ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


İçmek!Sayı: 1809 - 24.01.2022


 "Bir Beyefendi Gibi İçki İçmek. Mutlu olduğunuz için içki için, perişan halde olduğunuz için değil" H.L Mencken

Dünyanın her tarafında içki içmek bir kültürdür. Yaşam kültürünün günlük hayata yansımasıdır. İçelim güzelleşelimi söyletendir. Dertlerden kaçmak veya tat almak olarak da değişebilendir. Dipte kalan her duyguyu, her tortuyu ortaya çıkarır. Kendinle yüzleştiren eylemdir. Özümsemek içine çekmeyi de getirir. Dili açan ve muhabbete doyum katar. "Yüz bin kere tövbe eder" yine içeriz sözünü de hatırlatır. Uyuyabilmek için de kullanılan bir yöntemdir.  

Kendinden kaçmak için de içilir. Yerde yatmanın adı olur içmek. Dertlerini ve mutluluklarını anlattığın dostlarınla paylaşırken de tat katar. İlk iki kadehte gerginlik atılır, sonraki ikide hafif ve nedensiz bir neşe de gelir. Sonrakinde problemler çözülürmüş gibi olur.  Sonrakinde unutuş olur.  Konuşur birileri havadan sudan.  Duyguların hassasiyet seviyesini de arttırır.   Acıyı, heyecanı büyütür.

Toplumun alt kesiminden insanların birbirleriyle iletişime girmesine, bir araya gelip belli bir amaç etrafında toplanmalarına ve böylece kitle olmalarına vesile olan bir araçtır. Bir çok insan  kendine güvenlidir ve bilmediği konu da yoktur. Yaşamın kıyısıdır bazen acının mezesi, bazen mutluluğun ta kendisi olur. Rahatlamayı da getirendir.

Aynı zamanda büyüdüğünü ispatlamaya çalışan kişilerin marifet sandığı olaydır.  İçmesini bilmeyenler her toplumda çıkmaktadır ve dahası etkisi yüzlerce yıl devam eden zararlara yol açabilmektedir. Demokrasilerde isteyen içer, istemeyen içmez. Kimse kimsenin içkisine karışmamalıdır... O yüzdendir ki, içki yasağına karşı çıkmakta, demokrasiyi savunmaktır. 

Savunulan, içki değil, özgürlüktür. Vatandaşın, kimseye zarar vermediği sürece içki içmek özgürlüğüne ayyaşlar diye karşı çıkan bir mahalle baskısı var ise, bunu engellemek te iktidarların görevidir.  İçki yasağı kaldırmaz, insanlığın doğuşundan beri keyif almak için içilen içkinin yasaklanması sadece ve sadece illegal yolların sonuna kadar açılmasına ve kargaşaya neden olmaktadır.  

İçme deneyimi, bedensel ya da biyolojik bir ihtiyacı karşılama güdüsüyle olduğu kadar kültürel süreçler, tarihsel olaylar, ideolojik tercihler ve siyasal eylemlerle de ilgisi bulunmaktadır. İçmek düzeni de sorgulatmaktadır. Kimisi için de özgürlüğe ulaşma yoludur.

Vücudunuzu tanımak da gereklidir. Aç karnına da içki içilmemelidir: Çünkü asıl dinlendirici olan nokta yemeğin pekiştirilmesidir. Hüzünlüyseniz içmek: bu da değersiz bir tedavi yöntemi olmaktadır. İyi bir ruh halindeyken içilmelidir. Ucuz içki, yanlış bir ekonomiyi getirir ve sağlığı da olumsuz etkiler. Yalnız içmekte sohbeti aratır. İçmek duygusallığı da getirir. Sizi günlük hayatın standartlaşmasından da uzaklaştırır. Duvara toslamayı da getirir.  Kimi zaman da içiyorsam sebebi var mıdır sorusunu da hatırlatır. 


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.