ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Kayyum Şef’ler sizi rahatsız etmiyor mu?Sayı: 1790 - 08.02.2021


Kayyum ya da Kayyım, bir hukuk terimi olup Arapça kama sözcüğünden türemiştir.  “Belli bir malın belli bir süre yönetilmesi ya da belli bir işin yapılması için resmi makamlarca yetkili olarak görevlendirilmiş kimse” demektir.

Tanımından da anla
şılacağa üzere, yürütmesi, idare etmesi belirtilen işin, kamu görevinin mesleki tabanından, geleneğinden gelmeyen resmi görevlilerdir ve yasal olarak kamu görevlisi sayılırlar.

2 Ocak 2021 tarihinde Bo
ğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Cumhurbaşkanlığı makamınca atanan Prof. Dr. Melih Bulu’nun kayyum rektörlüğüne, söz konusu üniversitenin tüm öğretim üyeleri ve öğretim görevlileri ile üniversitenin hemen tüm öğrencileri karşı gelerek bir ayı aşkın süredir bu atamaya karşı eylem sürdürmektedirler. Öyle öylemin boyutları, polisin sert müdahalesine ardından gözaltılara ve adliyeye sevke kadar tırmanıp otuz kadar öğrencinin ev hapsine çarptırılması ile başka bir boyut kazanmış ve halen devam etmektedir.

Hülasa, üniversite teamül ve geleneklerine uygun olmadıklarını iddia ettikleri bu atamadan dolayı  Prof. Dr. Melih Bulu’yu kayyum olarak de
ğerlendirmekteler ve rektörlüğüne karşı bir direniş ortaya koymaktadırlar.

Yani kabul etmemektedirler.

Bu tespiti yaptıktan sonra gelelim konumuza:

Senfoni orkestralarımıza orkestraların olu
şa gelmiş kurumsal teamülleri hiçe sayılarak, orkestra dışından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca atanan (kayyum) orkestra şeflerine, söz konusu orkestraların sanatçılarının karşı çıkmaları gerekmez mi?

20’li ya
şlardaki öğrenciler üniversitelerinin teamüllerle oluşmuş geleneksel yapısını koruma adına bir karşı duruş gerçekleştirirken, kendilerini “devlet sanatçısı” olarak niteleyen, özlük hakları Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 64. maddesi ile koruma altına alınmış olan sanatçılar neden bu karşı duruşu sergilemezler?

Ya
şadığımız günlerin mânâ ve ehemmiyeti açısından bu soruyu sormakla kendimi görevli addediyorum!

Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.