ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bu ısrar neden?Sayı: 1774 - 21.08.2020


Antalya Devlet Opera ve Balesi,  5, 9 ve 12 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleştirilmek üzere planlanan üç etkinlikle Aspendos Festivali’ne hazırlanıyormuş. Bu vechile oluşturulan orkestra listesi ve repertuar sık sık değişse de hazırlıklar ciddi anlamda devam ediyormuş.

Ö
ğrenilen geçmiş sürem kipi kullanarak yazıma başladım ki, somut bir şey elde olmayınca ve sadece haber kaynaklarından yararlanma durumu söz konusu olunca mecburen –miş’li geçmiş zaman kipi ile yazabiliyorsunuz.

Ülkenin sa
ğlık bakanı, pandemi süreci nedeniyle kurulan bilim kurulu ısrarla Covid-19 salgınının yaşadığımız şu günlerde artma eğilimi gösterdiğini açıklayıp, bunun için halkı uyaran ciddi önlemleri sıralarken, Antalya Devlet Opera ve Balesi’ne Aspendos’ta hem de halka açık olduğunu öğrendiğimiz bir konser süreci neden gündeme getirilir?

Büyük orkestra ile konser vermek yerine,
İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği gibi birkaç yaylı çalgıdan oluşan “yaylı çalgılar” konseri yapılmıyor da böyle bir orkestra konseri düzenlenmek için çalışma başlatılıyor? İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, Haziran ve Temmuz aylarında piyano ve şan konserleri düzenleyerek süreci götürmüştü. Neden aynısı Antalya için tekrarlanmaz?

Antalya’da salgın riski bu denli fazla iken, iki bin yıllık tiyatroya dinleyiciyi doldurmak nasıl olacak? Antalya Büyük
şehir Belediye Başkanı Sayın Muhittin Böcek ‘in dahi Covid-19’a yakalandığı gerçeği önümüzde dururken bu toplu konser ısrarı neden?

Avrupa’da ve Avrupa’nın do
ğusundaki coğrafyalarda dünyaca ünlü orkestraların sanatçı ve koroları (Moskova Bolşoy Tiyatrosu) toplu olarak Covid-19 salgınından direkt olarak etkilenirken, bu nedenle temsiller iptal edilirken;  bu etkilenmenin getirdiği yüksek bedelli fatura tutarı ortadayken hakikaten bu ısrar neden?

Yukarıda da yazdı
ğım gibi hakikaten bir konser yapılacaksa, yaylı çalgılardan kurulu bir orkestra konseri verilsin ve mesela Ulvi Cemal Erkin’in Sinfonietta’sı çalınsın.

Ne kadar güzel olur!

Aldı
ğım bir duyum üzerine Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire başkanlığını arıyarak aldığım duyumun doğruluğunu araştırdım. Ağustos ayı içinde provalara başlayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın provaları  salgının artması üzerine Eylül 2020 ayına kadar iptal edilmiştir. Gelecek sürece göre hareket edilecek.

İşte bu tavır, bu duyarlık, insan hayatına önem veren bu titizlik ayakta alkışlanır.

Tekrar soruyorum, Antalya gibi salgının yo
ğun olduğu bir bölgede konser yapmaktaki bu ısrarın nedeni nedir?

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlı
ğı’nın üst düzey makamlarında önümüzdeki birkaç gün içinde değişiklikler bekleniyor. Konu netleştikçe siz değerli okurlara bilgi vereceğim.

Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.