ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1854
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


ADSO’dan Dünya Kadınlar Günü KonseriSayı: 1761 - 11.03.2020


Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, haftalık olağan konserini Dünya Kadınlar Günü’ne adadı. Solistleri de kendi içinden, kadın müzikçilerden seçmişti. Orkestranın yurtdışı konserinden yeni dönen başarılı flütisti Lelya Bayramoğulları, obuacı Bihter Yeliz Kızılay ve piyanist Ekaterina Aktı görev aldılar solist olarak, konser akşamı. Şef Gürer Aykal, Başkemancı da Semih Kartal’dı.

Özel hafta nedeniyle olacak, program alı
şılmıştan uzundu. Konser, Fazıl Say'ı anımsatan çok güzel bir eserle başladı; Flüt,Obua ve Orkestra için Rapsodi. Bestecisi bizden biri, Yaşar Üniversitesi'nde öğretim üyesi; Özge Gülbey Usta(*). Özgeçmişine baktığımda, çok verimli bir müzikçimiz olduğunu fark ettim. Ya sanat dünyası çok az tanıyor bu değerli müzisyenimizi ya da benim bilgisizliğim. Çok beğendim yaratısını. Üstelik, ADSO sanatçıları ve sanatseverleri için bestelemiş. Teşekkürler.

F.Krommer,Op. 65Flüt ve Obua içinKonçerto ikinci eserdi. Her iki yaratı da Bayramo
ğulları-Kızılay ikilisince çok başarılı seslendirildi. Piyanist EkaterinaAktı'da W.A. Mozart K.488 23 No. Piyano Konçertosu'nu yorumladı.

Aradan sonra yine bir W.A.Mozart yaratısı seslendirildi; K.543, 39 No. Senfoni.

Konser süresince
şef Gürer Aykal, iki kez izleyiciye uyarıda bulundu. Önemlisi, her bölüm arasında alkışlardı. İlginçtir ki, Antalyalı sanatseverleri ben de anlamakta güçlük çekiyorum. Çoğu konserde özen gösterdiği alkış konusuna bazen çok duyarsız kalabiliyor. Son konserde de böyle oldu, tüm aralarda alkış koptu.

Balkona genellikle konservatuvar ö
ğrencileri geliyor. Bu kural ihlalinde başrol oynuyorlar. Genç müzikçilerimiz sanırım yeterince yarılmıyorlar kurallar konusunda. Sonraki yıllarda meslektaş olacakları insanlara saygıda biraz sıkıntılılar.

Zaman zaman
şefler, orkestraların dizilişini değiştirirler. O akşam da değişmişti diziliş. Kontrabasların arkada olduğu oturuşu beğeniyorum. Hal böyle olunca bütün nefesliler sağ başta yerlerini almışlardı

Özel bir ak
şamda güzel bir konser dinledik. Emek verenlere teşekkür ederim.

(*) Özge Gülbey Usta
Konser foto albüm


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.