ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


CSO'nun Sümela Boz Ayı Konseri!Sayı: 1802 - 06.07.2021


Geçenlerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sümelâ manastırının açılışı dolayısıyla bir boz ayı konseri vermiş. Ama ne Trabzon’daki sanatkârlara, musikişinaslara, medyaya, ekâbir tayfasına, Trabzon dangalaklar cemiyetine haber vermemiş. Sarayın curcunabazları ellerinde o tuhaf aletlerle ta Maçka’nın Altındere vadisindeki Melanos’un (Karadağ ) bağrındaki Sümelâ manastırına gitmişler ve konser vermişler. Yalnız konseri Sümela manastırının neresinde vermişler anlayamadım. İçinde verdilerse takrimen mekruhtur. Orası Ortodoks Hristiyanların hacı oldukları kutsal bir yerdir. Zaten orayı restorasyon adı altında kapatmalarının nedeni ayin sırasında Yunan televizyonunun çekim için drone kullanmasıydı. Koca bir arı gibi tepemizde dönüp durdu. O zımbırtının yaptığı titreşimler de yumruk büyüklüğünde bir taşı söküp ayin yapılan yerin ortasına düşürdü. Kimseye bir şey olmadı. Ama verdiği korku yetti. Papazlar aynı anda istavroz çıkardılar.

Ben oraları iyi bilirim, teyzem Sümela’nın kar
şısındaki bir köye gelin gitmişti. Fransa’dan dönünce de “manastır kapalı” diye köyüne bırakmamışlar onu. Zavallı teyzem 40 yıldır Avrupa’da, amiri memuru bir şey söyleyince aklına menfi hiç bir şey gelmez. O da inandı, gitti Trabzon’da bir otelde kaldı. Hoş akıl edip köyüme gidiyorum diyemedi, o sandı ki hükümet yeniden bir köy yapıyor. 

Konseri manastırın dı
şında verdilerse ve pandemi dolayısıyla hiç dinleyicisi yoksa bu durumda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Maçka’da doğa yararına bir boz ayı konseri vermiş demektir. Maksat pandemi sonrasında Altındere vadisindeki yaban hayvanlarına Mozart ya da Bach dinleterek rahatlatmaktır. Kaldı ki restorasyonu yılan hikâyesine dönen Sümelâ'ya yeni bir açılış yapmak hangi aklın işidir? Yüzlerce yıl önce ibadet yapmak için yapılmış şimdilerde müze olarak kullanılan bir yapıya yeniden açılış yapmak medeniyet yoksunluğudur. Düşünün bütün hazineleri kaçırılmış Truva’nın girişine sınır geçişi gibi turnikeler koymuşlar ve giriş ücreti de okkalı bir para. Demek oluyor ki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını kimse dinlemiyor. İşsiz güçsüz kalmışlar. Gelmişler kimseye haber vermeden dağ başında vahşi doğadaki boz ayıları terapi ediyorlar.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.