ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


“Ayıp” olan ne Sayın Orkestra Şefi?Sayı: 1806 - 11.10.2021


İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın 8 Ekim 2021 Cuma akşamı gerçekleşmesi planlanan konseri 8 orkestra sanatçısında ve 1 teknik personelde Covid-19 tespit edilmesi üzerine iptal edilmişti. İptal haberini ilk yapan gazete olarak, bu haberi yapmamızdaki amaç doğal olarak sanatçı ve dinleyici sağlığının önemli olduğunu vurgulamak isteyişimizdir.

Haber Mavi Nota’da yayımlandıktan sonra bazı yerel internet sitelerinde ve bir kısım ulusal basında “konser iptal” haberini yayınlanmıştır.

Haberin yayınlanmasının ardından 
Orkestranın şefi Sayın Hakan Şensoy, yayınladığı mesaj ile “…açılış konserlerimizi bir şölen edasıyla haber yapmayı akıl edemeyen bir gazete, bu nev talihsiz sağlık sorunu nedeniyle geçici olarak kapanmamızı neden manşetten haber yapar. Ayıp” diyerek sitem etmiştir. Mesajında sitem ettiği gazete kuşkusuz Mavi Nota değil. Ancak Mavi Nota’da konser iptal haberini yaptığı için ister istemez bu sitemi üzerimize alındık.


Sayın Şensoy, sitem etmenize hiç gerek yok. Çünkü konserlerinizi elimizden geldiğince haber yaparak dinleyicilere duyuran bir gazeteyiz. Aynen İDSO’nun, ADSO’nun; CSO’nun ve sair senfoni orkestralarının haberlerini nasıl yapıyorsak. O nedenle sitem ederek haksızlık etmişsiniz. Sanatçı sağlığı dolaysıyla sahnede sanatını ifa eden sanatçı ile yakın temas içinde bulunan dinleyicinin, teknik personelin ve hatta sizin sağlığınız çok önemlidir. Çünkü “yaşam hakkı” en kutsal haktır.

Bir ya da daha fazla sanatçının Covid-19 denen bu lanet hastalıktan ölmesi mi bekleniyor?

İzmir Devlet Tiyatrosu’nda Covid-19 hastası olan sanatçının bulaştırdığı hastalıkla tiyatronun Dekor ve Kostüm tasarımcısı Ali Cem Köroğlu ve kız kardeşinin Aralık 2020 ayında bu hastalıktan vefatı hafızalarımızdan silinmedi.

Yetkili ve etkili kişiler olarak Covid-19 hastalığı ile tüm önlemleri alacak olan kişiler sizlersiniz. Sanatçıları ve dolaysıyla dinleyicileri bu bulaştan koruma önlemini sizler alacaksınız. Basına sitem etmek yerine, bu gibi hassasiyetleri üzerinizde taşımanız gerekir diye düşünüyorum.

Açılış konserinde salonun neden hınca hınç dolu olduğunu hala anlayabilmiş değilim ki, sanatçılar bu izdiham karşısında endişelerini de belirtmişler!

Asıl olan, açılış konserinde önlem almaktı. Eğer önlem alınsaydı bu vaka yaşanmayacaktı. Emin olun!

80 kişilik kadrosu olan İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın 8 sanatçısının Covid-19 olması 1/10 orana tekabül eder ki, orkestrasının konserlerini gerçekleştirebilmesi açısından bu çok tehlikeli bir durumdur.

Özetle; konser ve prova haberlerinizi nasıl yapıyorsak, bu şekilde iptal haberlerinizi de yapmakla mükellefiz. Basın itici güçtür. Mesajınızda ifade ettiğiniz o ”…demokrasinin Kaleleri Senfoni Orkestralarını” hep birlikte koruyup yücelteceğiz.

Sitem etmek çözüm yolu değil çünkü!

Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.