ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Açıklanan İzDSO Periyodik Konser Programı üzerine…Sayı: 1844 - 28.09.2022


İzmir Devlet Senfoni Orkestrası müdürlüğü ve yönetim kurulu, ‘Tavukları Pişirip Hacıyı Çarşıya Gönderip’ üstüne de, ‘Bu Kadeh Senin Şerefine Emmoğlu’ diyerek zevk-ü sefa âlemine daldığı için olsa gerek, 2022-2023 konser sezonu programında henüz üç aylık programı bile tamamlayamamış ve sanat kamuoyuna, kendi kanunlarına yönetmeliklerine karşı saygısız bir tutum içinde yarım yamalak, ne olduğu belli olmayan bir ‘programcık’ sunmaya çalışştır.

Bu içler acısı durum Cumhuriyet müzik tarihinde ne görülmü
ş ne de duyulmuştur.

Önce Güzel Sanatlar Genel Müdürlü
ğü, sonrasın da Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası program yapıcılarının 6940 sayılı çok sesli müzik yasasına ve sanat kamuoyuna karşı işledikleri bu sorumsuz tutum ve karşı duruşu derhal soruşturmalıdır.

47 yıldır onurlu ve sanat kamuoyuna kar
şı sorumlu bir tutum sergileyen koskoca İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nı, konser sezonu programını bile yapamaz hale getirerek sanat kamuoyunda küçük düşüren sorumlular derhal üzerlerine düşeni yapmalıdırlar.

ADSO, BBDSO, ÇDSO ve İDSO yıllık  program açıklarlarken bu program, güzide sanat kurumumuz İzDSO için utanç vesikasıdır. Bunu ne İzmir sanat kamuoyu ne de Kültür ve Turizm Bakanlığı affetmemelidir.

Kurumun müdürü kurulları çalı
ştırıp geride kalan beş aylık süre zarfında program yapacağına, iddialara göre başka orkestraların organizasyon işleri ile ilgilenip yine iddialara göre en son olarak Olten Filarmoni Orkestrası ile Kanarya Adaları’nda görülmüştür.

Kurumun
şefsiz, müdürsüz programsız başıboş bırakılmış bir şekilde savrulduğu görülmektedir. Oysa kurumsal bir kimlikle yasal zeminde Ağustos 2022 ayında programı tamamlayıp 2022-2023 konser sezonu programının Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayına sunularak onaylanmış olması gerekiyordu.

Kurumsal yapıların yasal zeminde mutlaka denetlenmesi gerekmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlı
ğı sanat kamuoyunun beklentilerini yasal zeminde boşa çıkartan yetkililere gerekli yasal yaptırımları ve işlemleri mutlaka yerine getirmelidir.

Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.