ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Kendinden Emin Bir Şarkıcı Olmak İçin 4 İpucuSayı: 1847 - 18.10.2022


Bu makaleyi yazarken, ilk NATS yarışmama geri döndüm. Lisede son derece utangaç, solist olarak çok az deneyime sahip ikinci sınıf öğrencisi olmak, gergin olduğumu söylemek yetersiz kalır. Öğretmenlerim benim hakkımda ne düşünecek? Yeterince iyi olacak mıyım? Bunu doğru yapmalıyım! Sınıfa adımımı attığımda bu düşünceler kafamda uçuşuyordu.

Şarkı söylemeye başladığım an donup kaldım. Parçayı öğrenirken geliştirdiğim tekniği gösteremedim, bir saat önce bu kadar kolay gelen kelimeleri bile hatırlayamadım. İstediğim gibi şarkı söylemedim, sahip olabileceğimi bildiğim şekilde. O gün önemli bir ders öğrendim: Performans sergilemek, geliştirmem gereken tamamen farklı bir beceri setiydi.

Nasıl iyi performans gösterileceğini öğrenmek, şarkıcılar için önemli, ancak göz korkutucu bir görevdir. Sinirlerle, olumsuz düşüncelerle uğraşmak ve insanların önünde iyi görünmeye çalışmak kendi başına üstesinden gelinmesi gereken çok şey var. Bunu, kelimeleri hatırlarken doğru teknikle bir şarkı söylemek zorunda kalmakla birleştirin… başa çıkmak çok fazla olabilir.

Neyse ki, güçlü ve kendinden emin bir oyuncu olmanıza yardımcı olacak püf noktaları var. İşte başlamanıza yardımcı olacak dördü:

1. Gerçekçi beklentiler belirleyin. Bu zor olabilir. Hepimiz sahneye çıkıp her şeyi mükemmel bir şekilde söylemek istiyoruz! Elinizden gelenin en iyisini yapmak istemek iyi bir hedef olsa da, asla tam olarak istediğiniz gibi performans göstermeyeceğinizi bilmek önemlidir. Mükemmel şarkı söyleme hedefi belirlemek yerine, gerçekçi ve ulaşılabilir küçük bir hedef belirleyin. Karnından nefes almak veya omuzlarını gevşek tutmak gibi üzerinde çalıştığın bir şeyi yapmaya çalış!

Unutmayın, en iyi şarkıcılar bile kusursuz bir performans sergilemezler.

2. Kendi konuşmanızı değiştirin. Bir performanstan önce çok fazla gergin enerjiniz olacak. İşin püf noktası, bu enerjiyi performansınıza engel değil, fayda sağlayacak bir yöne kanalize etmektir. Bunu, şarkı söylemeden önce kendi kendine konuşma şeklini değiştirerek başarabilirsin.

“Çok gerginim!” demek yerine. “Çok heyecanlıyım!” demeyi deneyin.

Sinir enerjisi ve uyarılmış enerji aslında oldukça benzerdir. Ancak sinir enerjisi bizi kapatabilirken, heyecanlı enerji bizi etkinleştirebilir.

“Bunu mükemmel yapmalıyım” demek yerine. 'Geliştirdiğim son becerileri herkese göstereceğim' demeyi deneyin. Unutmayın, işiniz her şeyi mükemmel yapmak değil - sadece nasıl geliştiğinizi göstermek (ve bunu yaparken eğlenmek). “Ya başarısız olursam?” demek yerine. “Başarılı bir performans için ne yapmam gerekiyor?” demeyi deneyin. Yeterince iyi olup olmayacağınız endişesiyle zihinsel enerjiyi almak yerine, uygun tekniğin nasıl hissettirdiğini kendinize hatırlatın.

3. Bir performanstan önce meditasyon yapın. İnsanların önünde şarkı söylediğimizde vücudumuz genellikle savaş ya da kaç moduna girer. Bu bizi bedensel farkındalıktan uzaklaştırabilir ve donmamıza neden olabilir (farlardaki bir geyiğe benzer). Bu olduğunda, geliştirmek için çok çalıştığımız teknikleri uygulamak neredeyse imkânsız.

Meditasyonun, stresin veya bu durumda performans kaygısının ortasında bile bizi toprakladığı ve bedenlerimize geri getirdiği bilinmektedir. Sadece beş dakikalık meditasyondan sonra daha net bir zihne ve sakin bir tavır sergileyebileceğinizi fark edeceksiniz.

4. Ailenin/arkadaşların önünde pratik yapın. Önünde performans sergileyerek en yakın olduğunuz kişilerden daha savunmasız hissedeceğiniz kimse yok. Tanıdığınız insanların önünde şarkı söylemek, daha bir sahneye adım atmadan önce performansın getirdiği stresleri yönetme alıştırması yapmanıza yardımcı olacaktır.

Savunmasız olmanız için size güvenli bir alan sağlayacak insanları seçtiğinizden emin olun. Şarkı söylerken sizi seven ve destekleyen insanlara sahip olduğunuzda, performans yeteneğinize olan güveninizi artırabileceksiniz!

İnsanların önünde kolaylıkla şarkı söylemek zor bir iştir, başarması zaman ve pratik gerektirir. Bu becerileri geliştirirken kendinize karşı nazik olmayı unutmayın. Bu arada, bu ipuçlarını deneyin ve yardımcı olup olmadıklarına bakın.

Çeviri: Müfit Semih Baylan

csmusicYazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.