ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


ADSO’dan Dünya Kadınlar Günü KonseriSayı: 1761 - 11.03.2020


Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, haftalık olağan konserini Dünya Kadınlar Günü’ne adadı. Solistleri de kendi içinden, kadın müzikçilerden seçmişti. Orkestranın yurtdışı konserinden yeni dönen başarılı flütisti Lelya Bayramoğulları, obuacı Bihter Yeliz Kızılay ve piyanist Ekaterina Aktı görev aldılar solist olarak, konser akşamı. Şef Gürer Aykal, Başkemancı da Semih Kartal’dı.

Özel hafta nedeniyle olacak, program alı
şılmıştan uzundu. Konser, Fazıl Say'ı anımsatan çok güzel bir eserle başladı; Flüt,Obua ve Orkestra için Rapsodi. Bestecisi bizden biri, Yaşar Üniversitesi'nde öğretim üyesi; Özge Gülbey Usta(*). Özgeçmişine baktığımda, çok verimli bir müzikçimiz olduğunu fark ettim. Ya sanat dünyası çok az tanıyor bu değerli müzisyenimizi ya da benim bilgisizliğim. Çok beğendim yaratısını. Üstelik, ADSO sanatçıları ve sanatseverleri için bestelemiş. Teşekkürler.

F.Krommer,Op. 65Flüt ve Obua içinKonçerto ikinci eserdi. Her iki yaratı da Bayramo
ğulları-Kızılay ikilisince çok başarılı seslendirildi. Piyanist EkaterinaAktı'da W.A. Mozart K.488 23 No. Piyano Konçertosu'nu yorumladı.

Aradan sonra yine bir W.A.Mozart yaratısı seslendirildi; K.543, 39 No. Senfoni.

Konser süresince
şef Gürer Aykal, iki kez izleyiciye uyarıda bulundu. Önemlisi, her bölüm arasında alkışlardı. İlginçtir ki, Antalyalı sanatseverleri ben de anlamakta güçlük çekiyorum. Çoğu konserde özen gösterdiği alkış konusuna bazen çok duyarsız kalabiliyor. Son konserde de böyle oldu, tüm aralarda alkış koptu.

Balkona genellikle konservatuvar ö
ğrencileri geliyor. Bu kural ihlalinde başrol oynuyorlar. Genç müzikçilerimiz sanırım yeterince yarılmıyorlar kurallar konusunda. Sonraki yıllarda meslektaş olacakları insanlara saygıda biraz sıkıntılılar.

Zaman zaman
şefler, orkestraların dizilişini değiştirirler. O akşam da değişmişti diziliş. Kontrabasların arkada olduğu oturuşu beğeniyorum. Hal böyle olunca bütün nefesliler sağ başta yerlerini almışlardı

Özel bir ak
şamda güzel bir konser dinledik. Emek verenlere teşekkür ederim.

(*) Özge Gülbey Usta
Konser foto albüm


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.