ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Sanat Dünyasının Kara Pazar”ıSayı: 1762 - 31.03.2020


29 Mart Pazar sabahı, dünya basınına düşen bir habere göre, 20.yy’ın en avangard bestecilerinden, çok önemli rock operalarına besteleriyle imzasını atmış Polonyalı şef, hoca ve besteci Krzysztof Penderecki, Polonya’nın Krakov şehrindeki evinde 86 yaşında, ardında başarılarla dolu bir sanat geçmişi bırakarak vefat etmişti.

Vakit ilerledikçe Krzysztof Penderecki’nin vefat haberi , 86 yıllık ömrüne sı
ğdırdığı olağanüstü başarılarının kronolojisi ile dünyanın tüm büyük gazetelerinde yerini almaya başlamıştı.

Children of Men,
İnland Empire, Wild at Heart gibi fimlere besteleriyle hayat veren Krzysztof Penderecki’nin özellikle; Children of Men, Soundtracki ''Threnody For The Victims of Hiroshima'' dinlemeye değerdir.

***

29 Mart Pazar ö
ğle saatlerinde sosyal medyaya düşen bir duvar yazısında, Geleneksel Türk Sanat Müziği’nin günümüzdeki önemli temsilcilerinden, Türk Makam Müziği’nin önemli önderlerinden, uzun yıllar TRT Radyolarında Kanun sanatçılığı, idari görevler yapan, İTÜ TMDK’da dersler veren, öğrenciler yetiştiren, dinleyicilerin hafızasında yer etmiş onlarca besteye imza atan Devlet Sanatçısı Necdet Varol 95 yaşında İstanbul’da vefat etmişti.

Vefat haberi ile ilgili en ufak bir bilgi edinilemezken, sosyal medyada ya da guruplarda vefat ile ilgili en ufak bilgi bulunmaması üzücü bir durumdu. Kanuni Devlet Sanatçısı Necdet Varol’un gidi
şi, aynen büyük usta Cüneyd Orhon’un gidişi gibi sessiz ve sedasızdı. Sonradan ulaşğımız kaynaklar bu bilgi edinememeyi Covid-19 salgını ile ilgili alınan kararların etkisinin olduğunu ileri sürse de, bu tez şahsen beni ikna etmedi.

Sonuçta
İTÜ TMDK’nin sosyal medya gurubuna düşen kısacık bir bilgi notuyla, Devlet Sanatçısı Necdet Varol’un naaşının salgın gereği tören yapılmadan doğduğu yer olan Kireçburnu mezarlığında defnedildiğini öğrendik.

Hülasa ‘Vefa’kavramının
İstanbul’da bir semt adı olmaya devam ettiği gerçeği halen devam ediyordu.

***

29 Mart Pazar ak
şam saatlerinde, Devlet Tiyatrosu’nun emekli sanatçısı, tiyatro sanatını ve mesleğini aşkla yaşayan aktör, yönetmen ve hoca Nurtekin Odabaşı’nın vefat ettiği haberi düştü sosyal medyaya.

Tanrım bu nasıl bir ‘Kara Pazar’dı. Ülke ve dünya bazında sanata emek vermi
ş, öğrenciler sanat adamları yetiştirmiş sanatçıları verimli çağlarında bu dünyadan hem de aynı günde göçüp gidiyorlardı.

Onyıllar boyu, Edmon Morris’in
dağılan bir aileninin dramını anlattığı “Tahta Çanaklar” adlı oyununu oynamak istediğini söyleyen ve bu arzusunu Konya Devlet Tiyatrosu’nda gerçekleştiren rahmetli Nurtekin Odabaşı ile, Ankara Altındağ Tiyatrosu’nda bir prova arasında çaylı simitli kısa sayılamayacak sohbetim(iz) olmuştu. Mesleğini her an yaşayan, hem de aşkla yaşayan bir sanatçı, sanat adamı duruyordu karşımda. O kısa sayılamayacak ama beni hiç sıkmayan sohbette tonla şey öğrenmiştim rahmetli Nurtekin Odabaşı’ndan.

***

Sonuç olarak 29 Mart Pazar günü, sanat ya
şamımızın Kara Pazarı idi. Polonyalı şef, besteci  Krzysztof Penderecki, Geleneksel Türk Sanat Müziği’nin, Türk Makam Müziğinin önemli önderlerinden, Kanuni besteci ve hoca Devlet Sanatçısı Necdet Varol; Devlet Tiyatrosu’nun emekli sanatçısı aktör, hoca, yönetmen Nurtekin Odabaşı, ortalama altışar saat ile bu dünyadan geride onca yaşanmış bir ömür ve güzellikler bırakarak göçtüler.

29 Mart 2020 Pazar günü, tarih sayfasında “Kara Pazar” olarak yer aldı.

Aynı gün vefat eden bu üç de
ğerli sanatçıyı saygıyla anıyorum!


Müfit Semih Baylan
Editör


Foto
ğraf: Soldan Sağa, Krzysztof Penderecki, Necdet Varol ve Nurtekin Odabaşı


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.