ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Opera ve Bale bu festivalin neresinde?Sayı: 1822 - 21.05.2022


Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Tenor Murat Karahan’ın geniş katılımlı bir basın toplantısıyla açıkladığı Opera ve Bale Festivalleri açıklanan takvim çerçevesinde devam ediyor.

Benim burada başlık üzerinden dikkat çekmek istediğim konu, İstanbul, Efes ve Aspendos dışındaki diğer illerde yapılan, adına Opera ve Bale Festivali denilen festivalde opera ve balenin sözkonusu festivalin neresinde olduğunu sorgulamak.

Yazımı yazdığım şu saatlerde Gaziantep Opera ve Bale Festivali’nde Antalya Devlet Opera ve Balesi yapımı Kanlı Nigar adlı temsil sahne alıyor. Aynı festivalde önceki gün Samsun Devlet Opera ve Balesi yapımı Hisseli Harikalar Kumpanyası, dün bir çocuk müzikali sahne alırken, önümüzdeki Salı ve Çarşamba günleri de yina Antalya Devlet Opera ve Balesi yapımı, Memleketim müzikali sahne alacak.

Öte yandan 7 – 11 Ekim 2022 tarihlerinde Trabzon’da gerçekleştirilecek olan Trabzon Opera ve Bale Festivali’nde Samsun Devlet Opera ve Balesi, Senfonik Türkülerimiz ve Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikali ile sahnede olacak.

İstanbul, Bodrum, Aspendos ve Efes Antik Kenti’nde gerçekleştirilecek olan festivallerde kısmen de olsa Opera ve Bale’nin kokusunu alırken, özellikle bu iki ilimizin festivallerinde yine soruyorum, Opera ve Bale bu festivallerin neresinde?

Yeri gelmişken şahsi tarihimden bir anekdot aktarıyım izninizle:

Yıllar önce Ankara Devlet Opera ve Balesi şimdi ismini hatırlayamadığım bir temsil ile Trabzon’a gelmişti. Biz de ailece bilet almıştık. Ancak aileden bir büyüğüm temsile gitmek istememiş ve neden gitmek istemediğini sorgulayınca da kızmış, “ben dün gece falancanın düğününe gitmiştim, ha opera ha bu ne fark eder?” demişti ve eklemişti: “düğünde Sulukule’den bir ekip getirtmişler klarnet, keman, darbuka bütün gece Roman havası çaldılar al sana konser, gelinin dayısı içip içip sahneye çıkıp uzun hava söyledi al sana opera, sonra salondakiler hep beraber halay çektiler horon oynadılar al sana bale” diyerek noktayı koymuştu.

Sanatların en yücesi olan “Opera ve Bale”yi aileden bu büyüğümüzün altını çizdiği bu düzeye indirgemeye kimsenin hakkı yoktur. Çünkü “festival” denilen bu etkinliklerin hiçbir yerinde opera ve bale yoktur, popülizm ve halka “al sen bununla idare et” anlayışı vardır.

Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.