ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Sanki CoronaFest!Sayı: 1775 - 08.09.2020


Ülkemiz çok ciddi bir pandemi süreci yaşarken, tanık olduğumuz kimi olayların nedenini ortaya koymak  gerçekten çok zor.

Okul mevsimi gelmi
ş iken, bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı okulları açmak ile açmamak arasında gidip gelirken, bu manzaraları görmek hem de kent kültürünün en rafine ürünü olan sanat adına görmek gerçekten üzüntü verici.

Ötesinde dü
şündürücü.

İçişleri Bakanlığı Valiliklere gönderdiği genelgelerle asker uğurlama ve karşılamalarının, düğünlerin, nikahların ve sair toplantıların pandemi kurallarına göre yapılmasını önerirken ve buna rağmen bu önerilere dikkat edilmezken, üstüne üstlük sanat adına yapılan konserler, şarkı yaraşmaları, tiyatro ve opera gösterileri hastalığın yayılması, ölümleri tetiklemesi açısından gerçekten ürkütücü.

Üç gün önce yapılan Ku
şadası Şarkı Yarışması’nın sosyal medyaya düşen görüntüleri yine benzeri bir vurdumduymazlığın somut belgesi idi.

Yarı
şmayı hangi tüzel kişiliklerin gerçekleştirdiğine, kimin ya da kimlerin derece alarak bitirdiğine, seçiciler kuruluna  ve nasıl başarılı bir yarışma olduğuna dair bilgilere yer vermeyeceğim. Bu bilgiler zaten gazetemizde haber olarak var. Oradan öğrenebilir ya da takip edebilirsiniz.

Benim de
ğineceğim nokta böyle önemli bir yarışmanın pandemi sürecinde  pandemi kurallarına uyulmadan matah bir şey yapılmış gibi sunulması.

Öyleki, Kocaeli’nde dü
ğün yapan ve düğün görüntülerinde maskesiz, sosyal mesafesiz, içiçe görüntülere tepki gösterenlere “Ağrılıyız” diyerek pandemiyi umursamayan iktidar partisi milletvekilinden ne farkınız kaldı sorusu akla geliyor hemen.

Oysa bildi
ğim kadarıyla organizasyonu yapan iki belediye, ana muhalefet partili belediye başkanlarının  yönettiği belediyeler. Hal böyleyken daha dikkatli olunamaz mı?

Bu foto
ğrafı görünce Ağrılı ile bu belediyeleri yöneten zihniyet arasında sadece kostüm ve bir iki küçük nüis farklılığı dışında herşeyin  aynı olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.


Maske yok, sosyal mesafe yok,ülkenin önemli bir 
şarkı yarışması değil, özetle tam bir Covid-19 şenliği olmuş gibi. Yetmedi, sahneye çıkan sanatçılardan birisinin de asıl mesleği doktorluk üstelik!

Bu etkinlikleri bu
şekilde düzenlemekle, sağlık çalışanlarını iş başında bulup teker teker infaz etmenin farkı nedir? Birisi bana anlatsın lütfen!

Sankı. dü
ğünde, mitingde, şarkı yarışmasında gelme ne zaman gelirsen gel diye Covid-19 virüsü ile anlaşma yapılmış

Bir de maskeler kollarda foto
ğraf koyuyorlar sosyal medyaya. Bu ne vahim bir durum? Pandemi ile ilgili beste yapan var mıydı bari? Sağlıkçılar tükendi haberiniz var mı?

Ortada dünyanın gördü
ğü en tehlikeli salgınlardan birisi varken, hiçbir şey yokmuş gibi, önlem almadan böyle önemli bir organizasyonun yapılması yanlış; bununla övünmek için fotoğrafların sosyal medya üzerinden kamuoyuyla paylaşılması  daha yanlış. Ülkenin yüz akı bir önemli yarışmasının organizasyonu yapanlar olarak örnek olmanız gerekiyor mu?

Olmadı!

Gerçekten olmadı!

Ana muhalefet partisine mensup belediyelerin bu fahi
ş hatayı yapması üzerine, siyasi iktidarın belediyeleri için konuyla ilgili eleştiriyi nasıl getireceksiniz? O ünlü reklam spotunda olduğu gibi “yok aslında birbirimizden farkımız ama biz Osmanlı Bankasıyız”mı diyeceksiniz?

Gerçekten ama gerçekten çok önemli bir pop müzi
ği yarışmasını ertelemediniz, yaptınız, buraya kadar güzel ama  keşke sosyal mesafeleri, pandemi kurallarını delip geçmeseydiniz!

Müfit Semih Baylan
Editör


Foto
ğraf: Yarışmanın açılış kokteyli


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.