ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Tepki!Sayı: 1840 - 07.09.2022


TDK ’ya göre tepki kelimesi şu anlama gelir: Bir cismin kendini iten veya sıkıştıran başka bir cisme gösterdiği karşı etki, reaksiyon -Herhangi bir etkiye cevap olarak doğan genellikle olumsuz söz veya davranış- karşılık vermedir.

Psikolojide davranışların nedenlerine uyarıcı, uyarıcılara karşılık meydana gelen davranışlara tepki adı verilir. Bireyin davranışlarını daha iyi anlayabilmek için bu etmenleri de bilmek gereklidir. Duyum, algı, öğrenme, bellek, hatırlama, kişilik gibi psikolojik süreçlerin tümü uyarıcı ve davranış arasında yer almaktadır. Fizik terimi olarak tepki ise, Bir eylemin oluşturduğu karşı eylemdir. Mantık terimi olarak tepki: Organizmanın uyarımlara verdiği yanıttır. bir düşünce veya harekete karşı çıkmaktır. Filmler için de iyi bir malzemedir.

Tarihin yolculuğunda da tepki yerini alır. Mülksüzleştirilen yığınların ilk tepkisi bireysel suç ve makine kırıcılık olmuştu. Ayrıca bu tepkilere bazı yeni sömürge ülkelerde de rastlamak mümkün. Bu tip hareketleri, gerici bir noktada olarak değerlendirmemek gereklidir. Birinci olarak nesnel koşullardaki bu büyük değişim, öznel sürecin kavrayamadığı bir hızla ilerlemiştir. Bu nesnelliğin sonucu ortaya çıkan yeni işçiler kendi mücadele deneyimlerini yansıtma biçimi olarak makine, işyeri, patronun mülkü vb. tahrip etmişlerdir. Bazen bireysel, bazen de organize biçimde bu eylemleri yapmışlardır ve kendi deneyimleri ile süreci kavramaktadırlar. İkinci olarak yeni işçiler örgütlü değildi ve varolan sendikalar, işçi örgütlenmeleri ve mücadele biçimleri onları tam olarak kapsayamıyordu..Yaşanan bu ilk tepkilerde de istemler mevcuttur. Yani işten çıkarılmama, ücretini isteme ve daha iyi çalışma koşulları gibi. Ancak bu tepkiler dar bir alana yayılmayı getiriyordu.

Diğer taraftan göçmenler, göçtükleri alandakilerden farklı olan ve bazen bırakmak istemedikleri kültürel alışkanlıklarını da beraberlerinde getirdiklerin dolayı, göç alan bölgelerde hayli yaygın bir tepki ortaya çıkmaktadır.  Göçmenler birçok suçla karşı karşıya kalmaktadırlar. Yerlilerinin elinden işlerini alarak veya ücret oranlarının düşmesine sebep olmak gibi ekonomiktir. Bazıları ise, “yerli”lerin kabul etmediği kültürel faaliyetlerde bulunmak veya suç oranını yükseltmek gibi sosyaldir.

Göçmenlere karşı (ki sadece yasadışı göçenlere karşı değil) sert devlet tedbirinin taraftarı olanlar, kendilerini yabancı düşmanı bir dille ifade ederler ve işçi sınıfı ve orta sınıfın genelleşen ekonomik ve sosyal güvensizlik duygusuna dayanan bir destek almaktadırlar. Neo-liberalizmin etkisiyle nüfusun üzerindeki etkisine duyulan tepkiyi de yükseltmiştir.

Medyada da yer bulur tepki, , haksızlığa, hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı. TV kanallarına verilen yayın yasağına karşı. İktidarları eleştirel yayın yapan kanalları hedef alındığında. Sosyal medyaya sansür yasasına da tepki gelir. Twitter facebook vb mesajlarla toplumun bir kısmı tarafından olaya sessiz kalınmaz. Sendikalardan baskı politikalarına da tepki gelir. Tepki üzerine baz istasyonundan vazgeçmedir.

Yanlıştan dönüşü getirir. Karşı olma fikriniz ve buna gösterilen saygı insanlığınızın da ölçütüdür. Çarenin kalmadığı anlarda da gösterilen davranış biçimidir. Etki tepkiyi doğurmaktadır… Yapıcı olarak değil de kırıcı biçimde de kullanılan bir unsur da olabilmektedir. Aynı anda başka bir oluşunda etkisidir… İnsanın düşünme özüdür.”Tepki göstermek” insanı insan yapan davranış olmuştur. İnsanın insan olmasının gereğidir. Hayattın bütününü hedefleyerek, sorunların çözüm biçimi de çoğaltılmalıdır.

ozgur694@hotmail.com

Fotoğraf temsilidir!


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.