ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Operacılarımızın türkü büyüsü!Sayı: 1846 - 07.10.2022


Önceki yazımda Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sayın İbrahim Kalın’ın Taksim AKM’de Yavuz Bingöl, İsmail Altunsaray ve Ümit Yılmaz ile birlikte gerçekleştirdikleri “İrfani Türküler” konserinden söz ederek, böyle bir konserin dünyadaki ciddi sanat merkezlerinin hiçbirinde gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirtmiştim.

Yazımı de
ğerlendiren kimi okurlar, opera sanatçılarının türkü söylediği ortamda Sayın Kalın’ın Taksim AKM’de türkü söylemesinin sakıncalı bir durum olmadığını belirttiler.

Operacılarımızın türkü söyleme meselesine çok kez bu gazetede de
ğindim ve bu konudaki fikrimi, takip eden okurlar ve sanat kamuoyu biliyordur.

Ülkemizi teslim almı
ş İslamcı siyasetin “ecdat” dediği Osmanlı’dan hiç miras edinmemiş ülkemizin tek elit, seçkin ve yüksek sanat kurumu olan Devlet Opera ve Balesi’nin değerli sanatçılarının şu türkü söyleme merakını inanın anlamakta güçlük çekiyorum.

Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kazanımı olan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlü
ğü’nün açmış olduğu sınav sonucu kadrolu olarak kuruma kabul edilip görev yapan opera sanatçılarının “türkü” söylemek için yarışır hale geldiği bir noktada Sayın İbrahim Kalın Bey’in AKM’de türkü söylemesini eleştirmemizin bir anlamı olmadığını da söylemem gerek. Asıl büyük “Yozlaşma” devlet opera kurumunun kadrolu sanatçıları eli ile esas sanat kurumlarında yaşanıyor, yaşatılıyor!

Sanatçı kendi meslek onurunu bilmedi
ği noktada o sanatın icra edildiği sahnesinde ya da binasında ne olur? Bu sahnenin adı ister AKM olsun ister başka bir şey.

Opera sanatçılarının türkü söyleme meselesine
İstanbul’da bir orkestra şefi ön ayak oldu. Bir proje geliştirdi ve bu çerçevede Neşet Ertaş türkülerine yeniden düzenleme yapıp, önce Mersin operasına daha sonra diğer operalara türkülü konserler düzenlediler. Bu orkestra şefinin kim olduğu biliniyor ama ben özellikle isim zikretmiyorum, çok gerekli değil artık!!

Modern Türk operasının kurucuları olan de
ğerli hocalar bağlama çalmasını pekâlâ biliyorlardı. Örneğin Aydın Gün şahane saz çalan bir değerli sanatçı ve hocaydı. Ama asla bu yeteneğini mesleğine bulaştırmadı, operada da göz yummadı. Dost meclisinde çaldı ama kurum sahnesine asla sokmadı. Bu örnek çoğaltılabilir!

Yani, herkes dost meclisinde diledi
ğini yapar ama kurumuna, mesleğine dilediğini yaptığı şeyleri bulaştırmamalı. Sahne ya da kurum, kuralları olan yerlerdir.

Türkü seslendiren opera sanatçılarımızı; Pavarotti taklidi yapan tenordan girip Maria Callas taklidi yapan sopranodan çıkarak burada tek tek yazarım ama gerek yok! Sizler biliyorsunuz.

Ama
şu kadarını söyleyebilirim net bir tespit olarak; özellikle Ankara operası kökenlilerin hepsinin gönlünde yatan aslan sahnede opera değil türkü söylemekmiş meğer! Ondan dolayı olsa gerek, seslendirdikleri opera repertuarı gırtlak yapıları da opera stili değil türkü stilinde oluyor kaçınılmaz olarak!

Yani siz sahnede Sibel Can
şarkıları söyledikten sonra ne anlamı var konservatuarın opera şan yüksek bölümünü birincilikle bitirmenizin? İsimlerini saygıyla andığımız Müfide Özgüç, Keriman Davran ve diğer değerli opera hocalarınız size bunu mu öğretti?

Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlı
ğına bağlı tüm sanat performans birimlerinde eğitimli ve sınavla seçilerek alınan sanatçılar var. Geleneksel Türk Sanat Müziği ya da Geleneksel Türk Halk Müziği icracıları televizyon ya da sahne konserlerinde opera mı söylüyorlar?

Opera sanatçıları neden di
ğer disiplinleri (sanırım büyük bir kibirle) hafife alıp istedikleri gibi pervasızca ve üstelik de Geleneksel Türk Halk Müziği ve Geleneksel Türk Sanat Müziği icra biçimine uygun düşmeyen şekilde eserleri yorumluyorlar?

Bu konuda Geleneksel Türk Sanat ve Halk Müzi
ği sanatçıları, opera sanatçılarına pek çok eleştiri yazısı yazdılar, dile getirdiler!

Haklılar da.

Sanat eti
ği nerde kaldı?  Sorgulanmalı!

Sonuçta bir bale sanatçısı, oryantal ya da folklor kariyeri yapıp aynı anda Ku
ğu Gölü balesinde dans ettiğinde halk tarafından nasıl kabul görüyorsa, işte opera yerine türkü söylemeye sevdalı arkadaşlar da opera sanatını dinleyiciye öyle tanıtıyorlar.

Ve Sayın
İbrahim Kalın Bey elbette opera sahnesinde türkü söylemeyi doğru buluyor.

Sanatçılar icra edecekleri sanat disiplinini layı
ğı ile yapacaksa (ki kurum yönetmenliği yasalar bunu yazar) kadrolarda yer alsınlar. Yoksa bir sürü 4B’li genç sanatçı kadro bekliyor.

Do
ğru, “tek”tir, “bir” tanedir! Herkes, tüm meslek gruplarında çalışanlar; görevini ve yerini bilmeli ve “sadece” bunun gerekliliğini yerine getirmelidir.

Aksi takdirde, ya
şananlardan ve gidişattan hiç kimsenin şikâyet etmeye hakkı yoktur!


Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.