ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Ahmet Ağabey’in ardından…Sayı: 1819 - 12.05.2022


Hep böyle denir ya gidenlerin ardından, yaşadığım tarifsiz derin üzüntü nedeniyle ancak böyle klasik bir başlık aklıma gelebildi.

O, benim “Ahmet Ağabey”imdi ve hep öyle kalacak.

Ona Ahmet ağabey diye hitap edebilen o ayrıcalığı yaşayanlardan biriyim.  Başlıktaki fotoğraf artık gerçekten tarihi bir fotoğraf benim için.

 5 Ocak 1994, Trabzon hava 3 derece buz gibi ve ağabey kardeş, dost ilişkimizin verdiği sıcaklıkla biz bu haldeyiz.

O gece, şimdi yok olan Özgür Otel'in Roof'unda üç saatlik muhteşem bir sohbetin ardından çekilmişti bu fotoğraf saat gece yarısını çoktan geçmişken.

Son birkaç yıldır hastalıklarla boğuştuğunu biliyordum. O nedenle telefonla aramak istediğim halde hep vazgeçiyordum, “olur a rahatsız ederim, yorarım” diye.

 Bir buçuk yıl kadar önce telefonla aradığım da "KOAH beni çok zorluyor Semih" demişti ve yorulmasın diye sohbeti kısa tutmuştum.

Ocak 1993’te basılı yayın olarak çıktığında Mavi Nota'yı ilk değil birinci tebrik eden, derginin niteliğinden dolayı külliyatından koca bir koli kargo ile hediye gönderen ve bu şekilde düşünceyi emeği takdir etmesini bilen ciddi ve ülkedeki az sayıda entelektüelden biriydi Ahmet ağabey!

Kuruluşunda ve ilerleyen zaman içinde Mavi Nota’ya katkılarını unutamam!

Aynı şekilde Mavi Nota Müzik Ödülleri’nin de kuruluşunda, ilk ödülün o müthiş seçici kurulun kurulmasında (Ertuğrul Bayraktar, İdil Biret, Koral Çalgan, Necati Gedikli, Suna Kan, Ersin Onay, Teoman Önaldı, Leyla Pamir, Muammer Sun, Ali Uçan, İlhan Usmanbaş, Faruk Yener, Ahmet Say, Gündoğdu Sanımer, Müfit Semih Baylan) gösterdiği çabayı asla unutamam.

Ülke kazan o kepçe kendi kitaplarını satmak için dolaşan kompleksiz saygın bir kişilikti. Bu nedenle Trabzon’a bile kaç kez gelmişti.

Artık bu saatten sonra ne söylesek nafile…

Ve onu bilen biliyor.

Onun ardından taziye mesajı yayınlayanlar da pragmatik bir davranış olarak değil onu gerçekten sevip, sayıp takdir ettikleri için bunu yapıyorlar eminim.

Ahmet Ağabey gerçek ve Net duruşu olan bir şahsiyetti.

Benim de çok sevgili Ahmet ağabeyimdi.

Rahmet ve saygıyla!


Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.