ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


CSO'nun Sümela Boz Ayı Konseri!Sayı: 1802 - 06.07.2021


Geçenlerde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sümelâ manastırının açılışı dolayısıyla bir boz ayı konseri vermiş. Ama ne Trabzon’daki sanatkârlara, musikişinaslara, medyaya, ekâbir tayfasına, Trabzon dangalaklar cemiyetine haber vermemiş. Sarayın curcunabazları ellerinde o tuhaf aletlerle ta Maçka’nın Altındere vadisindeki Melanos’un (Karadağ ) bağrındaki Sümelâ manastırına gitmişler ve konser vermişler. Yalnız konseri Sümela manastırının neresinde vermişler anlayamadım. İçinde verdilerse takrimen mekruhtur. Orası Ortodoks Hristiyanların hacı oldukları kutsal bir yerdir. Zaten orayı restorasyon adı altında kapatmalarının nedeni ayin sırasında Yunan televizyonunun çekim için drone kullanmasıydı. Koca bir arı gibi tepemizde dönüp durdu. O zımbırtının yaptığı titreşimler de yumruk büyüklüğünde bir taşı söküp ayin yapılan yerin ortasına düşürdü. Kimseye bir şey olmadı. Ama verdiği korku yetti. Papazlar aynı anda istavroz çıkardılar.

Ben oraları iyi bilirim, teyzem Sümela’nın kar
şısındaki bir köye gelin gitmişti. Fransa’dan dönünce de “manastır kapalı” diye köyüne bırakmamışlar onu. Zavallı teyzem 40 yıldır Avrupa’da, amiri memuru bir şey söyleyince aklına menfi hiç bir şey gelmez. O da inandı, gitti Trabzon’da bir otelde kaldı. Hoş akıl edip köyüme gidiyorum diyemedi, o sandı ki hükümet yeniden bir köy yapıyor. 

Konseri manastırın dı
şında verdilerse ve pandemi dolayısıyla hiç dinleyicisi yoksa bu durumda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Maçka’da doğa yararına bir boz ayı konseri vermiş demektir. Maksat pandemi sonrasında Altındere vadisindeki yaban hayvanlarına Mozart ya da Bach dinleterek rahatlatmaktır. Kaldı ki restorasyonu yılan hikâyesine dönen Sümelâ'ya yeni bir açılış yapmak hangi aklın işidir? Yüzlerce yıl önce ibadet yapmak için yapılmış şimdilerde müze olarak kullanılan bir yapıya yeniden açılış yapmak medeniyet yoksunluğudur. Düşünün bütün hazineleri kaçırılmış Truva’nın girişine sınır geçişi gibi turnikeler koymuşlar ve giriş ücreti de okkalı bir para. Demek oluyor ki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını kimse dinlemiyor. İşsiz güçsüz kalmışlar. Gelmişler kimseye haber vermeden dağ başında vahşi doğadaki boz ayıları terapi ediyorlar.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.