: 1848 - 11.11.2022


Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesindeki sanat kurumlarında 4B statüsünde "657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4.maddesinin C fıkrasına göre bir seneden daha az ya da mevsimlik olarak hizmet veren işçiler, belirtilmiş olan ücret ve sayı sınırları içerisinde olanlar ile işçi sayılmayan kişiler" istihdam edilen binlerce sanatçı, aynı kurumlarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 190 sayılı genel kadro ve usul hakkında kanun hükmünde kararname çerçevesinde ihdas edilmiş bir memur kadrosuna sahip olduğu, aynı zamanda bir sözleşme ile kadro karşılığı çalıştırılan ve aynı işi yapan diğer sanatçı arkadaşları gibi kadro karşılığı sözleşmeli sanatçı olarak çalışmayı ve çalıştırılmayı bekliyorlar.

Yıllardır Stajyer Sanatçı Alımı Yapılmıyor.

Bahse konu sanat kurumlarında yıllardır hiçbir sanatçı kadro ihdası yapılmadı
ğı gibi yine yıllardır emeklilik, vefat, istifa ve tayin gibi nedenlerle boşalan sanatçı kadrolarına da sınav vizesi verilmemesi nedeni ile halen binlerce kadro boş bir şekilde durmaktadır. Bir sınav vizesi ile sanat kurumlarının ve 4B'li sanatçıların en büyük sorunu olan kadro sorunu konusu çözüme kavuşabilecekken, çözümsüzlük tercih edilerek, sanat kurumlarında yıllardır kadrosuz, kısmi süreli, düşük ücret ve zor koşullarda çalışan sanat emekçileri tercih edilmektedir.

Son günlerde bütün 4B'li çalı
şanların yakından takip ettikleri ve kadroya alınmaları noktasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yürütülen mevcut bir çalışmayı heyecanla bekledikleri hususu ile ek 8. madde kapsamında çalışanların dâhil edilip edilmeyeceği hususunun ise halen belirsizliğini koruduğu görülmektedir.

En Kolay Çözüm Sınav Vizesi Vermektir.

Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatrosu ve Cumhurba
şkanlığı Senfoni Orkestrası Kuruluşu Hakkındaki kanunlar kapsamında görev yapan onlarca sanat kurumlarımız için norm karolar belirlenmiştir. Dolayısıyla bir sanat kurumunda hangi nitelikte, ne tür personelden kaç sanatçının istihdam edileceği net olarak belirtilmiştir. Sanatçılar yarışma sınavı ile objektif bir şekilde hiç bir ayrım yapılmadan kalite ve standart farkı gözetilerek istihdam edilmelidir.

Dünyada ve ülkemizde bilim, teknoloji ve ileti
şim alanındaki baş döndürücü gelişmeler, yeni bin yılın bilgi çağı olması, müzik ve sahne sanatları kurumlarımızda daha fazla ve kaynak israf etmeden eksik yapılanmaların tamamlanması gerekmektedir.

Yeni sanat kurumlarının olu
şturulması, kadrolaşma, yükselme ve ödüllendirme, verimliliğin eşgüdümün denetlenmesi, yarışmalar düzenlenmesi ve sanat yaşamımıza uygun önemli kararlar alınması gerekmektedir. Ayrıca mutlaka sınavlara standart ve güvenilirlik getirilmesi şarttır.

Bütün yasal düzenlemelerin dayandı
ğı temel kavram, toplumun iyiliğidir, kamu yararıdır. Sanat yönetiminde de kamu yararı, en yeteneklilerin, en uygun yerlere gelip daha nitelikli ve daha çok sanat ürünü üretmesidir. Kültür ve sanat alanında ülkemizdeki mevcut durum da göz önünde bulundurularak, sanatsal rekabeti, üretkenliği en üst düzeye çıkarabilecek, niteliksizliğin, üretimsizliğin, verimsizliğin önüne set çekebilecek, en uygun kurumsal yapılar oluşturulmalıdır.


Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.